» کسب و کار » Vibe Shift Lyft نشان دهنده پایان رویای اقتصاد گیگ است
کسب و کار

Vibe Shift Lyft نشان دهنده پایان رویای اقتصاد گیگ است

فروردین 18, 1402 10113

هفته گذشته، Lyft ناگهان اعلام کرد که بنیانگذاران آن، رئیس جمهور لوگان گرین و مدیر عامل، جان زیمر، کنار خواهند رفت. از شرکت سواری پس از 11 سال. دیوید ریشر، مدیر اجرایی سابق مایکروسافت و آمازون که از سال 2021 در هیئت مدیره Lyft بوده است، سکان هدایت را بر عهده خواهد گرفت. در اواخر این ماه.

تغییر C-suite Lyft ناگهانی بود، اما به سختی تعجب آور بود. برای یک چیز، به نظر می رسد که شرکت های فناوری در سنین نوجوانی و جوانی وارد عصر فلاپ بنیانگذار. Emmett Shear از Twitch، Apoorva Mehta از Instacart، Ben Silbermann از Pinterest، و John Foley از Peloton اخیراً خداحافظی کردند. اما Lyft به طور خاص در حال مبارزه است. سودی نداشته است در حال از دست دادن سهم بازار اوبر است. پاییز گذشته 13 درصد از کارکنان خود را اخراج کرد. قیمت سهام آن از زمان عرضه عمومی در سال 2019 تقریباً 90 درصد کاهش یافته است. 

و با این حال، خروج گرین و زیمر چیزی در مورد چگونگی تغییر حالات صنعت فناوری از اوایل سال 2010، زمانی که آدم‌های جوان کوه‌هایی از پول جمع می‌کردند تا همه چیز را مختل کنند.

در ابتدا، پیشنهاد اولیه Lyft… Uber تراویس کالانیک قطع بود که از رنگ مشکی گران‌تر الگوبرداری شد. خدمات ماشین و به این دلیل تاسیس شد که کالانیک و خدمه اش آرزو داشتند “بالر” باشند. لیفت، در مقابل، هرکسی را که گواهینامه، وسیله نقلیه، و مایل به چسباندن سبیل صورتی رنگی به خودروی خود باشد و با مشت به غریبه ها خوشامد بگوید و از مسافران در صندلی های جلو استقبال کند، استخدام کرد. این لیفت بود که مدل همتا به همتای سواری تگرگ را به صورت آزمایشی اجرا کرد، این ایده که هر کسی می‌تواند در صورت دانلود برنامه مناسب راننده تاکسی شود.

زیمر دوست داشت در این مورد اپیلاسیون کند. پتانسیل شکل دهی شهر خدمات او یک کلاس برنامه ریزی شهری در دانشگاه کرنل، اغلب گفت، چشمانش را به روی اثرات مخرب خودرو در زندگی شهری – ترافیک، مه دود، پارکینگ های بسیار زیادی که فضایی را اشغال می کنند که می تواند به پارک یا زمین بازی یا مسکن تبدیل شود. این تئوری می‌گوید Lyft و خدماتی مانند آن می‌تواند به بسیاری از مردم کمک کند تا از ظلم مالکیت خودرو فرار کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند گهگاهی از وسایل نقلیه افراد دیگر استفاده کنند. زمانی که Lyft اپراتور عمده اشتراک دوچرخه آمریکا را در سال 2018 خریداری کرد، آن تراکنش را به عنوان روشی دیگر مطرح کرد. برای کمک به شهرها

این یک داستان دلگرم کننده بود که اعتبار آن از انفجار عمومی Uber در سال 2017. اما کاملاً درست نشد. مفهوم اشتراک سواری Lyft برای اولین بار ثابت شد که رشد اقتصاد گیگ را تغذیه کرد، که مشکلات جدی دارد. ما هنوز در مورد اثرات پیچیده جدا کردن کار خدماتی از مزایایی مانند مراقبت‌های بهداشتی و دستمزد بیماری یاد می‌گیریم.

در همین حین، سوار شدن به نظر می رسد در واقع ترافیک را در شهرها افزایش داده است. و آن موضوع کشتار مالکیت ماشین؟ همین چند ماه پیش، Lyft خدمات ارائه شده برای کمک به مالکان خودرو برای رزرو پارکینگ و تعمیر و نگهداری خودرو. اینکه چگونه Lyft در برنامه درسی برنامه ریزی شهری هر کسی قرار می گیرد، کمتر از آنچه که زیمر امیدوار بود واضح است.

هفته گذشته وقتی با ریشر، مدیر عامل جدید Lyft صحبت کردم، کاملاً واضح بود که این احساس مبتنی بر حس است. استراتژی جای خود را به واقعیت های تبدیل یک شرکت در حال شکست داده است. برخی از مفاهیم براق تر بازاریابی از بین رفته بودند. در آن میله های برنجی بود. ریشر به من گفت: “من انرژی واقعی را در مورد گفتن، “بیایید واقعاً روی کسب و کار خودمان در اشتراک سواری تمرکز کنیم” احساس می کنم. بیایید مردم را به موقع انتخاب کنیم. بیایید یک نرخ خوب به آنها بدهیم، تا به اوبر نپیوندند. بیایید آنها را در جایی که می‌گویند باید بروند رها کنیم.»

وقتی از ریشر خواستم که حواس‌پرتی‌ای را نام ببرد که جایی در مدل جدید نداشت، او به اشتراک گذاشته شده اشاره کرد (که قبلاً در این مدل شناخته می‌شد). Lyft Line)، سرویسی که به کاربران در ازای اشتراک خودرو با چند مسافر دیگر، نرخ های ارزان تری را به کاربران ارائه می دهد. گزینه مشترک در ابتدای همه گیری ناپدید شد، اما در تعداد معدودی از شهرهای ایالات متحده بازگشته است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×