breadcrumbs_delimiter استارت آپ breadcrumbs_delimiter بولت هزاران کارمند را قرض داد تا سهام بخرد و سپس آنها را اخراج کرد
استارت آپ

بولت هزاران کارمند را قرض داد تا سهام بخرد و سپس آنها را اخراج کرد

خرداد 16, 1401 2091

در اواخر ماه مه، کارمندان استارت‌آپ فین‌تک Bolt پیامی از مدیر عامل خود در مورد Slack شرکت مشاهده کردند. به آنها هشدار داد که “تجدید ساختار” در راه است، و آنها باید مراقب دعوتنامه تقویم باشند: یک گروه به یک جلسه با منابع انسانی می پیوندند، به این معنی که آنها بیکار می شوند، در حالی که گروهی دیگر به “تالار شهر” می روند، یعنی آنها هنوز شغلی داشت.

تا پایان روز، 250 کارمند – نزدیک به یک سوم شرکت – از کار رها شده بودند. حال و هوا ترش بود. در میان تلخی و خشم، برخی از کارمندان به سادگی احساس سردرگمی کردند. بولت به تازگی 355 میلیون دلار در سرمایه گذاری خطرپذیر، و سرمایه گذاران این استارتاپ را 11 میلیارد دلار ارزیابی کرده بودند. طبق گزارش‌ها، در ماه آوریل، بولت ۱.۵ میلیارد دلار برای استارت آپ رمزنگاری را بدست آورید. در جاهای دیگر، نشانه هایی از بدتر شدن بازار وجود داشت، اما به نظر می رسید که بولت خوب عمل می کند. موسس به خود می بالید که شرکت در حال رشد است “با سرعت رعد و برق.” حتی یکی از کارمندان در یکی از تالارهای شهر اخیراً پرسیده بود که آیا باید به زودی منتظر اخراج کارکنان باشند. مدیر عامل، ماجو کورویلا، گفته بود نه.

محتوا

این محتوا را نیز می توان در سایت آن مشاهده کرد منشأ از.

این نوع اطمینان‌ها باعث شد که برخی از کارمندان بولت شخصیت خود را حذف کنند l وام از شرکت به منظور اعمال اختیارات سهام خود. رایان برسلو، بنیانگذار بولت، این برنامه را در ماه فوریه به طور عمومی اعلام کرد و آن را به عنوان “پسندترین برنامه اختیار سهام ممکن برای کارمندان” توصیف کرد. بولت به کارمندان اجازه می‌دهد گزینه‌های خود را زودتر اعمال کنند و به طور بالقوه با گرفتن وام‌های بدون بهره از شرکت، سهام بیشتری را در استارت‌آپ خریداری کنند. در آن زمان، برسلو گفت که بیش از نیمی از کارکنان بولت انتخاب کرده بودند که در این برنامه شرکت کنند.

یکی از آن کارمندان، برنامه نویس نرم افزاری بود که خواست نامش فاش نشود، زیرا نامش فاش نشده بود. او که مجاز به گفتگو در مورد مسائل داخلی شرکت بود، یک وام 100000 دلاری گرفت تا اختیارات سهام خود را پس از واگذاری اعمال کند. از نظر او، بولت “شبیه یک موشک به نظر می رسید” و او حاضر بود برای پاداش احتمالی ریسک کند. سپس، تنها چند ماه پس از گرفتن وام، او “جلسه بازسازی” را در تقویم خود دید. او در حال اخراج بود.

طی چند ماه گذشته، تعدادی از استارت آپ ها مجبور به کارکنان خود را کاهش دهند و هزاران کارمند را در کمال بی‌حرکتی قرار دهند. برخی از آنها، Klarna و Peloton، کارکنان خود را به شدت در طول همه گیری افزایش دادند، اما در بهار امسال صدها شغل را کاهش دادند. سرمایه گذاران خطرپذیر شروع به خاموش کردن شلنگ آتش نشانی پول نقد کرده اند، و بسیاری از مدیران عامل استارتاپ ها متوجه شده اند که ممکن است دیگر نتوانند به راحتی پول به دست آورند. در یک پست وبلاگ در دفاع از اخراج‌ها، کورویلا نیاز بولت را برای گسترش باند خود و تلاش برای سودآور شدن با پولی که قبلاً جمع‌آوری کرده بود، توضیح داد. برای انجام این کار، باید عده‌ای را قربانی می‌کرد.

اما برای کارمندان بولت، مانند شلاق زدن بود. این استارت‌آپ در پایان سال 2021 با کاهش استخدام روبه‌رو شد و صدها نفر جدید اضافه کرد. بسیاری از این افراد جدید مشاغل خود را در شرکت های بزرگ فناوری مانند آمازون و گوگل ترک کردند تا کمتر از یک سال بعد موقعیت های آنها ناپدید شود. مهندس نرم افزار بولت گفت: «من به یک استارتاپ آمدم زیرا حاضرم کمی ریسک را بپذیرم. “گاهی اوقات شما ریسک می کنید، تمام تلاش خود را می کنید و نتیجه نمی دهد. اما این چیزی نیست که به نظر برسد.»

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×