breadcrumbs_delimiter استارت آپ breadcrumbs_delimiter پایان آسان پول Klarna خبر بدی برای BNPL است
استارت آپ

پایان آسان پول Klarna خبر بدی برای BNPL است

تیر 3, 1401 2090

سباستین سیمیاتکوفسکی، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Klarna، به نظر می رسد که در پشت صفحه وب کم خود کمی ساییده شده است. در Google Meet توضیح می‌دهد که چرا همه چیز در فین‌تک خوب است، علی‌رغم دیوانگی روزافزون هشدار در مورد یک رکود در حال وقوع.

کلارنا یک وزنه سنگین اروپایی است، در حال حاضر با ارزش ترین شرکت فناوری خصوصی بلوک. از زمان عرضه در سال 2005، یونیکورن سوئدی مترادف با «اکنون بخرید، بعداً بپردازید» (BNPL)، نوعی بدهی محبوب در بین نسل Z شده است که به خریداران امکان می‌دهد هزینه خریدهای آنلاین خود را در چند ماه تقسیم کنند. این شرکت ادعا می کند که 147 میلیون کاربران در 45 کشور.

اما رویای Klarna این است که کارت های اعتباری را جایگزین کند، که Siemiatkowski آن را “بدترین” توصیف می کند. شکل اعتبار» – با یک سری تهدیدات وجودی مواجه است. نیروی کار این شرکت هنوز از اخراج‌ها که بر 10 درصد از کارکنان و regulation که قوانین سختگیرانه تری را برای ارائه دهندگان BNPL در بریتانیا، یکی از بازارهای کلیدی آن، وضع خواهد کرد. در همان زمان، مدیران BNPL به WIRED گفتند که سرمایه گذاران در مواجهه با یک رکود بالقوه، اعتماد خود را به این بخش از دست می دهند. «BNPL نسبتاً جدید است. لیبور میچالک، افسر ارشد فناوری در یکی دیگر از ارائه‌دهنده‌های BNPL به نام Affirm می‌گوید: آنها می‌خواهند بفهمند که چگونه می‌توانیم آن طوفان را تحمل کنیم. در 16 ژوئن، وال استریت ژورنال گزارش داد الف> که کلارنا در تلاش بود بر اساس ارزش گذاری 15 میلیارد دلاری پول جمع آوری کند، به این معنی که ارزش کسب و کار 30 میلیارد دلار کمتر از سال گذشته. Klarna از اظهار نظر در مورد آنچه که آن را «گمان‌زنی» می‌نامد خودداری کرد.

Siemiatkowski تغییر احساسات سرمایه‌گذاران را به دلیل تلاطم و استراتژی جدیدی که برنامه‌های رشد آن را مهار می‌کند، اعتبار می‌دهد. Siemiatkowski می‌گوید: «شش تا نه ماه پیش، سرمایه‌گذاران چنین می‌گفتند که رشد تنها چیزی است که اهمیت دارد، فقط روی آن تمرکز کنید. ما باید بدانیم که در شش ماه گذشته، این تغییر کرده است. سرمایه گذاران اکنون می خواهند سودآوری را ببینند. آن‌ها می‌خواهند بفهمند که چگونه می‌خواهیم در حال حاضر به سوددهی برسیم.»

تمرکز بر سودآوری کوتاه‌مدت، استراتژی Klarna را منحرف می‌کند. زیان خالص این شرکت در سه ماهه اول به 2.5 میلیارد کرون سوئد (254 میلیون دلار) رسید که چهار برابر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بود، زیرا به شدت در ایالات متحده گسترش یافت. “کلارنا برای 14 سال اول خود سودآور بوده است، اما در سال های گذشته، ما به شدت در محصولات و خدمات جدید سرمایه گذاری کرده ایم، و در بازارهای جدیدی مانند ایالات متحده، ما به افرادی وابسته بوده ایم که پول بیشتری در شرکت سرمایه گذاری می کنند.” او می‌گوید.

افزایش رقابت نیز بر شرکت سنگینی می‌کند. Siemiatkowski تصمیم اپل برای ارائه محصول BNPL خود را به عنوان تأیید اعتبار توصیف می کند. مفهوم Klarna. اما یکی از کارمندان کلارنا، که تا زمانی که به عنوان بخشی از اخراج‌ها بیکار شدند، روی شراکت‌های تجاری کار می‌کرد، نگرانی‌های درون شرکت را از شلوغ شدن بازار بیشتر و بیشتر توصیف کرد. آنها می گویند: “ما همیشه در تلاش بودیم تا رقبای خود را از بین ببریم یا حداقل آنها را دفع کنیم، زیرا اگر رقبای ما نیز در تجار ما حضور داشته باشند، می دانیم که سهم بازار را از دست خواهیم داد.”

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×