breadcrumbs_delimiter علوم پایه breadcrumbs_delimiter گردبادهای آمریکا به سرعت در حال تکامل هستند
علوم پایه

گردبادهای آمریکا به سرعت در حال تکامل هستند

فروردین 18, 1402 1022

ایالات متحده در حال تجربه ویرانی ناشی از موجی از گردبادها است. حداقل پنج نفر روز چهارشنبه بر اثر وقوع گردباد در جنوب شرقی میسوری جان خود را از دست دادند. به دنبال آن six در نیوجرسی و یک در دلاور که یک نفر را کشت و به وسیع ترین ایالت تاریخ تبدیل شد. دسته‌ای از گردبادها بیش از 30 نفر را کشتند در جنوب و غرب میانه در آخر هفته. و ژانویه شاهد 168 گزارش اولیه گردباد بود که تقریباً پنج برابر میانگین آن ماه بین سال 1990 بود. و 2010. 

این یک فصل شلوغ و مرگبار برای شروع فصل گردباد بوده است، و پیچاننده ها معمولاً مناطقی را که در امان بوده اند، برخورد کرده اند. ما می دانیم که گرم شدن آب و هوا باعث ایجاد رطوبت و بی ثباتی در هوا می شود – دو عاملی که باعث تشکیل گردبادها می شوند. اما کارشناسان هشدار می دهند که هنوز خیلی زود است که یک رویداد مهم یا حتی فصل را به تغییر آب و هوامرتبط کنیم. > آنچه آنها می بینند تغییراتی در زمان و مکان وقوع گردبادها است که می تواند افراد بیشتری را در معرض خطر قرار دهد.

جانا هوسر، استاد هواشناسی در دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید: «ما هنوز خیلی مطمئن نیستیم که آینده چه خواهد بود. هواشناسان می توانند به افزایش رطوبت و گرم شدن هوا، همراه با تغییرات در جریان جت نگاه کنند و ببینند که چگونه ممکن است بر طوفان هایی که باعث گردباد می شوند تأثیر بگذارند. اما، هاوسر می‌گوید، «ما واقعاً نمی‌توانیم آنچه را که انتظار داریم از نظر زمان و مکان وقوع گردبادها ببینیم، مشخص کنیم.»

بیشتر گردبادها از رعد و برق های غیر معمول ابرسلولی سرچشمه می گیرند. برای تشکیل، گردبادها به هوای مرطوب و گرم در نزدیکی زمین نیاز دارند. اما آنها همچنین به یک برش باد قوی و عمودی نیاز دارند که ناشی از تغییر جهت و سرعت باد بین زمین و ارتفاعات بالاتر است. هوا شروع به چرخش افقی به شکل استوانه ای می کند. همانطور که بالا می رود و سرعت می گیرد، باریک می شود و قیف تهدیدآمیزی را که ما به عنوان گردباد می شناسیم تشکیل می دهد.

برای درک اینکه چگونه الگوهای گردباد ممکن است تغییر کند، هواشناسان به روند طوفان های ابرسلولی والدین خود نگاه می کنند. گرمای بیشتر در جو منجر به رطوبت بیشتر و ناپایداری بیشتر می شود. اما برش باد، جزء دیگر گردباد، ممکن است در طول زمان با تغییرات آب و هوایی کاهش یابد. جریان جت می تواند با کاهش اختلاف دمایی بین هوای قطب شمال و عرض جغرافیایی متوسط ​​که بر برش باد تأثیر می گذارد، ضعیف شود. نتیجه نهایی اختلاط آن تغییرات در جو مشخص نیست.

واکر اشلی، استاد هواشناسی در دانشگاه ایلینوی شمالی که اخیراً یک مقاله در مورد تغییر الگوهای گردباد. هنگامی که به اجزای اساسی که در ایجاد طوفان شدید نقش دارند نگاه می کنیم، تغییراتی در آن مشاهده می شود. این یک سوال است که چقدر و در چه مقیاسی؟»

احتمالاً طوفان های ابرسلولی بیشتر در اواخر زمستان و اوایل بهار ایالات متحده را درگیر می کنند و در اواخر تابستان کمتر می شوند. کارشناسان می گویند پاییز و قلمرو گردباد نیز در حال تغییر است. «کوچه تورنادو»، بخش‌هایی از تگزاس، لوئیزیانا، اوکلاهاما، کانزاس، داکوتای جنوبی، آیووا و نبراسکا، مدت‌هاست که کانون پرپیچ‌وخم بوده است. رابرت تراپ، پروفسور و رئیس گروه علوم جوی در دانشگاه ایلینوی در اوربانا-شامپین، می گوید، اما شرایط خشکسالی منجر به طوفان های کمتری می شود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×