breadcrumbs_delimiter شبکه‌های اجتماعی breadcrumbs_delimiter «توییت 4 نفر» چهره سیاست نیجریه را تغییر داد
شبکه‌های اجتماعی

«توییت 4 نفر» چهره سیاست نیجریه را تغییر داد

فروردین 2, 1402 1070

تعداد زیادی از جوانان آنلاین به سمت اوبی، 61 ساله، یک تاجر و عضو سابق حزب دموکراتیک خلق، که بر روی پلت فرم اصلاح نهادهای دولتی نیجریه مبارزات انتخاباتی انجام داد، جلب شد. اغلب به فساد آلوده شده است. او همچنین گفت که رسما از قربانیان خشونت پلیس عذرخواهی خواهد کرد، وعده ای که مستقیماً به جنبش EndSARS گفته شد.

در حالی که احزاب میراث توجه خود را بر رسانه های سنتی متمرکز کردند، حزب کارگر توسط فعالان و اینفلوئنسرهای محبوب حمایت شد. سازمان‌دهندگان جوانان از فضاهای توییتر و هشتگ‌هایی مانند #ObiDatti2023، #Obidients و #1MillionMarch4PeterObi برای افزایش پشتیبانی. آنها تلاش‌های آنلاین خود را بصورت آفلاین انجام دادند و داوطلب شدند دربه به در برای انتشار پیام حزب. حامیان چالش‌های آنلاینی مانند «با کسی درباره پیتر اوبی صحبت کنید» ایجاد کردند و یک برنامه توزیع محتوا و پیام های کمپینکمک‌های جمع‌سپاری حزب، به آن کمک می‌کند تا بر شکاف عظیم در بودجه غلبه کند. بین آن و دو حزب میراثی.

در مقابل حزب کارگر اوبی که در آخرین انتخابات ریاست جمهوری در سال 2019 کمی بیش از 5000 رای به خود اختصاص داد، شانس زیادی داشت. اما امسال، رای این حزب به دست آورد. به 6.1 میلیون نفر افزایش یافت – بیش از 25 درصد از رای دهندگان – و آن را در جایگاه سوم قرار داد، نه چندان دور از PDP 6.9 میلیونی. این حزب شش کرسی سنا و سه کرسی در مجلس نمایندگان به دست آورد. در لاگوس، مرکز اقتصادی کشور، نامزد آن حزب حاکم را شکست داد. حتی بیشترین سهم رای را در واحد رای گیری داخل ویلای ریاست جمهوری به دست آورد.

آیومید می گوید: «این جمله که «چهار نفر در یک اتاق توییت می کنند» تحقیرآمیز بود. «از اینکه اوضاع چطور پیش رفت خوشحالم. فکر می‌کنم ما بیانیه‌ای دادیم.

از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری و سناتوری، شبکه‌های فعال آنلاین به کار خود ادامه داده‌اند و بی‌نظمی‌های انتخاباتی و سرکوب رای‌دهندگان را فراخوانی کرده‌اند و نقش پول را به چالش می‌کشند. در سیاست برخی تلاش می‌کنند تا پایگاه داده‌ای از نتایج واحدهای رأی‌گیری خاص را جمع‌آوری کنند، به این امید که سوابقی ارائه کنند که بتواند بی‌نظمی‌ها را در دادگاه ثابت کند. هر دو نامزد اصلی اپوزیسیون به تقلب و خشونت در رأی‌گیری متهم شده‌اند در طول انتخابات.

«بسیاری از جوانان از رسانه های اجتماعی برای دفاع از نامزدهای مورد نظر خود استفاده کرده اند و این باعث شده است که برخی از نامزدهای جوان دوست در انتخابات پیروز شوند و فضای سیاسی را مختل کنند. Rinu Oduala، یک فعال جوان و بنیانگذار Connect Hub، که از دموکراسی و علیه خشونت دولتی حمایت و پشتیبانی می کند، می گوید. «و زمانی که سیاستمداران به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند یا در اعمال فاسد شرکت نمی‌کنند، ما آنها را در رسانه‌های اجتماعی صدا می‌زنیم، آنها را تحت نظارت بیشتر قرار می‌دهیم و فرهنگ مسئولیت‌پذیری ایجاد می‌کنیم.»

به نظر می رسد تشکیلات سیاسی نیجریه با قدرت انجمن های آنلاین بیدار شده است. این کشور انتخابات فرمانداری را در آخر هفته 18 مارس برگزار کرد. در دوره قبل، حزب دموکراتیک خلق و حزب حاکم APC هر دو کمپین های رسانه های اجتماعی خود را افزایش دادند. فرماندار APC لاگوس، باباجیده سانوو-اولو، شروع به توئیت‌های مکرر کرد و مجموعه‌ای از سیاست‌ها را اعلام کرد که ظاهراً برای جلب رأی جوانان طراحی شده‌اند، از جمله یک تعهد برای بازنگری در مورد ممنوعیت این کشور در مورد ارزهای دیجیتال.

نتایج کامل انتخابات هنوز در راه است. در حالی که APC با بیش از 762000 رای در انتخابات فرمانداری لاگوس پیروز شد، حزب کارگر با 312000 رای از PDP جلو افتاد و در رتبه دوم قرار گرفت. رای. نتایج اولیه نشان می‌دهد که این حزب در چندین ایالت در جنوب شرقی نیجریه نیز به یک رقیب اصلی تبدیل شده است.

نتایج این ایده را تقویت کرده است که “چهار نفر که در یک اتاق توییت می‌کنند” اکنون در حال حاضر هستند. بخشی از جریان اصلی سیاسی است، و سیاستمداران نیجریه نمی توانند، همانطور که اغلب می کنند، صداهای جوان را با شعارهایی مانند “هیچ واحد رای گیری آنلاین وجود ندارد” رد کنند.

“گردهمایی دیجیتالی” Adebowale Adedayo، خالق محتوا و فعال معروف به آقای ماکارونی، که از پلتفرم خود به عنوان تأثیرگذار استفاده کرده است، می گوید: جوانان نیجریه ای یک چالش مستقیم برای رهبری نالایق، مقامات فاسد و پلیس بی رحمانه است که مدت هاست وضعیت موجود بوده است. حمایت از مشارکت جوانان “اگر اعتراضات EndSARS نتوانست ثابت کند که حمایت آنلاین به عمل در دنیای واقعی ترجمه می شود، آنگاه تعداد بی سابقه مشارکت جوانان در چرخه انتخابات 2023 هر بحثی را حل خواهد کرد.”

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×