breadcrumbs_delimiter استارت آپ breadcrumbs_delimiter اپلیکیشن‌های متعلق به کارگران، اقتصاد اشتراک‌گذاری را دوباره تعریف می‌کنند
استارت آپ

اپلیکیشن‌های متعلق به کارگران، اقتصاد اشتراک‌گذاری را دوباره تعریف می‌کنند

تیر 9, 1401 3079

برای رقابت با پلتفرم‌های خصوصی با بودجه خوب، مداخله فعال دولت و شهرداری برای تعاونی‌های پلتفرم حیاتی است. این می‌تواند از طریق سیاست‌های تدارکاتی باشد که به تعاونی‌های پلت‌فرم رفتار ترجیحی نسبت به شرکت‌های خصوصی می‌دهد، انجام تحقیقات در مورد اینکه چگونه قوانین باید با تغییرات در فناوری دیجیتال تطبیق داده شوند و فضاهای عمومی را برای استفاده به عنوان قطب‌های تعاونی پلتفرم تعیین می‌کنند. نمونه هایی از این قبلا وجود دارد: دولت کرالا متعهد شده است که به ایجاد 4000 تعاونی پلتفرم طی پنج سال آینده، و در سال 2016، شورای شهر بارسلونا راه اندازی Decidim، یک پلت فرم منبع باز که شهروندان را قادر می‌سازد در تصمیم‌گیری‌های دموکراتیک، از جمله راه‌اندازی تعاونی‌های پلت‌فرم شرکت کنند.

“کلید ترکیبی از مقررات قوی در سطح شهرداری، به‌علاوه گسترش تدریجی تعاونی‌ها است. Schor می گوید. “یکی از احتمالات، قفس های متعلق به شهرداری است که به اندازه کافی بزرگ هستند تا با پلتفرم های خصوصی رقابت کنند – من دوست دارم یک یا دو شهر این کار را امتحان کنند.”

شهر بولونیا، ایتالیا ده‌ها سال است که از تعاونی‌ها و حقوق کارگران حمایت می‌کند و اکنون نهادهای شهرداری آن به‌عنوان انکوباتور و تسهیل‌کننده جایگزین‌های اخلاقی برای اقتصاد گیگ و زیرساخت دیجیتال آن عمل می‌کنند. یکی از این تعاونی های تحویل غذا Consegne Etiche (تحویل اخلاقی)، شرکت -طراحی شده توسط طراحان شهری، مغازه داران محلی، دانشگاهیان، و نمایندگان اتحادیه کارگران غرفه در اوایل قرنطینه کووید-19 در بولونیا.

Consegne Etiche با تحویل ماسک های ضد ویروسی به خانه های ساکنان شروع کرد، سپس به سایر موارد ضروری برای افرادی که نمی توانند خانه را ترک کنند گسترش یافته است. به سوارکاران همیشه نرخ ثابت 9 دلار در ساعت پرداخت می شود. اکنون همچنین کتاب‌هایی را به افرادی که نمی‌توانند به کتابخانه برسند، که بابت آن سالانه 15000 یورو (حدود 15600 دلار) از بودجه اروپا دریافت می‌کند، و به کسانی که در مناطق به‌ویژه از نظر اقتصادی و اجتماعی شکننده بولونیا زندگی می‌کنند، تحویل می‌دهد. 15000 یورو در هر سال.

اما تعاونی های تحت حمایت دولت در جاهای دیگر نیز به وجود می آیند. برای کمک به رانندگان برای مقابله با افزایش قیمت سوخت، شهردار شهر آراراکوارا برزیل به راه‌اندازی تعاونی Coomappa، که با یک شرکت نرم افزاری سنتی برای ساخت یک پلت فرم سواری کار کرد. کرایه ها از 2.50 R$ (حدود 50 سنت) شروع می شود و به رانندگان پرداخت می کند 95 درصد از درآمد، به این معنی که آنها 40 درصد بیشتر از درآمد کسب می کنند. دیگر پلتفرم ها بدون افزایش قیمت و نرخ کنسلی پایین، در بین مسافران نیز محبوب است.

حتی با بودجه مناسب، یافتن اعضای تیم با تخصص برای ساخت مدل‌های تعاونی و توسعه ابزارهای دیجیتالی کار نیست. آسان است. فورمن می‌گوید: «بیشتر افرادی که یاد می‌گیرند چگونه کسب‌وکار بسازند، آن‌ها را برای ثروت خود می‌سازند، نه برای هدف قرار دادن تغییرات اجتماعی و رشد ثروت جامعه». تعاونی رانندگان برای داوطلبان در ماه‌های آینده، به خصوص کارمندان Big Tech که می توانند زمان و دانش خود را برای کمک به رشد آنها اختصاص دهند. این شرکت قصد دارد یک بورسیه تحصیلی سه ماهه راه اندازی کند، به این امید که کارگران فنی بسیار ماهر را که در بین مشاغل پردرآمد هستند جذب کند. آن‌ها برای یادگیری در مورد مدل تعاونی پلت‌فرم در ازای دقیق‌تر کردن برنامه و انتقال خرد در مورد عملکرد درونی یک شرکت فناوری سنتی بزرگ‌تر، کمک هزینه دریافت می‌کنند.

همانطور که این پروژه‌ها رشد می‌کنند. ، استفاده از معیارهای موفقیت مشابه یک استارتاپ اقتصادی گیگ در سیلیکون ولی امکان پذیر نخواهد بود. به جای تعداد بارگیری‌ها، ارزش پولی یا سود، تمرکز بر این است که آیا به اهداف اجتماعی و زیست‌محیطی خود دست می‌یابد و به کارگران-عضو خود خدمت می‌کند یا خیر. فورمن می‌گوید: «ما جریان دائمی سفرهایی مانند اوبر یا لیفت نداریم، اما دستمزد ساعتی را به صورت آزمایشی انجام می‌دهیم و قدم بعدی مزایایی مانند مرخصی با حقوق است. “تأمین مالی مجدد خرید وسیله نقلیه راننده به معنای یکی از اعضای ما است که از پرداخت 1500 دلار به 500 دلار در ماه رفته و در نهایت می تواند مرخصی بگیرد، در حالی که دیگری ازدواج کرده است، زیرا او دیگر همیشه کار نمی کند.”

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×