breadcrumbs_delimiter هوش مصنوعی breadcrumbs_delimiter چه کسی صاحب هنر آینده خواهد شد؟
هوش مصنوعی

چه کسی صاحب هنر آینده خواهد شد؟

مرداد 5, 1401 3059

هنگامی که OpenAI هفته گذشته اعلام کرد سیستم هوش مصنوعی هنری DALL-E آن اکنون به صورت بتا در دسترس است، این شرکت همچنین به کاربران خوش شانسی داد که از لیست انتظار خارج شوند، چیزی که به نظر یک هدیه عالی بود. شرکت در پستی نوشت: “کاربران برای تجاری سازی تصاویر خود از حقوق کامل استفاده برخوردار می شوند. با DALL-E ایجاد کنید، از جمله حق چاپ مجدد، فروش و کالا.” برای روشن بودن، این بدان معنا نیست که OpenAI از حق خود برای تجاری‌سازی تصاویری که کاربران با استفاده از DALL-E ایجاد می‌کنند، انصراف داده است. شرایط خدمات را بررسی کنید و فقط این وعده را خواهید یافت که “OpenAI حق نسخه برداری را بر محتوای تولید شده توسط API برای شما یا کاربران نهایی خود اعمال نخواهد کرد.”

با ارائه پیشگیرانه حقوق استفاده تجاری کاربران، OpenAI در حال کنار گذاشتن برخی از سوالات پیچیده مالکیت معنوی که توسط این فناوری ایجاد می شود – که تصاویر اصلی را در سبک های مختلف ایجاد می کند، از فوتورئالیسم گرفته تا پیکاسو. از آنجایی که برخی از تصاویر DALL-E کاملاً ماشینی هستند و کاربر فقط یک ایده را از طریق پیام های متنی ارائه می دهد، نتایج احتمالاً به هیچ وجه دارای حق چاپ نیستند. این باعث می‌شود که آن‌ها در دامنه عمومی قرار بگیرند، جایی که همه و هیچ‌کس آن‌ها را «مالک» نمی‌کند.

تصاویری که با استفاده از ویژگی inpainting ساخته شده‌اند (که به کاربران اجازه می‌دهد تصاویری را که آپلود می‌کنند، مثلاً، ویرایش کنند. دستور هوش مصنوعی برای قرار دادن یک کورگی خندان در تابلوی رنسانس مورد علاقه خود) می‌تواند انتخاب‌های کاربر واضح‌تری را در بر بگیرد. برخی از تصاویر ایجاد شده با ویژگی inpainting ممکن است به اندازه کافی دارای نویسندگی کاملاً انسانی باشند تا واجد شرایط حمایت از حق چاپ باشند، اما برخی دیگر ممکن است اینگونه نباشند. در حالی که اعلان استفاده تجاری OpenAI هیجان انگیز است، ممکن است برخی از فشارهایی را که هنرمندان برای روشن کردن و گسترش حدود همکاری‌های انسان/ماشین دارای حق نسخه‌برداری. از آنجایی که چنین همکاری‌هایی رایج‌تر می‌شوند، باید با نگرانی‌های جدیدی که مطرح می‌کنند، رودررو با آنها مقابله کرد.

با کنار گذاشتن مسئله حق نسخه‌برداری، OpenAI به کاربران این سیگنال را می‌دهد که آزادند DALL خود را تجاری کنند. -تصاویر E بدون ترس از دریافت نامه توقف و توقف از یک شرکت که اگر بخواهد می تواند تیمی از وکلا را استخدام کند تا آنها را به خاطر “عکس پرتره ای از طوطی در حال نوشیدن نوشیدنی میوه ای از طریق نی در مارگاریتاویل” استخدام کند. ” اما سکو می دهد و سکو می برد. شرایط سرویس همچنین به کاربران هشدار می دهد که OpenAI “ممکن است این شرایط را تغییر دهد یا استفاده شما از سرویس ها را در هر زمانی به حالت تعلیق درآورد یا خاتمه دهد.”

اگر DALL-E و فناوری هایی مانند آن به طور گسترده ای پذیرفته شده اند، پیامدهای تولید هنری خود می تواند گسترده باشد. هنرمندانی که به DALL-E تکیه می‌کنند، اگر OpenAI تصمیم بگیرد حقوق خود را مجدداً احقاق کند، چیزی نخواهند داشت. در حالی که هنرمندان نسبتا کمی هوش مصنوعی را در تمرین امروز خود وارد می‌کنند، تصور اینکه نسل‌های آینده خلاقیت را با دادن فرمان ساده به یک ماشین مرتبط می‌کنند و از نتایج شگفت‌انگیز خوشحال می‌شوند، آسان است. سیستم‌های مدارس دولتی در حال حاضر کتاب‌های درسی را با محتوای دیجیتالی جایگزین می‌کنند – برنامه‌هایی که چیزی شبیه به آموزش هنر را حفظ کرده‌اند، می‌توانند وسوسه شوند که از آشفتگی و هزینه‌های کلاس آبرنگ صرفنظر کنند و زمانی که آن‌ها در دسترس و مقرون به صرفه‌تر شدند، به تولیدکننده‌های تصویر هوش مصنوعی روی آورند.

دلایل دیگری وجود دارد که می‌توان با چشم‌انداز شرکت‌های فناوری مانند OpenAI که ابزارهای اصلی تولید هنری را در آینده کنترل می‌کنند، نگران شد. OpenAI با احتیاط نسبت به فناوری مورد استفاده برای ایجاد دیپ‌فیک و سایر «نسل‌های مضر»، محتوای «سیاسی» را به همراه محتوای «تکان‌دهنده»، «جنسی» یا «نفرت‌انگیز» ممنوع می‌کند. دسته های بزرگ تصاویر ممنوعه در حالی که هنرمندان بزرگ همیشه راه‌هایی برای استفاده از محدودیت‌ها به نفع خود پیدا کرده‌اند، بسیاری از برجسته‌ترین و ضروری‌ترین هنرهای بصری ما تحت محدودیت‌های محتوای OpenAI غیرقابل تصور است. پیتر سائول پرتره های پاپ گروتسک ریاست جمهوری را می توان بیش از حد سیاسی تلقی کرد. رویداد داده درگیری با تصاویر کوکلوکس کلان ممکن است بسیار نفرت انگیز در نظر گرفته شود، دیوید ووجناروویچ در دوران ایدز “external-link” data-event-click=”{“element”:”ExternalLink”,”outgoingURL”:”https://www.artnews.com/art-news/retrospective/now-wojnarowicz-witness-10607/ “}” href=”https://www.artnews.com/art-news/retrospective/now-wojnarowicz-witness-10607/” rel=”nofollow noopener” target=”_blank”>خشم بسیار تکان دهنده ، و کارا واکر شاخه های خشن پیش از شکم بیش از حد جنسی. واژگان بصری محدود DALL-E عمداً خوش خیم است و بر این اساس، نسبتاً ضعیف است. در شکل کنونی خود، DALL-E یک اسباب بازی چشمگیر است، نه در نهایت، رسانه ای برای بیان فرهنگی قابل توجه.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×