breadcrumbs_delimiter علوم پایه breadcrumbs_delimiter عوارض جانبی مضر پاکسازی اقیانوس
علوم پایه

عوارض جانبی مضر پاکسازی اقیانوس

اردیبهشت 14, 1402 0015

ایگر تاکید می‌کند که TOC می‌خواهد مطمئن شود که تلاش‌هایش برای تمیز کردن پلاستیک به حیات دریایی کمک می‌کند نه به آن آسیب می‌زند. او می گوید، اما این پیچیده تر از تلاش برای به حداقل رساندن میزان حیات دریایی خارج شده از اقیانوس همراه با پلاستیک است. اگر سخت‌پوستان یا شقایق‌های دریایی از مناطق دیگر به زباله‌های پلاستیکی بچسبند و به وسط اقیانوس آرام بروند، می‌توانند از نوستون در آنجا تغذیه کنند. آیا حذف این مهاجمان که ممکن است اکوسیستم محلی را مختل کنند درست است یا غلط؟ ایگر می گوید: «همیشه حیات دریایی در ارتباط با پلاستیک است. “اما اغلب، این حیات دریایی است که به آنجا تعلق ندارد، زیرا پلاستیک به آنجا تعلق ندارد.”

مطالعه ای که در اواسط آوریل منتشر شد سرنخ هایی را ارائه می دهد که کدام گونه های مسافرتی می توانند مشکل ساز باشند. محققان مرکز تحقیقات محیطی اسمیتسونین 105 قطعه زباله پلاستیکی را که به شکل یخ زده از TOC به دست آورده بودند، بررسی کردند. آن‌ها آثاری از گونه‌هایی را که معمولاً در آب‌های ساحلی یافت می‌شوند یافتند که از پلاستیک شناور به‌عنوان قایق استفاده می‌کردند و به زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام ختم می‌شدند – به ویژه تورها، طناب‌ها، شناورها، جعبه‌ها و تله‌های مارماهی استوانه‌ای از صنعت ماهیگیری. برخی از گونه ها نیز به نظر می رسید که در خانه جدید خود در ساحل تولید مثل می کنند. به‌عنوان مثال، برخی از دوزیست‌های میگو مانند در کیسه‌های نوزادی خود تخم‌ها را حمل می‌کردند.

به‌گفته مارتین تیل، استاد زیست‌شناسی دریایی در دانشگاه کاتولیک شمال، این تعجب‌آور نیست. در شیلی موجودات دریایی پیدا شده اند استعمار همه نوع شناور مواد موجود در اقیانوس، از جمله پوکه آتشفشانی، جلبک دریایی، و چوب، حداقل تا زمانی که این اقلام شروع به تحلیل رفتن و غرق شدن کنند. خواه ارگانیسم‌هایی باشند که روی زباله‌های پلاستیکی بادوام‌تری می‌نشینند یا روی سطح کنار آن شناور هستند، Thiel می‌گوید که آنها را نمی‌توان به سادگی از پلاستیک جدا کرد. او می‌گوید: «آنچه در بیرون وجود دارد، بهتر است آن را در آرامش رها کنیم، زیرا با حذف آن، ممکن است آسیب بیشتری وارد کنیم.

لانا چنگ، استاد بازنشسته دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو تا حدودی کمتر نگران است. گاهی نوستون در میان پلاستیک شناور است، گاهی نه. برخی از نوستون ها می توانند بالا و پایین شنا کنند. و طوفان ها می توانند به وجود بیایند و همه چیز را با هم مخلوط کنند. او می‌گوید از آنجایی که به نظر می‌رسد تجمع‌های نوستون بسیار تکه‌تکه هستند، صیدهای تصادفی احتمالاً تأثیر قابل‌توجهی بر جمعیت آنها نخواهد داشت. و از آنجایی که TOC زمان و منابع زیادی را در سفرهای دریایی سرمایه‌گذاری می‌کند، او از کمک این سازمان به علم با ارائه فرصت‌هایی مانند فرصت‌هایی برای جمع‌آوری نمونه‌ها به زیست‌شناسان دریایی استقبال می‌کند. «جامعه سطحی [حیات دریایی] جامعه ای است که تا زمانی که آلودگی پلاستیکی به یک مشکل تبدیل شد، به سختی مورد مطالعه قرار گرفت. بخشی از دلیل این بود که ارزش اقتصادی بسیار کمی وجود داشت. خود چنگ دوران حرفه‌ای خود را صرف مطالعه حشراتی کرده است که تکامل یافته‌اند تا به معنای واقعی کلمه در اقیانوس راه برود و زنده بمانند.

اما هلم همچنان حیاتی است، تا حدی به این دلیل که او معتقد است که مطالعات ابتدا باید نشان دهند که قبل از پاکسازی، هیچ تاثیری بر نیوستون وجود ندارد. او می‌گوید: «اگر آن‌ها واقعاً کار را انجام دهند و نشان دهند که تلاش‌هایشان تأثیری بر حیات سطح اقیانوس‌ها ندارد، آن‌وقت من هیجان‌زده می‌شوم که ببینم آنها این انتقاد را پذیرفته و تغییراتی ایجاد کرده‌اند». اخیراً یک تغییر حیاتی برای گونه‌های نئوستونی ایجاد شده است. در می 2023، TOC طول مانع خالص خود را بیش از دو برابر کرد که اکنون به 1750 متر می رسد. به عنوان بخشی از ارتقاء، اندازه توری تورها در منطقه نگهداری، جایی که پلاستیک قبل از بلند شدن روی کشتی ها نگه داشته می شود، از 10 به 50 میلی متر مربع افزایش یافته است. این باید به موجودات بسیار کوچکی مانند دکمه‌های آبی و حلزون‌های بنفش اجازه دهد تا از توری‌ها عبور کنند، اما برای مثال ملوان‌های بادگیر می‌توانند بزرگ‌تر از این شوند. با این حال، اندازه مش را بیشتر از این افزایش دهید، و تکه‌های زباله ممکن است شروع به نفوذ کنند.

این دو کشتی آبی آسمانی در حال حاضر دوباره در منطقه بزرگ زباله اقیانوس آرام در حال عبور هستند. آزمایش سد به روز شده به این امید که بتوانند پلاستیک بیشتری را در هر سفر جمع آوری کنند. پاکسازی اقیانوس باز از پلاستیک همچنان یک کار سیزیفی است. همانطور که پلاستیک بیشتری وارد پچ می‌شود و دانشمندان درباره موجوداتی که در آنجا زندگی می‌کنند اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند، TOC هنوز موانع زیادی برای غلبه بر قبل از اینکه بتواند عملیات خود را افزایش دهد، دارد. ایگر می‌گوید: «هدف ما کمک به آن موجودات است، اما شما باید مطمئن شوید که راهی که شما به آنها کمک می‌کنید، در واقع به آنها کمک می‌کند. “و این چیزی است که ما در حال تلاش برای کشف کردن آن هستیم.”

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×