» کامپیوتر و نرم افزار » مراکز داده با بحران آب و هوایی روبرو هستند
کامپیوتر و نرم افزار

مراکز داده با بحران آب و هوایی روبرو هستند

مرداد 10, 1401 60137

مشکل؟ این داده ها تاریخی هستند و زمانی را نشان می دهند که دمای هوا در بریتانیا به 40 درجه سانتیگراد نمی رسد. هریس می‌گوید: «ما در حاشیه تغییر آب و هوا هستیم.

«خیلی وقت پیش نبود که سیستم‌های خنک‌کننده را برای حداکثر دمای 32 درجه در فضای باز طراحی می‌کردیم. جان هیلی، از مرکز مشاوره مرکز داده بریتانیا، Keysource، می گوید. آنها بیش از 8 درجه بالاتر از چیزی هستند که برای آن طراحی شده بودند. شرایط طراحی به طور فزاینده ای در حال افزایش است – اما شرکت های مرکز داده و مشتریانی که برای آنها کار می کنند، به عنوان شرکت های سود محور عمل می کنند. داده های مشاوره Turner & Townsend نشان می دهد که هزینه ساخت مراکز داده افزایش یافته در تقریباً در هر بازاری در سال‌های اخیر، به شرکت‌های ساختمانی توصیه می‌شود که هزینه‌ها را پایین نگه دارند.

هیلی می‌گوید: «اگر از 32 درجه به 42 درجه رسیدیم، بی‌سابقه است. “شما باید همه چیز را به طور قابل توجهی بزرگتر کنید تا از آن درصد بسیار کمی از سال پشتیبانی کنید” هنگامی که دما افزایش می یابد. فلوکر می‌گوید: «باید با احتیاط انجام شود.»

شرکت‌های طراحی مراکز داده شروع به در نظر گرفتن اطلاعات آب و هوای تاریخی قدیمی کرده‌اند و شروع به استفاده از دمای پیش‌بینی‌شده در آینده کرده‌اند. او می‌گوید: «به‌جای اینکه فکر کنند منتهی من 35 درجه است، آنها پیش‌بینی می‌کنند که شاید بیشتر از 37 یا 38 درجه باشد. “اما البته، این فقط به اندازه خوبی است که می توانیم آینده را پیش بینی کنیم.”

Flucker اشاره می کند که مراکز داده به ندرت با ظرفیت کامل کار می کنند – اگرچه تحقیقات Cushman & Wakefield نشان می دهد که هشت بازار مرکز داده در سراسر جهان از 55 مورد بررسی شده با ظرفیت 95 درصد یا بالاتر کار می کنند. – و در حال حاضر، آنها فقط برای تعداد کمی از روزهای سال در بالاترین درجه حرارت تحت فشار قرار می گیرند. مراکز داده ای که با 100 درصد ظرفیت کار نمی کنند، می توانند بهتر با دمای بیرونی بالا کنار بیایند، زیرا خرابی تجهیزات کمتر احتمال دارد که تأثیر همه یا هیچ بر عملکرد داشته باشد. اما تقریباً به طور قطع تغییر خواهد کرد زیرا شرایط اضطراری آب و هوا به طور دائم دمای محیط را تغییر می‌دهد و حاشیه خطا کاهش می‌یابد.

انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) دمای عملیاتی را توسعه داده است دستورالعمل‌های برای تجهیزات پردازش داده، مانند سرورهای یکپارچه مراکز داده. محدودیت‌ها نشان می‌دهند که هوای پمپ شده از طریق مراکز داده نباید بیش از 27 درجه سانتی‌گراد تامین شود – اگرچه محدوده‌های مجاز فراتر از آن وجود دارد. فلاکر می گوید: «دنیا به پایان نمی رسد. “تمام این تجهیزات تا 32 درجه سانتیگراد گارانتی دارند.” اما با ادامه افزایش دما، مراکز داده باید تغییراتی ایجاد کنند.

«تعداد زیادی از سایت‌های مرکز داده قدیمی که توسط بانک‌ها و شرکت‌های خدمات مالی ساخته شده‌اند، وجود دارد که باید به‌روزرسانی شوند و هریس می گوید. به عنوان بخشی از این بازاندیشی، هریس به شرکت‌ها توصیه می‌کند به جای اینکه صرفاً تأثیرات آن را به حداقل برسانند، به معیارهای طراحی که می‌توانند با تغییرات آب و هوایی مقابله کنند، نگاه کنند. او می‌گوید: «ماشین‌های چیلر بزرگ‌تر، ماشین‌هایی با کندانسورهای بزرگ‌تر، و نگاهی بیشتر به ماشین‌هایی که از خنک‌کننده تبخیری برای دستیابی به معیارهای عملکردی مورد نیاز برای اطمینان از اینکه در آن روزها هنوز در جای خوبی هستند، استفاده می‌کنند.

شرکت‌ها در حال آزمایش راه‌های غیرعادی برای مقابله با این چالش‌ها هستند: مایکروسافت بین سال‌های 2018 تا 2020 پروژه Natick، که یک مرکز داده را در 117 فوت زیر دریا در سواحل اسکاتلند غرق کرد تا از جمله موارد دیگر، آن را از نوسانات دما محافظت کند. هریس می‌گوید که ساخت مراکز داده در آب‌وهوای شمالی‌تر می‌تواند یکی از راه‌های جلوگیری از گرما باشد – با تلاش برای غلبه بر گرما – اما این با مشکلات خاص خود همراه است. او می‌گوید: «توسعه‌دهندگان بر سر مجموعه‌ای از سایت‌های بالقوه که همیشه رو به کاهش است، مبارزه خواهند کرد، این چالش زمانی است که محاسبات لبه، مراکز داده را به نقطه‌ای نزدیک‌تر می‌کند که داده‌ها اغلب در مناطق شهری گرم‌تر مصرف می‌شوند.

 فناوری خنک کننده مایع راه حل عملی تری ارائه می دهد. مراکز داده در حال حاضر در عصر خنک‌سازی مبتنی بر هوا هستند، اما خنک‌سازی مایع – که در آن مایع از تجهیزات عبور می‌کند، گرما را منتقل می‌کند و آن را دور می‌کند – می‌تواند راه بهتری برای پایین نگه داشتن دما باشد. با این حال، به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا به دانش ترکیبی از تجهیزات خنک کننده و فناوری اطلاعات نیاز دارد. فلوکر می‌گوید: «در حال حاضر، این دو دنیای کاملاً مجزا هستند. “قطعاً در مورد ایجاد چنین تغییر بزرگی در نحوه انجام کارها نگرانی وجود دارد.”

اما ممکن است ضروری باشد – نه حداقل به این دلیل که یک دایره با فضیلت ایجاد می کند. خارج از خود تجهیزات فناوری اطلاعات، بزرگترین مصرف کننده بعدی انرژی در مراکز داده تجهیزاتی است که برای خنک نگه داشتن آن استفاده می شود. فلوکر می‌گوید: «اگر بتوانیم از روش سنتی انجام کارها دور شویم، در وهله اول از تغییرات آب و هوایی جلوگیری می‌کنیم.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×