breadcrumbs_delimiter کسب و کار breadcrumbs_delimiter سرمایه گذاران کریپتو FTX-ed در حال بازگشت به کیف پول های سخت افزاری هستند
کسب و کار

سرمایه گذاران کریپتو FTX-ed در حال بازگشت به کیف پول های سخت افزاری هستند

اردیبهشت 12, 1402 0011

مدتی نگذشت از افتادن چرخ ها در FTX که I-told-you-sos آغاز شد. در 11 نوامبر، صرافی رمزارز اعلام ورشکستگی کرد و میلیاردها دلار ارز دیجیتال مشتریان گم شد. این چگونه ممکن بود؟ از آنجایی که FTX فقط مکانی برای معامله توکن ها نبود، بلکه جایی بود که کاربران نیز آنها را ذخیره می کردند.

کهنه سربازان آب و هوای شکست خورده صنعت کریپتو به شما خواهند گفت که با اجازه دادن به سومین- مهمانی برای ذخیره سکه ها از طرف آنها، قربانیان سقوط FTX یک اشتباه مرگبار مرتکب شدند. «نه کلیدهای شما، نه سکه‌هایتان،» آنها می خواهم بگویم. آنها در عوض از سیستمی به نام خود حضانت دفاع می کنند که به موجب آن افراد کیف پول های رمزنگاری خصوصی خود را مدیریت می کنند که با کلیدهای الفبایی عددی مخفی ایمن شده اند.

این پیام اکنون در حال فیلتر شدن است. یکی از افراد دارای وجوه محبوس شده در FTX، که برای حفظ حریم خصوصی مالی خود خواست نامش فاش نشود، می‌گوید اکنون رمزارزها را در یک کیف پول شخصی یا قرارداد همتا به همتا با بهره ذخیره می‌کند. دیگری که به همین دلیل خواست نامش فاش نشود، می‌گوید که اکنون توکن‌ها را تنها یک ساعت در صرافی‌ها برای معامله نگه می‌دارد و در غیر این صورت خودش آنها را ذخیره می‌کند. او با اشاره به سام بنکمن-فرید، مدیر عامل FTX، می‌گوید: «لعنت به سم». “اما من هم باید ریسک خود را مدیریت می کردم.”

شرکت هایی که دستگاه هایی را برای خود نگهبانی عرضه می کنند، از آشفتگی در صنعت سود می برند، از جمله لجر، یکی از بزرگترین سازندگان سخت افزار. کیف پول به گفته مدیر اجرایی آن، پاسکال گوتیه، نوامبر، ماه سقوط FTX، موفق‌ترین ماه در تاریخ این شرکت شد. بین ژوئن 2022 و فوریه 2023، در میان آشفتگی ارزهای دیجیتال، این شرکت 1 میلیون واحد فروخت که در مجموع 5 میلیون واحد در هشت سال گذشته فروخته است. داده‌های شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Chainalysis نشان می‌دهد که سقوط FTX، سلسیوس و سایر کسب‌وکارهای بزرگ رمزنگاری در سال 2022 با جهش شدیدی در انتقال وجوه خارج از صرافی‌ها به کیف پول‌های شخصی همراه بود. مانند بحران بانکی این بخش در ماه مارس.

با این حال، مشکل ذخیره رمزنگاری در کیف پول شخصی این است که هیچ حاشیه‌ای برای خطا وجود ندارد: کلید خصوصی و عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای را در اشتباه قرار دهید و رمزگذاری داخل آن برای همیشه گم می‌شود. معروف، یک مرد بریتانیایی . برآوردها نشان می‌دهد که تقریباً 20 درصد از کل بیت کوین، به ارزش ده ها میلیارد دلار، از این طریق از دست رفته است.

«یک نکته قابل توجه وجود دارد. هیو بروکس، مدیر عملیات امنیتی در شرکت امنیتی بلاک چین CertiK، می گوید: مشکل تجربه کاربر در رمزنگاری – و بسیاری از آن مربوط به خود نگهبانی و مدیریت کلید است. او می‌گوید FTX ممکن است ذخیره‌سازی رمزارز با یک صرافی را «اشتها‌آور کمتری» کرده باشد، اما «برای یک کاربر معمولی، خودسرپرستی خطر بسیار بیشتری دارد.»

فرای ذخیره‌سازی اعتبار کیف پول بروکس توضیح می‌دهد که در پیام‌های ایمیل، دفترچه‌های یادداشت دیجیتال و سایر مکان‌های ناامن، افراد مستعد فراموشی هستند که عبارت بازیابی خود را کجا گذاشته‌اند – یک خطای انسانی ساده که به راحتی انجام می‌شود. اما عواقب اشتباهات اساسی مانند این “به طور تصاعدی” هنگامی که کریپتو درگیر می شود، افزایش می یابد. در بدترین سناریو، پس انداز زندگی ممکن است از بین برود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×