breadcrumbs_delimiter استارت آپ breadcrumbs_delimiter سقوط سریع استارت آپ های تحویل سریع
استارت آپ

سقوط سریع استارت آپ های تحویل سریع

تیر 24, 1401 4078

فقط هشت ماه طول کشید تا Jokr، تحویل فوق العاده سریع استارتاپ، تبدیل به یک تک شاخ شود، و تنها شش ماه دیگر تا شروع از هم پاشیدگی استراتژی آن. جوکر شهر نیویورک را با تبلیغات پرزرق و برق که وعده ارائه مواد غذایی را در عرض 15 دقیقه می دهد—رایگان! بدون حداقل سفارش! – و در مجموع 430 میلیون دلار سرمایه مخاطره‌آمیز جمع‌آوری کرد تا به مقیاس سریع در شهرهای سراسر جهان ادامه دهد. از بوستون تا بوگوتا، پیک‌های فیروزه‌پوش‌اش با اسکوترها، بستنی و شیشه‌های سس پاستا را با خود می‌چرخانند.

DnUhBannerWrapper-fxHHQZ

جوکر هم داشت پول می ریخت. بر اساس داده های بررسی شده توسط اطلاعات. در ماه آوریل در اروپا تعطیل شد. ژوئن امسال—14 ماه پس از راه اندازی و یک سال پس از تبلیغ برنامه هایی برای ساخت 100 ریز ​​انبارها تنها در شهر نیویورک – جوکر اعلام کرد که از ایالات متحده خارج می شود و 50 کارمند خود را اخراج کرد. این شرکت هنوز در شهرهایی مانند سائو پائولو، مکزیکو سیتی و بوگوتا فعالیت می‌کند.

دیگر استارت‌آپ‌های تحویل سریع نیز به سرعت در حال کاهش هستند. در ماه مه، گوریل ها و گیتر – دو تا از بزرگترین شرکت های این بخش – هزاران کارمند خود را اخراج کردندو از شهرهای اصلی تحویل در سراسر اروپا عقب نشینی کرد. Gopuff که در سال 2021 به ارزش 15 میلیارد دلار ارزش داشت، 76 مرکز از 500 مرکز توزیع خود را در تابستان امسال بخار کرد. اینها خوش شانس هستند. سایرین، مانند Buyk، Fridge No More، و Zero Grocery قبلاً نابود شده‌اند و به همان سرعتی که وارد شدند ناپدید شده‌اند.

کاهش تحویل فوق‌سریع منعکس‌کننده حال و هوای نگران‌کننده سال 2022 است. در دو سال گذشته، سرمایه‌گذاران خطرپذیر نزدیک به 8 میلیارد دلار به شش استارتاپ تحویل سریع که در شهر نیویورک رقابت می کنند، تشویق به رشد سریع و تصاحب زمین می شود. اکنون، سرمایه گذاران به طور فزاینده ای خواستار سودآوری هستند. واژگونی ناگهانی توماس آیزنمن، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد را به یاد می آورد و یادآور سقوط دات کام در سال 2000 است، زمانی که استارت آپ های پر سر و صدایی مانند Kozmo – که وعده تحویل یک ساعته خواربار و دی وی دی ها را می داد – تنها چند سال پس از جمع آوری میلیون ها از VC ها، تا شد. او می گوید: «با این مشاغل جدید، چه چیزی تغییر کرده است؟ “آن زمان کار نمی کرد و اکنون کار نمی کند.”

ایزنمن کلاسی را در مورد اشتباهات راه اندازی تدریس می کند و سال گذشته یک رساله ای در مورد این موضوع با عنوان چرا استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند؟. او می‌گوید که شرکت‌های تحویل سریع در برابر الگوی رایج شکست آسیب‌پذیر هستند، جایی که دستاوردها و رشد اولیه پایدار نیستند. موج اول علاقه مشتری آسان و رایگان است، زیرا مردم مایلند خدمات جدیدی را با وعده ای باورنکردنی امتحان کنند. اما برای حفظ این مشتریان و کسب مشتریان جدید، یک استارتاپ باید ارزش پیشنهادی خود را روشن کند. برای تحویل سریع، به این معنی است که افرادی را پیدا کنید که مرتباً به چیزهایی مانند BandAid یا موز تحویل فوری نیاز دارند – و مایلند برای آن حق بیمه بپردازند – به جای اینکه خودشان آن را تهیه کنند.

وقتی رشد مشتریان جدید شروع به کاهش می‌کند، آیزنمن می‌گوید: «شما شروع به ارائه 20 دلار مواد غذایی رایگان در هر سفارش برای به دست آوردن مشتریان جدید می‌کنید.» از آنجا، اقتصاد می تواند به سرعت بدتر شود. یک چشم انداز اقتصادی تازه مبهم و تورم بالای اخیر، زمان بدی را برای تلاش و متقاعد کردن مردم برای اتخاذ یک سرویس ممتاز جدید ایجاد می کند.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×