breadcrumbs_delimiter علوم پایه breadcrumbs_delimiter رازهای پیری در تخمدان های شما پنهان است
علوم پایه

رازهای پیری در تخمدان های شما پنهان است

اردیبهشت 12, 1402 0011

تخمدان ماشین زمان است. به آینده سفر می کند و جلوتر از بقیه بدن به سن پیری می رسد. در هنگام تولد، هر تخمدان حاوی حدود یک میلیون فولیکول است – کیسه های ریز پر از مایع که تخمک های نابالغ را در خود نگه می دارد. اما کاهش این فولیکول ها فوری و بی وقفه است. تا سن بلوغ، تنها حدود 300000 نفر باقی می مانند. در سن 40 سالگی، اکثریت قریب به اتفاق از بین رفته اند. و تا 51 سالگی، یعنی میانگین سنی یائسگی در ایالات متحده، تقریباً هیچ کدام باقی نمانده است.

انسان ها در این زمینه عجیب هستند. بیشتر پستانداران تا پایان عمر خود بارور می مانند. تنها گونه‌هایی که به طور طبیعی یائسگی را تجربه می‌کنند،  هستند. انسان و چند نهنگ. در انسان، از دست دادن هورمون ها در طول یائسگی، مجموعه ای از اثرات منفی بر سلامتی ایجاد می کند: استخوان ها شکننده می شوند. متابولیسم کند می شود؛ و خطر بیماری قلبی عروقی، دیابت، سکته مغزی، و زوال عقل افزایش می یابد. بطور متناقض، زنان به طور متوسط ​​طولانی‌تر از مردان عمر می‌کنند، اما بیشتر از سال‌های پیری خود را با سلامتی ضعیف می‌گذرانند.

جنیفر گاریسون تصور می کند که تخمدان ها مقصر هستند. گاریسون، استادیار مؤسسه باک برای تحقیقات پیری در نواتو، کالیفرنیا، می‌گوید: «این کوکتل، آن ارکستر مواد شیمیایی که تخمدان‌ها می‌سازند، برای سلامت کلی بسیار مهم است. هنگامی که در یائسگی از بین می رود، تأثیر چشمگیری دارد. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد داشتن تخمدان‌های کار طولانی‌تر فوایدی برای طول عمر دارد. یک مطالعه بر روی 16000 زن نشان داد که یائسگی دیرتر باعث می‌شود فرد تا سن 90 سالگی زندگی کند. .

علی‌رغم این واقعیت که نیمی از جمعیت جهان پیری تخمدان را تجربه می‌کنند – از جمله زنان سیسجنسیتی و افراد ترنس و غیر دودویی – سوگیری جنسیتی طولانی مدت در علم به این معنی است که این زمینه هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است. اما این در حال تغییر است.

گاریسون یکی از اعضای مرکز طول عمر و برابری باروری مؤسسه باک است، اولین مرکز در نوع خود در سال 2018 با هدیه 6 میلیون دلاری وکیل و نیکول شاناهان تاسیس شد. در سال 2019، او به راه‌اندازی یک تلاش مرتبط کمک کرد، کنسرسیوم جهانی برای طول عمر باروری و برابری، برای تأمین مالی محققان خارجی. 22 محقق اولیه مبلغ 7.4 میلیون دلار برای افتتاحیه دریافت کردند. هدف آنها این است که بفهمند چرا تخمدان ها به طور پیچیده ای با سلامت و طول عمر مرتبط هستند. کشف این اسرار می‌تواند به معنای افزایش سال‌های باروری – و احتمالاً طول عمر – با به تاخیر انداختن یائسگی باشد.

در سال 2018، زمینه طول عمر باروری به قدری نوپا بود که گاریسون برای یافتن اعضای هیئت علمی برای مصاحبه، چه رسد به استخدام، برای کارکنان مرکز به سختی مواجه شد. تعداد کمی از مردم به طور فعال در مورد آن تحقیق می کردند، تا حدی به این دلیل که تنها پستانداران دیگری که آن را تجربه می کنند نهنگ ها هستند – که دقیقاً نمی توان آنها را در آزمایشگاه مطالعه کرد. همچنین بررسی پیری تخمدان در چنین گونه‌هایی با عمر طولانی دشوار است – برای مثال نهنگ‌های قاتل می‌توانند تا 90 سال در طبیعت زندگی کنند. درعوض، محققان اغلب سعی کرده‌اند یائسگی و ارتباط آن با پیری را به‌واسطه بررسی کنند: با مشاهده اثرات شیمی‌درمانی بر باروری، با مطالعه یک درمان معمول یائسگی که شبیه‌سازی هورمون‌های زنانه است، یا با آزمایش روی موش‌ها، که پایه‌های ناقصی برای انسان هستند.

پنج سال بعد، تلاش های موسسه باک شروع به ارائه نتایج می کند. محققان ممکن است هنوز نفهمیده باشند که چگونه پیری باروری را کاهش دهند، اما علاقه‌شان را به عضوی که مدت‌ها نادیده گرفته شده بود برانگیخته‌اند و راه جدیدی برای تحقیق باز کرده‌اند که می‌تواند پیامدهایی برای پیری همه افراد داشته باشد، نه فقط افراد دارای تخمدان. گاریسون می‌گوید: «اگر بتوانیم بفهمیم در تخمدان چه اتفاقی می‌افتد، احتمالاً چیزهایی در مورد پیری در بقیه بدن به ما می‌گوید، و همچنین می‌تواند به ما کمک کند چگونه مداخله کنیم.»

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×