breadcrumbs_delimiter شبکه‌های اجتماعی breadcrumbs_delimiter نظریه پردازان توطئه برای شهر 15 دقیقه ای می آیند
شبکه‌های اجتماعی

نظریه پردازان توطئه برای شهر 15 دقیقه ای می آیند

اسفند 1, 1401 0024

تئوری توطئه 15 دقیقه ای شهر در حواشی سیاسی بریتانیا تثبیت شده است که در مصاحبه های GB News، یک کانال تلویزیونی رایگان که به طور دوره ای به آن اشاره می شود تئوری های توطئه را ترویج کرد. در 9 فوریه، نیک فلچر، یکی از نمایندگان پارلمان در حزب حاکم محافظه‌کار، هنگام طرح سؤالی درباره شهرهای 15 دقیقه‌ای در مجلس عوام، به این توطئه اشاره کرد و آن را «مفهوم سوسیالیستی بین‌المللی» خواند که «شخصیت ما را از بین می‌برد. آزادی.”

سوال فلچر با خنده در مجلس عوام مواجه شد.

این توطئه کاملاً بی اساس است. WIRED با Areeq Chowdhury، یکی از اعضای شورای حزب کارگر برای Canning Town، در محله نیوهام شرق لندن صحبت کرد، که در برنامه ریزی خود ایده های محله ای 15 دقیقه ای را پذیرفته است. شغل روزانه چاودری به عنوان محقق در زمینه داده ها و فناوری های دیجیتال است و او اخیراً کمپینی را علیه استفاده پلیس از دوربین های تشخیص چهره در محله خود رهبری کرده است. او می گوید که محله 15 دقیقه ای مطلقاً ربطی به نظارت یا کنترل ندارد. آریق می گوید: «این فقط ایجاد حس اجتماعی و ترویج سفر فعال است. “من فکر می کنم اغلب مردم صلاحیت مقامات برای انجام این نوع [توطئه ها] را بیش از حد ارزیابی می کنند.”

محققان می گویند نظریه توطئه #15MinuteCity ریشه در سال 2020 دارد، زمانی که مبارزان با لابی سوخت های فسیلی سعی کرد ایده یک “قفل اقلیمی” در حال پیشروی را مطرح کند، که در آن دولت‌ها مردم را از استفاده از ماشین خود و خوردن غذا منع می‌کنند. گوشت، یا سفر به خارج از مناطق تعیین شده خود. این ایده پس از آن که نظریه‌پردازان توطئه به ابتکار عمل بازیابی پس از همه‌گیری که توسط اتاق فکر مجمع جهانی اقتصاد به نام «بازنشانی عالی.” آنها به این نتیجه رسیدند که این رمزی برای ایجاد یک حکومت جهانی ظالم بود.

در تابستان 2021، #climatelockdown و #greatreset در رسانه‌های اجتماعی موج می‌زد و توسط مفسران راست‌گرا در ایالات متحده، از جمله انکارکنندگان برجسته تغییرات آب و هوایی استیو میلو و مارک مورانو. آنها همچنین به کانال‌های اصلی، به‌ویژه فاکس نیوز راه پیدا کردند، جایی که تاکر کارلسون، مجری پربیننده، عناصر توطئه را تکرار کرده و با حامیان آن مصاحبه کرده است.

“این واقعاً لحظه خود را پیدا کرد. جنی کینگ، رئیس تحقیقات و پاسخ اقلیمی در مؤسسه گفتگوی استراتژیک، می‌گوید: در طول همه‌گیری، زیرا این موضوع بسیار بزرگ‌تر از تجاوز دولت و نقض آزادی‌های مدنی بود. “به نوعی وارد این اکوسیستم گسترده تر از افکار افراطی و توطئه گرای آنلاین شد.”

از آنجایی که قرنطینه های همه گیر در حافظه کم رنگ شده اند، برخی از گروه های ضد واکسیناسیون و آن دسته از افراد پیشبرد توطئه های مرتبط با کووید در مورد ریزتراشه ها، بیل گیتس، و شبکه های 5G، کشش را از دست داده است. اما “لکه بی شکل” آزادیخواهان رادیکال، برتری طلبان سفیدپوست و نظریه پردازان توطئه که به گفته کینگ به مقامات بی اعتماد هستند، به دنبال نقطه کانونی جدیدی بودند و آن را در شهرهای 15 دقیقه ای یافتند. وب سایت WEF که هر ساله صدها مقاله از دانشگاهیان و افراد تجاری منتشر می کند، گاهی اوقات مقالاتی درباره شهرهای 15 دقیقه ای، که برای توطئه گران کافی است تا این مفهوم را به تنظیم مجدد بزرگ مرتبط کنند.

در ماه دسامبر، لکه هدفی را در آکسفورد، انگلستان پیدا کرد، جایی که شورای محلی یک طرح فیلتر ترافیک برای کاهش تعداد خودروها و کامیون های عبوری از مرکز شهر. این طرح ساکنان محلی را ملزم می کند که برای مجوز رانندگی در خیابان های خاص درخواست دهند. این در واقع یک ابتکار 15 دقیقه‌ای شهری نیست، اما توسط مفسران راست‌گرا، از جمله کتی هاپکینز، ستون‌نویس سابق MailOnline، که به دلیل نقض خط‌مشی‌های محتوای نفرت‌انگیزش در سال 2020 از توییتر منع شد، اما بیش از 270000 مشترک در یوتیوب دارد، مورد استفاده قرار گرفت.

هاپکینز و دیگران، اقدامات آرام‌کننده ترافیک را با محدودیت‌هایی در رفت‌وآمد آزاد ترکیب کردند و پیوندی جعلی بین ساخت شهرهای قابل پیاده‌روی و ممنوعیت خودروها ایجاد کردند. یک کمپین تبلیغاتی، که توسط ستاره های پاپ دهه 1990 رهبری شد، به نظریه پردازان توطئه تبدیل شد راست سعید فرد، به ساکنان آکسفورد هشدار داد که آنها تبدیل به “خوکچه هندی” خواهد شد.

در آن سوی اقیانوس اطلس، پترسون علیه “بوروکرات های مستبد احمق” در یک توییت 7.5 میلیون بار دیده شده اعضای شورای شهرستان آکسفوردشایر تهدید به مرگ دریافت کرده‌اند.

تئوری‌های توطئه‌ای که به‌صورت آنلاین شروع می‌شوند، می‌تواند پیامدهای واقعی داشته باشد. در دسامبر 2021، یک اوباش ضد واکسیناسیون به یک سایت آزمایش کووید-19 در بریتانیا حمله کرد. در نوامبر 2022، گزارش شد که یک تروریست راست افراطی با محتوای آنلاین تلاش برای بمب گذاری در یک مرکز بازداشت مهاجران. اکانت‌هایی که درباره «بازنشانی بزرگ» و روایت‌های مرتبط پست می‌کنند، به طور معمول به محاکمه‌های جنایتکاران جنگی نازی در نورنبرگ اشاره می‌کنند و تصاویری از حلق آویز کردن را منتشر می‌کنند. پایپر از بررسی کننده واقعیت منطقی می گوید: «لفاظی خشونت آمیز خشونت است. “این فقط لفاظی است تا اینکه ناگهان اینطور نیست.”

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×