breadcrumbs_delimiter رمز ارز‌ها breadcrumbs_delimiter با تزلزل بیت کوین، استخراج کنندگان کریپتو برای سقوط آماده می شوند
رمز ارز‌ها

با تزلزل بیت کوین، استخراج کنندگان کریپتو برای سقوط آماده می شوند

خرداد 10, 1401 2089

سال گذشته، زمانی که قیمت بیت کوین تا 68000 دلار افزایش یافت، ماینرها در حال انفجار بودند. سود آنها، بر اساس برخی برآوردها، کمی کمتر از 90 بود درصد، و بسیاری از آنها تصمیم گرفتند تا عملیات خود را با سرعتی سرسام آور گسترش دهند و برای سال 2022 حتی بزرگتر آماده شوند.

این سود بادآورده محقق نشد. طی چند ماه گذشته، بازارهای ارزهای دیجیتال کاهش یافته اند و قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله در 30630 دلار بوده است. در همان زمان، به دلیل بازگشت تقاضا و جنگ در اوکراین. این یک مشکل برای استخراج‌کنندگان بیت‌کوین است که از رایانه‌های استخراج انرژی به نام ASIC استفاده می‌کنند تا با حل مسائل پیچیده ریاضی، ارزهای رمزنگاری شده را سکه کنند. بر اساس والری واویلف، مدیر عامل Bitfury در مصاحبه با رویترز در سال 2016.

در برخی از بخش‌های اروپا، نرخ انرژی آنقدر افزایش یافته است که استخراج یک بیت کوین می‌تواند تا 25000 دلار هزینه داشته باشد. او می‌گوید: «برخی عملیات بدون سود انجام می‌شد. تگزاس، یک نقطه داغ استخراج ارزهای دیجیتال، با یک موج گرمای شدید که باعث شد قیمت انرژی به جهش 70 درصدی – از 10.6 سنت به 18.4 سنت در هر کیلووات ساعت – طی دوازده ماه گذشته. طبق گزارش دانشگاه کمبریج، پس از ممنوعیت استخراج در سال 2021 در نیروگاه قبلی کریپتو چین. الکس برامر، معاون توسعه کسب‌وکار در شرکت زیرساخت‌های استخراج رمزارز Luxor Mining می‌گوید: «مشکل در حال حاضر قیمت انرژی بر مبنای ناخالص است، اما همچنین نوسانات قیمت انرژی. واقعاً دشوار است که قیمت‌های انرژی را مدل‌سازی کنیم.

این مشکل با پیوستن تعداد فزاینده‌ای از ماینرها به شبکه از تابستان گذشته تشدید می‌شود که به نوبه خود کاهش یافته است. خروجی ماینرهای فردی به طور خلاصه، ماینرها برای ضرب بیت کوین کمتر پول بیشتری می پردازند و سکه های آنها ارزش کمتری دارند. سام داکتر، مدیر ارشد استراتژی بانک سرمایه گذاری دارایی دیجیتال BitOoda، که تخمین می زند حاشیه سود در حال حاضر بین 60 تا 73 درصد است، می گوید در حالی که ماینرها هنوز در حال کسب سود هستند، این سود در حال کاهش است. او می‌گوید: «حتی استخراج‌کنندگانی که از دستگاه‌های استخراج جدیدتر استفاده می‌کنند – که به راحتی سودآور هستند – درآمد کمتری نسبت به قبل دارند. دکتر اضافه می‌کند که ASIC‌های قدیمی‌تر از نسل S9، که هنوز یک سوم دکل‌های ماینینگ مورد استفاده در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند، دیگر در بیشتر موارد سودآور نیستند. اکنون با افزایش قیمت انرژی، معدنچیانی که قرارداد انرژی با قیمت ثابت ندارند، می توانند از هر دو طرف تحت فشار قرار گیرند. دکتر می‌گوید که اکثر ماینرها، از جمله شرکت‌های استخراج معدن بزرگ‌تر، چنین قراردادهایی ندارند، زیرا تأمین آن به «اعتبار قوی‌تری» نسبت به اکثر آنها در حال حاضر نیاز دارد.

علی‌رغم هنوز حاشیه های چشمگیر، ماینرها در شرایط سختی قرار دارند. اکثر شرکت‌های معدنی که به صورت عمومی فهرست شده‌اند – از جمله رهبران صنعت Riot، Marathon و Core Scientific- شاهد کاهش بیش از 50 درصدی سرمایه بازار خود بوده‌اند. هر دو Riot و Core Scientific از دست داده است تخمین‌های درآمد را افزایش می‌دهند و به‌طور محافظه‌کارانه برنامه های توسعه.

ترس این است که اگر این روندهای منفی معکوس نشوند، ممکن است این فقط شروع یک بیماری در سراسر صنعت باشد. در دو سال قبل از سقوط، ماینرها در تلاش بودند تا گاری‌های ASIC بخرند تا بیت کوین بیشتری تولید کنند. مظهر این سود خرید ماراتن است – یکی از سه ماینر برتر در ایالات متحده – که 78000 ASIC از سازنده Bitmain در دسامبر 2021 با رکورد 879 میلیون دلار؛ که با خرید دیگری از 30000 ASIC Bitmain به مبلغ 120 میلیون دلار در آگوست 2021. برنامه راه اندازی 133000 دکل تا نیمه اول سال 2022 بود، اما از ماه مه این شرکت فقط 36830 ASIC عملیاتی، پس از مواجهه با مشکلات نصب، رویدادهای نامطلوب آب و هوایی در یکی از امکانات آن در مونتانا و امنیت قرارداد انرژی با شبکه برق تگزاس را به تاخیر می اندازد . ارزش ASIC های بیکار یا هنوز تحویل داده نمی شود ممکن است به زودی کمتر از قیمتی باشد که Marathon و سایر شرکت های ماینینگ برای آنها در نزدیکی اوج روند صعودی بیت کوین پرداخت کردند، زیرا قیمت های ASIC عموماً با آنها مرتبط است. آن بیت کوین چارلی شوماخر، سخنگوی ماراتون، می‌گوید که این شرکت برای اکثر دکل‌های معدنی جدیدتر خود «بسیار کمتر از نرخ فعلی بازار» پرداخت کرده است – به جز دکل‌های نسل آخر مانند 78000 دستگاهی که در دسامبر سفارش داده بود. او می‌گوید که «مدل سبک دارایی» ماراتون، که به‌وسیله آن به جای ایجاد زیرساخت‌های خود، با خدمات میزبانی شریک می‌شود، از شرکت در برابر مشکلاتی که صنعت با آن مواجه است محافظت می‌کند.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×