» کسب و کار » با ChatGPT’s Right-Wing Alter Ego آشنا شوید
کسب و کار

با ChatGPT’s Right-Wing Alter Ego آشنا شوید

اردیبهشت 7, 1402 10118

الون ماسک هفته گذشته سر و صدای زیادی به پا کرد وقتی به گفت (اخیراً اخراج) تحریک کننده جناح راست تاکر کارلسون که قصد دارد “TruthGPT” را که رقیبی برای آن است بسازد. ChatGPT OpenAI. ماسک می‌گوید ربات فوق‌العاده محبوب، تعصب «بیدار» را نشان می‌دهد و نسخه او یک «هوش مصنوعی حداکثری حقیقت‌جو» خواهد بود که نشان می‌دهد فقط دیدگاه‌های سیاسی خودش منعکس‌کننده واقعیت است.

ماسک تنها فردی است که نگران تعصب سیاسی در مدل های زبانی است. ، اما دیگران سعی می کنند از هوش مصنوعی برای پل زدن اختلافات سیاسی به جای ایجاد دیدگاه های خاص استفاده کنند.

دیوید Rozado، دانشمند داده مستقر در نیوزلند، یکی از اولین افرادی بود که توجه را به موضوع سوگیری سیاسی در ChatGPT جلب کرد. چند هفته پیش، او پس از مستندسازی پاسخ‌های لیبرال از ربات در مورد مسائلی از جمله مالیات، مالکیت اسلحه و بازارهای آزاد، یک مدل هوش مصنوعی به نام RightWingGPT ایجاد کرد که دیدگاه‌های محافظه‌کارانه‌تری را بیان می‌کند. این شرکت مشتاق مالکیت اسلحه است و طرفدار مالیات نیست.

Rozado یک مدل زبان به نام Davinci GPT-3 را انتخاب کرد، مشابه اما کمتر از آنچه که ChatGPT را قدرت می‌دهد، و به خوبی تنظیم کرد. آن را با متن اضافی، با هزینه چند صد دلاری صرف رایانش ابری. هر چه در مورد پروژه فکر کنید، نشان می‌دهد که چقدر آسان خواهد بود برای افراد در آینده دیدگاه‌های مختلف را در مدل‌های زبانی بسازند.

روزادو به من می‌گوید که او همچنین قصد دارد یک لیبرال‌تر بسازد. مدل زبانی به نام LeftWingGPT، و همچنین مدلی به نام DepolarizingGPT، که به گفته او “موضع سیاسی دپولاریزه کننده” را نشان خواهد داد. Rozado و یک اندیشکده مرکزگرا به نام موسسه تکامل فرهنگی هر سه مدل را در تابستان امسال به صورت آنلاین قرار خواهد داد.

“ما در حال آموزش هر یک از این دو طرف هستیم – راست، چپ، و “یکپارچه” – با استفاده از کتاب‌های نویسندگان متفکر ( روزادو در ایمیلی می گوید. متن برای DepolarizingGPT از صداهای محافظه کار از جمله توماس سوول، میلتون فریمن، و ویلیام اف. باکلی، و همچنین متفکران لیبرال مانند سیمون دوبووار، اورلاندو پترسون، و بیل مک کیبن، همراه با دیگر «منابع نظارت شده» می آید.

تاکنون، علاقه به توسعه ربات‌های هوش مصنوعی همسوتر از لحاظ سیاسی، شکاف سیاسی را تهدید کرده است. برخی از سازمان های محافظه کار در حال حاضر در حال ایجاد رقبا برای ChatGPT هستند. به عنوان مثال، شبکه اجتماعی Gab که به دلیل پایگاه کاربران راست افراطی خود شناخته شده است، می گوید که این کار بر روی ابزارهای هوش مصنوعی با “توانایی تولید محتوا آزادانه بدون محدودیت های تبلیغات لیبرال که به شدت در اطراف کد آن پیچیده شده است.”

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×