breadcrumbs_delimiter فرهنگ breadcrumbs_delimiter موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی در شرف سیل پلتفرم های استریمینگ است
فرهنگ

موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی در شرف سیل پلتفرم های استریمینگ است

فروردین 28, 1402 1025

تجارت موسیقی در حال عقب نشینی با هوش مصنوعی است. گروه موسیقی یونیورسال که خانه ستاره‌هایی مانند تیلور سویفت، نیکی میناژ و باب دیلن است، از اسپاتیفای و اپل خواسته است تا ابزارهای هوش مصنوعی را از نوشتن اشعار و ملودی‌های آهنگ‌های دارای حق چاپ هنرمندانش، Financial Times هفته گذشته گزارش داد. مایکل نش، معاون اجرایی UMG، اخیراً در op-ed که موسیقی هوش مصنوعی “بازار را رقیق می کند، پیدا کردن آثار اصلی را سخت تر می کند، و حقوق قانونی هنرمندان برای پرداخت غرامت از کارشان را نقض می کند.”

نه اپل و نه Spotify درخواست‌هایی برای اظهار نظر درباره تعداد آهنگ‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی در پلتفرم‌های خود یا اینکه آیا هوش مصنوعی مشکلات بیشتری را در مورد نقض حق نسخه‌برداری ایجاد کرده است، پاسخ ندادند.

این خبر پس از درخواست UMG منتشر شد که یک رپ در مورد گربه ها به سبک امینم انجام شود حذف شد از YouTube به دلیل نقض حق نسخه برداری. اما صنعت موسیقی بیش از کپی برداری از یک اجرای آواز توسط هوش مصنوعی نگران است. همچنین در مورد یادگیری ماشین ها از آهنگ های هنرمندانشان ناراحت کننده است. سال گذشته، کلاس انجمن صنعت ضبط آمریکا ارسال یک فهرست خراش دهنده های هوش مصنوعی به دولت ایالات متحده، با این ادعا که “استفاده از آنها غیرمجاز است و حقوق اعضای ما را نقض می کند” هنگام استفاده از آنها اثر دارای حق چاپ برای آموزش مدل ها.

این آرگومان مشابه آرگومانی است که هنرمندان در یک دعوی علیه تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی در اوایل سال جاری مطرح شد. مانند آن مورد، هنوز سوالات بی پاسخ زیادی در مورد قانونی بودن هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی وجود دارد، اما ارین جاکوبسون، وکیل موسیقی در لس آنجلس، خاطرنشان می کند که کسانی که مطالب ساخته شده توسط هوش مصنوعی را بارگذاری می کنند که به وضوح حق چاپ را نقض می کند، ممکن است مسئول شناخته شوند. اینکه آیا پخش‌کننده‌ها مسئول خواهند بود یا خیر، تفاوت‌های ظریف‌تری دارد.

تکنولوژی مولد جدید تمایل به تقلید را نشان می دهد. در اوایل سال جاری، گوگل اعلام کرد که یک ابزار هوش مصنوعی به نام MusicLM که می تواند از متن موسیقی تولید کند. درخواستی را برای «تلفیقی از موسیقی رگیتون و رقص الکترونیکی، با صدایی فضایی و ماورایی» وارد کنید، و ژنراتور یک کلیپ را ارائه می‌کند. اما گوگل این ابزار را به طور گسترده منتشر نکرد و در کاغذ که حدود 1 درصد از موسیقی تولید شده با ضبط‌های موجود مطابقت دارد.

تعداد زیادی از این موسیقی‌های هوش مصنوعی می‌توانند بر اساس خلق و خوی غلبه کنند. ژانرهایی مانند موسیقی پیانوی محیطی یا لو-فای. و ممکن است برای استریمرها تهیه لیست پخش با استفاده از موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی ارزانتر از پرداخت حق امتیاز ناچیز باشد. کلنسی می‌گوید فکر نمی‌کند هوش مصنوعی خیلی سریع حرکت می‌کند، اما ممکن است افراد برای انطباق آن‌ها خیلی کند حرکت کنند، که می‌تواند هنرمندان انسانی را بدون عدالتی که شایسته آن در صنعت هستند، رها کند. تغییر آن به معنای ایجاد تمایز واضح بین موسیقی مصنوعی و ساخت انسان است. کلنسی می‌گوید: «فکر نمی‌کنم این عادلانه باشد که بگوییم موسیقی هوش مصنوعی بد است» یا «موسیقی انسان خوب است». “اما یک چیزی که فکر می کنم همه ما می توانیم روی آن توافق داشته باشیم این است که ما دوست داریم بدانیم به چه چیزی گوش می دهیم.”

اما نمونه های زیادی از هنرمندانی که با هوش مصنوعی کار می کنند وجود دارد، نه در رقابت با آن. هالی هرندون، نوازنده، از هوش مصنوعی برای ساختن یک شبیه‌سازی از صدای خود استفاده کرد که آن را Holly+ می‌نامد تا به زبان‌ها و سبک‌ها بخواند. او نمیتواند. هرندون آن را برای حفظ حاکمیت بر صدای خودش ایجاد کرد، اما همانطور که دیر به WIRED گفت  سال گذشته، او این کار را انجام داد به این امید که هنرمندان دیگر از او پیروی کنند. BandLab یک SongStarter ویژگی، که به کاربران امکان می دهد با هوش مصنوعی کار کنند تا بیت های بدون حق امتیاز ایجاد کنند. این به معنای حذف برخی از موانع سر راه ترانه سرایی است.

هوش مصنوعی ممکن است به یک تقلید کننده کامل تبدیل شود، اما ممکن است به تنهایی موسیقی ایجاد نکند که با شنوندگان طنین انداز شود. آهنگ های مورد علاقه ما دلشکستگی را تسخیر می کند یا با آن صحبت می کند و فرهنگ فعلی را شکل می دهد. آنها در دوران تحولات سیاسی زمینه جدیدی را ایجاد می کنند. هوش مصنوعی در نوشتن، ضبط و اجرای آهنگ ها نقش خواهد داشت. اما اگر مردم پخش‌کننده‌های موسیقی را باز کنند و آهنگ‌های ساخته‌شده با هوش مصنوعی زیادی ببینند، ممکن است نتوانند متصل شوند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×