breadcrumbs_delimiter شبکه‌های اجتماعی breadcrumbs_delimiter تهدید کنیا به ممنوعیت فیس بوک ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد
شبکه‌های اجتماعی

تهدید کنیا به ممنوعیت فیس بوک ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد

مرداد 10, 1401 2060

اما کوری کرایدر، یکی از بنیانگذاران Foxglove Legal، می گوید که این شفافیت زمینه کافی برای ارزیابی واقعی اینکه عملیات متا برای مهار سخنان نفرت انگیز در کنیا چقدر موثر بوده است را فراهم نمی کند.

“شما نمی دانید مخرج چیست، درست است؟ شما هیچ ایده ای ندارید که چه مقدار از محتوای موجود در آن جا کم است، یا چه مدت یکی از این قطعات محتوا باقی مانده است.» او می گوید. «از آنجا که اگر محتوای نفرت‌انگیز به اندازه کافی در آنجا پخش شود، همانطور که در زمینه اتیوپی اتفاق افتاد، آسیب تا حد زیادی وارد شده است.

در ژوئن، Global Witness و Foxglove دریافت که متا همچنان به تأیید تبلیغات به زبان آمهری با هدف اتیوپیایی ادامه داد. کاربرانی که شامل سخنان مشوق عداوت و تنفر و دعوت به خشونت بودند. فیس بوک در گسترش سخنان نفرت انگیز و دامن زدن به خشونت قومی در %20/10/11/1045084676/facebook-is-under-new-scrutiny-for-its-role-in-ethiopias-conflict”>درگیری مداوم.

Crider استدلال می‌کند که فیس‌بوک باید روی شیوه‌های اعتدال و حفاظت از دموکراسی سرمایه‌گذاری بیشتری کند. او نگران است که حتی تهدید به ممنوعیت به شرکت اجازه می‌دهد تا مسئولیت‌پذیری را در قبال مشکلاتی که حل‌نشده رها کرده است منحرف کند.

«من فکر می‌کنم در نهایت لحظه‌ای است که هر تنظیم‌کننده‌ای به فیس‌بوک نگاه می‌کند و به نظر می‌رسد اگر بخواهند آنها را وادار کنند که واقعاً کاری انجام دهند که ممکن است برای آنها هزینه ای داشته باشد، شروع به زوزه کشیدن در مورد سانسور می کنند و یک انتخاب غلط ارائه می دهند که یا اساساً یک فیس بوک کنترل نشده و تنظیم نشده است یا اصلاً فیس بوک نیست.

>

و کرایدر می گوید کارهایی وجود دارد که شرکت می تواند انجام دهد، از جمله “شکستن شیشه” اقداماتی مانند حذف اولویت ویدئوهای زنده به شدت تبلیغ شده آن یا محدود کردن دسترسی به محتوای تحریک آمیز و ممنوع کردن تبلیغات مربوط به انتخابات در آستانه رای گیری.

Mercy Ndegwa، مدیر سیاست عمومی متا در شرق آفریقا و شاخ آفریقا، به WIRED گفت که این شرکت “گام‌های گسترده‌ای برداشته است تا به ما کمک کند سخنان مشوق نفرت‌انگیز و محتوای تحریک‌آمیز در کنیا را دریافت کنیم، و ما در آستانه انتخابات این تلاش ها را تشدید می کنیم. با این حال، او اذعان کرد که «علی‌رغم این تلاش‌ها، ما می‌دانیم که نمونه‌هایی از چیزهایی وجود خواهد داشت که از دست می‌دهیم یا به اشتباه حذف می‌کنیم، زیرا هم ماشین‌ها و هم افراد اشتباه می‌کنند.» متا به سؤالات خاصی در مورد تعداد ناظران محتوایی که دارد و به زبان های سواحیلی یا سایر زبان های کنیایی صحبت می کنند، یا ماهیت مکالماتش با دولت کنیا پاسخ نداد.

«محققان چه کردند. سیستم‌های فیس‌بوک را تحت آزمایش استرس قرار داد و ثابت کرد که آنچه شرکت می‌گوید، هولناک بود.» می‌گوید این واقعیت که متا علیرغم فرآیند بررسی اجازه تبلیغات در این پلت‌فرم را داد، «سوالاتی را در مورد توانایی آن‌ها در مدیریت سایر اشکال سخنان نفرت‌انگیز ایجاد می‌کند». مادونگ، از جمله حجم عظیمی از محتوای تولید شده توسط کاربر که نیازی به تایید قبلی ندارد.

اما به گفته مادونگ، ممنوع کردن پلتفرم‌های متا، از اطلاعات نادرست یا تنش‌های قومی خلاص نمی‌شود، زیرا این کار را انجام می‌دهد. او می‌گوید: «این یک سؤال انحصاری متقابل نیست. ما باید حد وسطی بین رویکردهای سنگین و مسئولیت‌پذیری پلتفرم واقعی پیدا کنیم.»

روز شنبه، جوزف موچرو، دبیر کابینه برای اینترنت و فناوری‌های ارتباطی (ICT)، توئیت، “رسانه ها، از جمله رسانه های اجتماعی در کنیا، از جمله رسانه های اجتماعی در PR.EDOM، به لذت بردن از ESS PR.EDOM ادامه خواهند داد. مشخص نیست که NCIC قصد دارد از چه چارچوب قانونی برای تعلیق فیس بوک استفاده کند. دولت ثبت شده است. ما اینترنت را قطع نمی کنیم.» بریجیت آندر، تحلیلگر سیاست آفریقا در غیرانتفاعی حقوق دیجیتال Access Now، در حال حاضر هیچ چارچوب قانونی که به NCIC اجازه دهد دستور تعلیق فیس بوک را بدهد، وجود ندارد.

«پلتفرم هایی مانند Meta به طور کامل در کار خود شکست خورده اند. آندره گفت: مدیریت اطلاعات نادرست، اطلاعات نادرست، و سخنان نفرت انگیز در تیگری و میانمار. «خطر این است که دولت‌ها از آن به عنوان بهانه‌ای برای خاموش شدن اینترنت و مسدود کردن برنامه‌ها استفاده کنند، در حالی که باید شرکت‌ها را به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر در تعدیل محتوای انسانی سوق دهد و این کار را به شیوه‌ای اخلاقی و با رعایت حقوق بشر انجام دهد.

مادونگ نیز نگران است که صرف نظر از اینکه دولت فیس‌بوک و اینستاگرام را به حالت تعلیق درآورد یا خیر، ممکن است آسیب وارد شده باشد. او می‌گوید: «اثرات در زمان‌های متفاوتی دیده می‌شوند. “مسئله این است که سابقه در حال حاضر به طور رسمی وجود دارد، و می توان به آن در هر مقطع زمانی اشاره کرد.”

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×