breadcrumbs_delimiter شبکه‌های اجتماعی breadcrumbs_delimiter چین کنترل خود را بر فناوری بزرگ محکم می کند
شبکه‌های اجتماعی

چین کنترل خود را بر فناوری بزرگ محکم می کند

تیر 8, 1401 2040

اعطای تایید نهایی به دولت در مورد اینکه آیا، برای مثال، یک الگوریتم می‌تواند علیه گروه خاصی از افراد پیش داوری کند یا خیر، به طور بالقوه مدلی است که می‌تواند به جای دیگری صادر شود. اما چنین قدرتی در دستان یک دولت چینی کاملاً ناظر متهم به نسل کشی خطرناک می شود.

آنجلا ژانگ، متخصص ضد انحصار و دانشیار حقوق در دانشگاه هنگ کنگ، تغییرات نظارتی در چین را “بی نظیر” می خواند که تا حد زیادی به دلیل برتری در این کشور است. سقوط نظام سیاسی و فقدان نسبی کنترل و تعادل. و، فانگ می افزاید، بسیاری از رویکرد چین به مقررات فناوری بر قوانین سختگیرانه ای مانند سیاست نام واقعی متکی است، که مستلزم آن است که افراد هویت دولتی را به فعالیت های آنلاین مرتبط کنند. وبستر استدلال می کند که چنین سیاستی در یک لیبرال دموکراسی غیرقابل تصور است.

اهداف مقررات فنی چین اغلب در تضاد مستقیم با آنچه بقیه جهان در تلاش هستند انجام دهند. جیمی ساسکیند، وکیل متخصص در داده و فناوری در شرکت حقوقی لندن 11KBW، می‌گوید: «هیچ چیز، یا بسیار کم در مورد آنچه در چین انجام می‌شود، قدرت بزرگترین پردازشگر داده را مهار نمی‌کند: دولت چین. در داخل چین، مقامات توجه خود را بر روی تنظیم مقررات شرکت های فناوری داخلی تا مرحله ارائه متمرکز کرده اند. . تکلش گسترده‌تر قبلاً منجر به کناره‌گیری جک ما، بنیانگذار و رئیس اجرایی علی‌بابا شده است. زندگی و شایعه شده است که پشت تصمیم ژانگ ییمین، بنیانگذار ByteDance، کناره گیری از سمت مدیر عاملی.

سقوط چشمگیر Ma نمونه ای از رویکرد چین به مقررات است. ساسکیند می‌گوید: «وقتی در مورد مدل چینی اجرای قانون نگاه می‌کنیم، این واقعیت را گم کرده‌ایم که قرار نیست مقررات فقط شرکت‌های خصوصی را مهار کند. همچنین قرار است قدرت دولت را محدود کند.» در چین، به ندرت چنین است. وبستر می افزاید، چالش در انتخاب مناطقی است که چین و بقیه جهان در آن اهداف مشترک دارند – و مناطقی که چین در آن اهدافی را دنبال می کند که دموکراسی ها آن را نفرت انگیز می دانند.

از قوانین پیش‌نویس چین استفاده کنید. /a> در رسانه های مصنوعی به عنوان یک مثال. این پیشنهادها که در ژانویه ارائه شدند، خواستار محدودیت هایی برای انتشار محتوای دیپ فیک هستند – مسئله ای که نه تنها چین بلکه کل جهان را آسیب زده است. بر اساس قوانین، هر چیزی “مصنوعی” را نمی توان از طریق الگوریتم ها تبلیغ کرد. برنامه هایی که محتوای دیپ فیک را تبلیغ می کنند ممکن است با پیگرد کیفری و جریمه تا سقف 100000 یوان (15000 دلار) مواجه شوند. با این حال، چین یکی از توسعه دهندگان اصلی فناوری دیپ فیک بوده است، از جمله برنامه خانگی Zao ، که در سال 2019 محبوب شد.

اما موج اخیر حرکت های چشم نواز چین علیه فناوری های بزرگ نیز نشانه ای از بازی مقامات رسمی با بقیه جهان است. برای سال‌ها، این کشور، مانند بسیاری دیگر، به بخش فناوری اجازه داده است که به عنوان یک محرک کلیدی رشد اقتصادی بیداد کند. و در نتیجه، این بخش ارتباط نزدیکی با نخبگان سیاسی داشت. Alibaba’s Ma, for example, has been a member of the Chinese Communist Party since the 1980s . چنین نزدیکی به برخی بنیانگذاران فناوری اجازه داده است تا مقامات را برای رفتار ترجیحی لابی کنند. ژانگ می گوید: «قوانین چینی قبلاً بسیار سست بود. “اجرای اخیر عمدتاً تعادل بین مقررات و نوآوری را بازیابی می کند.”

و در برخی موارد، سیاست گذاران چینی در حال انطباق ایده های غرب هستند. قانون حفاظت از داده های عمومی اتحادیه اروپا نه تنها الهام بخش قانون حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان کالیفرنیا بود، بلکه اقدامات مشابهی را در داخل چین نیز انجام داد، از جمله قانون حفاظت از اطلاعات شخصی، که تعداد افراد را محدود می کند داده هایی که شرکت های خصوصی می توانند جمع آوری کنند. (البته دولت می‌تواند هر آنچه را که می‌خواهد جمع‌آوری کند.) وبستر می‌گوید مفهوم تماشای آنچه جهان انجام می‌دهد، سپس ایجاد راه‌حل مناسب برای چین، منحصر به فناوری نیست. “سیاست گذاران چین دقیقاً اینگونه کار می کنند: آنها به طور فعال سیستم های دیگر را با هم مقایسه می کنند.”

تنظیم کنندگان چینی ممکن است تا حدی از جاهای دیگر دست بردارند، اما آنها به شدت در حال ایجاد مسیر خود هستند. چگونه آنها به دنبال کنترل بخش فناوری هستند. و با اعمال مقررات بیشتر، فقط اینترنت قبلاً منقطع را بیشتر خواهد کرد. اما، وبستر استدلال می‌کند، ممکن است درس‌هایی برای آموختن از آنچه چین در حال مقابله با آن است وجود داشته باشد، نه اینکه چگونه آن را انجام دهد. او می‌گوید: «افراد باهوشی هستند که سخت تلاش می‌کنند تا اقتصاد دیجیتال چین را تغییر دهند. “وظیفه چندان متفاوت نیست، حتی اگر سیستم های سیاسی متفاوت باشند.”

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×