breadcrumbs_delimiter کسب و کار breadcrumbs_delimiter فیس بوک BuzzFeed را ساخت، سپس آن را کشت
کسب و کار

فیس بوک BuzzFeed را ساخت، سپس آن را کشت

اردیبهشت 4, 1402 1012

در یادداشت خود که بسته شدن فعالیت های خبری BuzzFeed را اعلام می کند، جونا پرتی  تصدیق کرده بوداشتباهی داشت: متوجه نشدم که فیس بوک دوست او نیست.

پرتی، البته، آن را طور دیگری بیان می کند. او اعتراف کرد که «آهسته بود که بپذیرد که پلتفرم‌های بزرگ، توزیع یا حمایت مالی لازم برای حمایت از روزنامه‌نگاری ممتاز و رایگان را که برای رسانه‌های اجتماعی ساخته شده است، ارائه نمی‌کنند». BuzzFeed، که به نظر می رسد برای الگوریتم فیس بوک ساخته شده است، سعی کرده است به طور نامطمئن یک سازمان خبری در سطح جهانی را در بالا متعادل کند. این هفته، این طرح از بین رفت.

رسانه اجتماعی که BuzzFeed برای آن ساخته شده است، یعنی فیس بوک، همچنین 4000 کارمند، پس از اولین دور اخراج در اواخر سال 2022، بیش از 11000 کارمند. اینترنت در حال تغییر است، به سرعت. جوانان محصولات متا – به ویژه فیس بوک – را برای TikTok کنار می گذارند. مهار متا و گوگل در فضای تبلیغات دیجیتال، شروع به کاهش. BuzzFeed ستاره خود را به پلتفرم های Web 2.0 متصل کرد و اکنون آن ستاره در حال محو شدن است.

BuzzFeed در سال 2006، تنها دو سال پس از فیس بوک (اکنون متا) راه اندازی شد. این شرکت از طریق فهرست‌ها و آزمون‌های محبوب خود، خوانندگان خود را جذب کرد، که بسیاری از آنها فیدهای فیس‌بوک را پر می‌کردند زیرا این پلتفرم همچنان به محبوبیت خود ادامه می‌داد. در سال 2011، BuzzFeed بن اسمیت را که در آن زمان در Politico بود، استخدام کرد تا این شرکت را به سمت گزارش‌های خبری هدایت کند. BuzzFeed آینده بود و به سرعت در حال رشد بود.

اما قدرت غیرقانونی تبلیغات دیجیتال، که توسط Big Tech در تنگنا قرار گرفت، همراه با بسیاری از سازمان های رسانه ای که وب سایت های خود را برای دسترسی آزاد کردند. هم برای سکوها و هم برای مردم، طوفان کاملی ایجاد کرد. کورتنی رادش، پژوهشگر فوق دکترا در UCLA که تلاقی فناوری و رسانه را مطالعه می کند، می گوید: «تعدادی از پلتفرم ها حوزه عمومی دیجیتال را کنترل می کنند. «خبرگزاری‌ها واقعاً گروگان آن هستند.»

روزنامه‌نگاری – چه آنلاین، چه چاپی، تلویزیونی یا رادیویی – تقریباً همیشه از طریق تبلیغات درآمد کسب کرده است. اما شرکت‌های فناوری بزرگ، به‌ویژه گوگل و متا، با انبوهی از داده‌های کاربر، به سرعت کنترل این مدل درآمد را به دست گرفتند. تا سال 2017، نه سال پس از تأسیس BuzzFeed، Meta دارای ۲۰ درصدبود. > از تمام درآمدهای تبلیغات دیجیتال، و فیس بوک به تنهایی دارای 2 میلیارد کاربر.

برای نشریاتی که در عصر دیجیتال تأسیس شده‌اند، نوید این دسترسی عظیم با خطر همراه بود. با بهره برداری ماهرانه از آنچه الگوریتم فیسبوک و مخاطبان می خواستند، BuzzFeed می توانست به تعداد زیادی از مردم دسترسی پیدا کند. در آن زمان، این موضوع بی‌معنا بود. فیس بوک همه جا بود، و در پی رکود بزرگ در سال 2008، بودجه های تبلیغاتی که تا آن زمان بر رسانه های سنتی تر متمرکز بود، به شدت کاهش یافت. وقتی آنها بازگشت از سال 2010 شروع شد، پول از رسانه های سنتی دور شد و به تبلیغات دیجیتالی منتقل شد که متا و گوگل کنترل آن را در دست داشتند. نیمی از آنها در ایالات متحده.

رادش از گوگل و متا به عنوان «سیستم‌های عامل وب اجتماعی» یاد می‌کند، که تا حدی به دلیل اختناق آنها در تبلیغات دیجیتال و گاهی اوقات توانایی آنها است. تا ناشران در سراسر جهان با ریتم آنها برقصند. این مورد در 2015، BuzzFeed، همراه با نیویورک تایمز شروع به انتشار مستقیم در خود فیس بوک با ویژگی Instant Articles کرد که به ناشران اجازه می داد 70 درصد از درآمد تبلیغات را حفظ کنند. گرگ کلمن، رئیس وقت BuzzFeed، «فیس‌بوک واقعاً فهمید که چه چیزی برای ما مهم است. -know-about-facebook-instant-articles/” class=”external-link” data-event-click=”{“element”:”ExternalLink”,”outgoingURL”:”https://contently.com/2015/ 05/13/7-things-you-need-to-know-about-facebook-instant-articles/”}” href=”https://contently.com/2015/05/13/7-things-you- need-to-know-about-facebook-instant-articles/” rel=”nofollow noopener” target=”_blank”>در آن زمان گفته شد. 

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×