breadcrumbs_delimiter کسب و کار breadcrumbs_delimiter نه، انرژی فیوژن “بی حد و حصر” نخواهد بود
کسب و کار

نه، انرژی فیوژن “بی حد و حصر” نخواهد بود

فروردین 22, 1402 1027

میشل بیندرباوئر، مدیر عامل TAE Technologies، در پاسخ به پرسشی درباره اقتصاد طراحی شرکتش، می‌گوید: «این سوالی نیست که من اغلب به آن فکر می‌کنم. مردم بیشتر به این سوال می پردازند که او چگونه قصد دارد پلاسما را در راکتور خود تا 1 میلیارد درجه سانتیگراد گرم کند، از 75 میلیونی که شرکت تاکنون نشان داده است. او می‌گوید اما سؤالات در هم تنیده شده‌اند.

این دمای شدید مورد نیاز است زیرا TAE از بور به عنوان سوخت، در کنار هیدروژن استفاده می‌کند، که بیندرباوئر فکر می‌کند در نهایت راکتور همجوشی را ساده می‌کند و منجر به نیرو می‌شود. کارخانه ای که ساخت آن ارزان تر است او هزینه‌ها را جایی بین شکافت و انرژی‌های تجدیدپذیر قرار می‌دهد – تقریباً همان جایی که مدل‌سازان پرینستون می‌گویند باید باشد. او خاطرنشان می کند که در حالی که ساخت نیروگاه های همجوشی گران تمام می شود، سوخت بسیار ارزان خواهد بود. به علاوه، خطر کمتر تصادفات و ضایعات رادیواکتیو سطح بالا کمتر به معنای مهلت از مقررات گران قیمت است که هزینه‌های نیروگاه‌های شکافت را افزایش داده است.

باب مامگارد، مدیر عامل Commonwealth Fusion Systems، یکی از شاخه‌های MIT، می‌گوید که از دیدن مدل‌سازی پرینستون خوشحال است، زیرا فکر می‌کند توکامک آن‌ها می‌تواند این الزامات هزینه را بر طرف کند. این ادعا اساساً در یک آهنربای فوق‌العاده است که شرکت امیدوار است به آن اجازه دهد تا توکاماک‌ها – و در نتیجه نیروگاه‌ها – را در مقیاس کوچک‌تر راه‌اندازی کند و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. CFS در حال ساخت یک نمونه اولیه کوچک شده از طرح همجوشی خود در ماساچوست است که شامل اکثر اجزای مورد نیاز یک کارخانه در حال کار است. او می‌گوید: «در واقع می‌توانید بروید و آن را ببینید، آن را لمس کنید و به ماشین‌ها نگاه کنید.

نیکلاس هاوکر، مدیر عامل First Light Fusion، یک شرکت همجوشی اینرسی، تجزیه و تحلیل اقتصادی برای توان همجوشی در سال 2020 و با شگفتی متوجه شدم که بزرگترین محرک های هزینه در محفظه همجوشی و مواد غیرعادی آن نیست، بلکه خازن ها و توربین ها هستند که هر نیروگاهی نیاز دارد.

هنوز، هاوکر نسبت به برخی از همکارانش انتظار دارد روند کندتر افزایش یابد. او می‌گوید: «نخستین نیروگاه‌ها دائماً می‌شکنند، و این صنعت به حمایت قابل توجهی از دولت نیاز دارد – درست مانند صنعت خورشیدی در دو دهه گذشته. به همین دلیل است که او فکر می‌کند این چیز خوبی است که بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌ها رویکردهای متفاوتی را امتحان می‌کنند: این شانس بقای برخی فناوری‌ها را افزایش می‌دهد.

شوارتز موافق است. او می‌گوید: «اگر جهان فقط به یک شکل از انرژی همجوشی اجازه دهد که وجود داشته باشد، عجیب است. او می‌گوید که این تنوع مهم است، زیرا در غیر این صورت صنعت خطر کشف علم را تنها برای پشت سر گذاشتن خود به گوشه‌ای غیراقتصادی دارد. هم شکافت هسته‌ای و هم پانل‌های خورشیدی دوره‌های آزمایشی مشابهی را پیش از این در مسیرهای فناوری خود پشت سر گذاشتند. با گذشت زمان، هر دو در طرح‌های واحدی همگرا شدند – فتوولتائیک‌ها و راکتورهای عظیم آب تحت فشار که در سراسر جهان دیده می‌شوند – که در سرتاسر جهان ساخته شدند.

اما برای ادغام، اول از همه: علم. ممکن است به این زودی ها کار نکند. شاید 30 سال دیگر طول بکشد. اما وارد، علی‌رغم احتیاط‌اش در مورد محدودیت‌های همجوشی در شبکه، هنوز فکر می‌کند که این تحقیق در حال حاضر هزینه‌های خود را می‌پردازد، و پیشرفت‌های جدیدی در علوم پایه و ایجاد مواد جدید ایجاد می‌کند. او می‌گوید: «هنوز فکر می‌کنم کاملاً ارزشش را دارد.

به‌روزرسانی‌شده در 4-11-2023، 1:10 بعد از ظهر EDT: نسخه قبلی این مقاله به اشتباه به آن اشاره شده است. طراحی راکتور TAE به عنوان یک توکامک.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×