breadcrumbs_delimiter کسب و کار breadcrumbs_delimiter VC های چینی زندگی بالایی در دره سیلیکون داشتند. اکنون حزب به پایان رسیده است
کسب و کار

VC های چینی زندگی بالایی در دره سیلیکون داشتند. اکنون حزب به پایان رسیده است

اردیبهشت 13, 1402 0016

روابط آکادمیک با کالج های برتر ایالات متحده، از جمله هاروارد، مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) و کارنگی ملون که میزبانی انجمن ها را بر عهده داشتند، قوی تر شده بود. سرمایه گذاران چینی اینها اکنون تحت نظارت جدید قرار گرفتند. در ژانویه 2021، FBI پروفسور MIT، گنگ چن را دستگیر کرد. اتهامات مربوط به کلاهبرداری با کمک مالی فدرال در ژانویه 2021. اتهامات بعداً رفع شد.

در همین زمان بود که مایکل تصمیم گرفت ایالات متحده را ترک کند و به چین بازگردد تا به یک استارت آپ که توسط یک استارت آپ تأسیس شده بود بپیوندد. چند دوست او می‌گوید: «در آن زمان، به نظر می‌رسید که چین فرصت‌های بیشتری داشت، در حالی که مسائل سیاسی زیادی در تجارت در ایالات متحده دخیل بود.

از آن زمان، دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن، به اعمال فشار بر بخش فناوری چین، اعمال کنترل‌های جدید صادرات، محدودیت‌های سرمایه‌گذاری و تعرفه‌ها ادامه داد. در اکتبر 2022، وزارت بازرگانی ایالات متحده قوانین جدید شرکت‌های آمریکایی را از صادرات فناوری مورد استفاده برای تولید تراشه‌های پیشرفته یا ابررایانه‌ها منع می‌کند. کاخ سفید به دستیابی به توافق در مورد محدود کردن سرمایه‌گذاری‌های آمریکا در شرکت های فناوری چین و ممنوعیت برخی معاملات در بخش های مهم، از جمله ریزتراشه ها. تحت فشار در چین و ایالات متحده، برخی از شرکت های فناوری چینی، از جمله غول سوارکاری دیدی، از بازارهای آمریکا خارج شده اند. سایرین، از جمله پلتفرم پادکست Himalaya، برنامه های خود را برای فهرست کردن در ایالات متحده به تعویق انداخته اند. قانونگذاران آمریکایی به طور علنی درباره ممنوعیت TikTok، پلت فرم رسانه های اجتماعی متعلق به ByteDance مستقر در پکن بحث می کنند.

این سرکوب ها واکنش خشمگینانه برخی در چین را به دنبال داشته است. اندی موک، پژوهشگر مرکز چین و جهانی‌سازی، یک اندیشکده مستقر در پکن، می‌گوید سرمایه‌گذاران چینی همچنان می‌خواهند با همتایان آمریکایی خود کار کنند، اما “این خصومت از طرف ایالات متحده موانعی ایجاد می‌کند.” p class=”paywall”>موک می‌گوید: «به نظر من بسیار ناامیدکننده است که بسیاری از آمریکایی‌ها توسط رسانه‌های غربی درباره چین مسموم شده‌اند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران چینی ایالات متحده را ترک کرده‌اند. دیگران در حال حفظ مشخصات پایین هستند. قبل از شروع روابط چین و آمریکا، دانشگاهیان چینی-آمریکایی پل ارتباطی بین دو کشور و شرکت کنندگان منظم در برنامه های تبادل و مراکز رشد بودند. لیو می‌گوید: «اما از آنجایی که بسیاری از محققان مانند چن گنگ توسط FBI مورد بازرسی قرار گرفتند، اکنون از داشتن روابط با سرمایه‌گذاران چینی و دولت چین می‌ترسند.

شرکت لیو در حال تغییر است. تمرکز آن بر اروپا، اسرائیل، ژاپن و کره جنوبی است.

اورلاندو از USC می گوید که اکنون به ندرت سرمایه گذاران چینی به او مراجعه می کنند و بنیانگذاران از گرفتن پول چینی محتاط هستند. “مردم به آینده فکر می کنند و خطرات احتمالی را در نظر می گیرند. درست مانند من استارت آپ هایی دارم که به خطر ایجاد دنبال کننده در TikTok فکر می کنند، بنیانگذاران نیز از خطرات بالقوه اتکا به سرمایه گذاری چینی آگاه هستند.

اما علیرغم موانع، قطره چکانی وجود دارد. پول هنوز از چین به ایالات متحده جریان دارد. بازارهای آمریکا در حال رشد هستند و فرصت هایی در بخش های غیرمجاز اقتصاد وجود دارد. و بسیاری از افراد ثروتمند چینی کمتر به خطرات در ایالات متحده و بیشتر به خطرات در داخل نگاه می کنند.

چین، کارآفرین تدارکات، می گوید که متوجه تغییر تمرکز در بین چینی ها شده است. سرمایه گذاران در سیلیکون ولی انگیزه آنها آن چیزی نیست که قبلاً بود – آنها در مورد “عمومی شدن” یا “آوردن فناوری آمریکایی به چین” صحبت نمی کنند. او می گوید که آنها در مورد “انتقال پول به خارج از چین” صحبت می کنند. “آنها می ترسند که ممکن است در آینده توسط دولت چین سرکوب شوند.”

طبق به داده از New World Wealth، یک هوش ثروت تقریباً 11000 چینی ثروتمند چین را در سال 2022 ترک کردند که بیشترین میزان از سال 2019 است.

مایکل بار دیگر به فکر مهاجرت به ایالات متحده است. استارت آپی که او به آن ملحق شد در ابتدا عملکرد خوبی داشت، اما در طول همه گیری همه گیر به نزول رفت. سیاست سختگیرانه «صفر کووید» و قرنطینه های متعاقب آن برای زندگی شخصی او چالش برانگیز بود، در حالی که محدودیت های دولت در زمینه فناوری، آموزش، بازی و ارزهای دیجیتال به این معنی است که او نگران توانایی خود برای ادامه تجارت است. او می‌گوید: «اینجا در چین ابهامات زیادی وجود دارد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×