breadcrumbs_delimiter شبکه‌های اجتماعی breadcrumbs_delimiter فیس بوک همچنان به روسیه اجازه دخالت در سیاست را می دهد
شبکه‌های اجتماعی

فیس بوک همچنان به روسیه اجازه دخالت در سیاست را می دهد

اسفند 4, 1401 1017

نیکولای فراته آ ماموریت دارد تا جدول زمانی فیسبوک خود را از تبلیغات سیاسی عجیب پاک کند. هر چند روز یکبار، حساب‌هایی به او ارائه می‌شود که در ظاهر بی‌گناه به نظر می‌رسند—آن‌ها اغلب همان تصویر نمایه بی‌ضرر کلیسایی در کیشیناو، مولداوی را به اشتراک می‌گذارند. اما زمانی که او از گذشته عبور می‌کند، این صفحات چیزی را به او نشان می‌دهند که او آن را «تبلیغات نرم» توصیف می‌کند و سعی می‌کند او را برای پیوستن به اعتراضات ضد دولتی ترغیب کند.

این آگهی‌ها پیام‌های سیاسی را بازتاب می‌دهند. ایلان شور، یک سیاستمدار و تاجر تحریم شده با پیوندهای عمیق با کرملین، که توسط دولت ایالات متحده به تلاش برای بی ثبات کردن مولداوی به نمایندگی از روسیه. روز یکشنبه، این تبلیغات به تبلیغ جدیدترین تظاهرات ضد دولتی مولداوی در چیناسو، پایتخت این کشور، که با حضور هزاران نفر.

فراتئا که یک ویرایشگر ویدئو در روز است، اکنون شب‌های خود را صرف جستجوی اطلاعات در صفحات سایه‌دار فیسبوک می‌کند که این تبلیغات را ارائه می‌دهند. این مرد 38 ساله که برای کانال خبری ژورنال تی وی کار می‌کند، می‌گوید: «وجه اشتراک همه این صفحات این است که مهمانی‌های شور، برنامه‌های کاری و کانال‌های خبری او را تبلیغ می‌کنند. وقتی آنها را می بیند، مروری را برای هشدار به دیگران می گذارد. آخرین مورد او چنین است: «اکانت جعلی! صفحه جعلی!» او همچنین آنها را به فیس بوک گزارش می دهد. اما او می گوید که در 90 درصد موارد، پلتفرم به او می گوید همه چیز عادی به نظر می رسد.

تهاجم تمام‌مقیاس روسیه به اوکراین در فوریه 2022 توسط سال‌ها عملیات اطلاعاتی پیش‌بینی شده بود که از شبکه‌های تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی برای انتشار اطلاعات نادرست، تأثیرگذاری بر انتخابات و تضعیف انسجام اجتماعی استفاده می‌کرد. متا که مالک فیس‌بوک و اینستاگرام است، قول داد در پاسخ به جنگ، این کمپین‌های نفوذ تحت حمایت دولت را سرکوب کند. این شرکت در ژانویه، در گزارشی که جزئیات سیاست های زمان جنگ خود را به اتحادیه اروپا شرح می دهد، گفت: «ما در حال برداشتن گام های گسترده ای برای مبارزه با انتشار اطلاعات نادرست هستیم. “ما یک مرکز عملیات ویژه را ایجاد کردیم که توسط کارشناسانی از سراسر شرکت، از جمله زبان‌های بومی روسی و اوکراینی، که به صورت شبانه روزی پلتفرم را زیر نظر دارند، کار می‌کردند و به ما این امکان را می‌دهد که به مسائل در زمان واقعی پاسخ دهیم.”

مولداوی، با این حال، به نظر می رسد که خارج از این حوزه قرار دارد – با وجود داشتن مرز مشترک با اوکراین. فلیکس کارته، مشاور ارشد گروه کمپین فناوری و دموکراسی، ریست، می گوید که کمپین نفوذی که در مولداوی به راه انداخته می شود در اروپای غربی یا آمریکای شمالی غیرقابل تصور است. ما اساساً می بینیم که عوامل کرملین کمپین های آشکاری را در فیس بوک انجام می دهند و تلاش می کنند با بسیج اعتراضات ساختگی از طریق تبلیغات فیس بوک، یک دولت دموکراتیک را سرنگون کنند.

بن واترز سخنگوی متا می گوید که فیس بوک به تحریم های ایالات متحده پایبند است. او می افزاید: «زمانی که ایلان شور و حزب Șor به لیست تحریم های ایالات متحده اضافه شدند، ما در مورد حساب های شناخته شده آنها اقدام کردیم. «وقتی حساب‌های مرتبط جدید را شناسایی کردیم، روی آن‌ها نیز اقداماتی انجام دادیم.»

در ماه‌های بلافاصله پس از آغاز حمله تمام‌مقیاس روسیه به اوکراین، مولداوی نگران بود که ممکن است هدف نظامی بعدی کرملین – به ویژه زمانی که ارتش روسیه به سمت شهر اودسا در اوکراین در نزدیکی شهر اودسا رانده شد. حدود 1500 سرباز روسی در حال حاضر در ترانس نیستریا، منطقه جدا شده از مولداوی مستقر هستند.

وقتی روسیه به شرق اوکراین عقب نشینی کرد، ترس از تهاجم کمی کاهش یافت. اما نگرانی موذیانه دیگری جایگزین آن شده است که روسیه می تواند مولداوی را از داخل تصرف کند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×