breadcrumbs_delimiter کسب و کار breadcrumbs_delimiter این کشاورزان هلندی عصبانی واقعا از مایکروسافت متنفرند
کسب و کار

این کشاورزان هلندی عصبانی واقعا از مایکروسافت متنفرند

فروردین 10, 1402 1020

به محض که لارس رویتر از ماشین خود خارج می شود، با یک نگهبان امنیتی مایکروسافت روبرو می شود که در حال حاضر از خشم جوشیده است. رویتر، یکی از اعضای شورای محلی، در زیر باران بیرون از مرکز داده نیمه کاره مایکروسافت که از زمین‌های کشاورزی هموار هلند شمالی بیرون آمده، پارک کرده است. او می خواهد محل ساخت و ساز را ببیند. نگهبانی که رویتر را از ملاقات قبلی که یک گروه تلویزیونی را به اینجا آورده بود، می شناسد، می گوید این کار مجاز نیست. در عرض چند دقیقه، مشاجره بالا گرفت و نگهبان دستش را دور گلوی رویتر انداخت.

مامور امنیتی ظرف چند ثانیه رویتر را رها می‌کند و عضو شورا با علامت قرمز روی گردنش فرار می‌کند. رویتر در ماشینش اصرار دارد که حالش خوب است. اما وقتی می خواهد دنده را عوض کند، دستانش می لرزند. او می‌گوید این درگیری – که بعداً به پلیس گزارش خواهد داد – نشان‌دهنده مه پنهانی است که هلند در حال گسترش  مرکز داده کسب و کار.

کریگ سینکوتا، مدیر کل، می‌گوید: «ما از تعاملی که در خارج از محوطه مرکز داده ما رخ داد، که ظاهراً یکی از پیمانکاران فرعی مایکروسافت را شامل می‌شد، متأسفیم. در مایکروسافت، اضافه کرد که این شرکت با مقامات همکاری خواهد کرد.

مبادله داغ بین Ruiter و نگهبان امنیتی مایکروسافت نشان می‌دهد که مراکز داده Big Tech در بخش‌های روستایی هلند چقدر بحث‌برانگیز شده‌اند. از آنجایی که دولت هلند اهداف زیست محیطی سختگیرانه‌ای را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تعیین می‌کند، صنایع مجبور به رقابت برای فضا در زمین‌های کشاورزی هلند می‌شوند که فناوری‌های بزرگ را در برابر جمعیت سیاسی کشاورزان هلندی قرار می‌دهد.

حدود 200 مرکز داده در هلند وجود دارد که اکثر آنها فضای سرور را به چندین شرکت مختلف اجاره می دهند. اما از سال 2015، این کشور همچنین شاهد ورود «هایپر مقیاس‌کننده‌های» عظیم بوده است، ساختمان‌هایی که عموماً حداقل 10000 فوت مربع وسعت دارند و برای خدمات رسانی به یک غول فناوری واحد (معمولاً آمریکایی) راه‌اندازی شده‌اند. مایکروسافت و گوگل که با همگرایی کابل‌های اینترنت اروپا، آب‌وهوای معتدل، و فراوانی انرژی سبز در اینجا فریب خورده‌اند، مقیاس‌کننده‌های بزرگ ساخته‌اند. متا تلاش کرده و شکست خورده است.

در مقابل پس‌زمینه تشدید بحران نیتروژن هلندی، ساخت این هایپراسکیل‌کننده‌ها بحث‌برانگیزتر می‌شود. نیتروژن تولید شده توسط خودروها، کشاورزی و ماشین آلات سنگین مورد استفاده در ساخت و ساز، می تواند یک آلاینده خطرناک باشد، به اکوسیستم آسیب رسانده و سلامت مردم را به خطر بیندازد. هلند چهار برابر بیشتر از میانگین نیتروژن در سراسر اتحادیه اروپا تولید می کند. دولت هلند متعهد شده است تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه ای را به نصف کاهش دهد، تا حدی با متقاعد کردن کشاورزان به کاهش گله های دام خود یا ترک صنعت به طور کلی. کشاورزان با اعتراض، راه‌ها را با تراکتور و کود و ریختن دوغاب بیرون خانه وزیر طبیعت پاسخ داده‌اند.

دادگاه‌ها همچنین هزاران پروژه ساختمانی را متوقف کرده‌اند و مشاغل ساختمانی مانند مایکروسافت را مجبور به درخواست کرده‌اند. برای مجوزهایی که ثابت می کند بحران نیتروژن را بدتر نمی کند.

با این حال، جدیدترین مرکز داده مایکروسافت هنوز این مجوزها را دریافت نکرده است. آژانس محیط زیست محلی به WIRED گفت که هنوز در حال ارزیابی مدارک شرکت است. در سیستمی که پروژه‌های کشاورزان و توسعه‌دهندگان خانه متوقف شده و منتظر مجوزهای نیتروژن هستند، این حس وجود دارد که مایکروسافت از صف خارج شده است. رویتر که نماینده شهرداری هالندز کرون است، می گوید: «آنها مجوز درستی برای ساخت و ساز ندارند. از نظر او، این یک استاندارد دوگانه است که اجازه دهیم مایکروسافت به ساخت و ساز ادامه دهد در حالی که سایر کارهای ساخت و ساز متوقف شده است. زمانی که کشاورزان مجوز ساخت مزرعه را نداشته باشند، مزرعه را نخواهند ساخت. مایکروسافت مجوز درستی برای ساخت مرکز داده ندارد، اما آنها از قبل شروع به ساخت مرکز داده کرده اند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×