breadcrumbs_delimiter سیاست breadcrumbs_delimiter طرح ایالات متحده برای مستندسازی جنایات جنگی در اوکراین
سیاست

طرح ایالات متحده برای مستندسازی جنایات جنگی در اوکراین

اردیبهشت 27, 1401 4099

ایالات متحده امروز اعلام کرد که جمع آوری داده ها در مورد درگیری در اوکراین را تأمین مالی خواهد کرد. علاوه بر پیاده‌سازی برای تعقیب جنایات جنگی، این حرکت داده‌های حیاتی و بی‌درنگ را با سازمان‌های بشردوستانه به اشتراک می‌گذارد.

رصدخانه تازه تاسیس درگیری از تکنیک‌های تحقیق منبع باز و تصاویر ماهواره‌ای برای نظارت بر درگیری در اوکراین و شواهد جنایات جنگی احتمالی را جمع آوری کنید. سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در ایمیلی تأیید کرد که سازمان‌های خارجی و محققان بین‌المللی می‌توانند به پایگاه داده به دست آمده دسترسی داشته باشند.

از شرکای رصدخانه مناقشه می‌توان به آزمایشگاه تحقیقات بشردوستانه دانشگاه ییل، موسسه فرهنگی اسمیتسونیان اشاره کرد. طبق گزارش وزارت امور خارجه بیانیه مطبوعاتی. ناتانیل ریموند، مدرس مدرسه جکسون ییل، می‌گوید که رصدخانه به داده‌های ماهواره‌ای تجاری و تصاویر دولت ایالات متحده دسترسی خواهد داشت که «به گروه‌های جامعه مدنی اجازه می‌دهد با سرعتی سریع‌تر به سمت سرعتی که زمانی برای اطلاعات ایالات متحده محفوظ بود حرکت کنند». خود ریموند با استفاده از فناوری برای بررسی درگیری‌ها و بحران‌ها غریبه نیست. بیش از یک دهه پیش او مدیر عملیات پروژه نگهبان ماهواره که توسط بازیگر جورج کلونی تأسیس شد و از تصاویر ماهواره ای برای نظارت بر درگیری در سودان جنوبی استفاده کرد. و نقض اسناد حقوق بشر. این اولین ابتکار در نوع خود بود، اما برای سایر سازمان‌ها بسیار پرهزینه و منابع فشرده خواهد بود.

الکسا کونیگ می‌گوید: «این نوع کار بسیار کار بر است. ، مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در دانشکده حقوق دانشگاه کالیفرنیا برکلی. فکر می‌کنم از نظر پول و ظرفیت، ما در لحظه‌ای هستیم که بسیاری از این سازمان‌ها باید در مورد محیط اطلاعاتی که در آن کار می‌کنند فکر کنند. اطلاعات منبع باز می تواند در مرحله تحقیقات اولیه ارزشمند باشد، زیرا شما در حال برنامه ریزی برای کمک های بشردوستانه یا انجام تحقیقات قانونی هستید.” طبقه بندی می شود؛ تصاویر ماهواره‌ای از قراردادهای تجاری با شرکت‌های خصوصی گرفته شده است. اما دسترسی به انواع مختلفی از داده ها در یک مکان، به جای پخش شدن در بسیاری از نهادهای مختلف، و توانایی تجزیه و تحلیل آن، آن را قدرتمند می کند. به گفته ریموند، اگرچه رصدخانه از داده‌های در دسترس عموم استفاده می‌کند، اما بر خلاف بسیاری از پروژه‌های بشردوستانه دیگر، برنامه‌ای ندارد که داده‌های خود را منبع باز کند.

«سطح جزئیات و چگونگی آن. سریع، در برخی موارد، داده های تصویری را می توان جمع آوری کرد به این معنی که می تواند برای کسانی که به دنبال هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت های محافظت شده مانند بیمارستان ها و پناهگاه ها هستند، ارزش داشته باشد.

ریموند به ویژه مورد توجه است. از این نوع خطرات آگاه است. زمانی که او در Satellite Sentinel بود، گزارشی که این گروه منتشر کرد ممکن است به ربودن گروهی از کارگران جاده چین توسط ارتش آزادیبخش خلق سودان جنوبی. اگرچه این تصویر با حذف طول و عرض جغرافیایی شناسایی نشده بود، ریموند می‌گوید مردم محلی می‌توانستند زمین را تشخیص دهند و خدمه جاده را شناسایی کنند.

در ماه مارس، Humanitarian OpenStreetMap (HOT) ، یک پروژه منبع باز که با گروه های بشردوستانه در سراسر جهان با استفاده از نقشه ها برای کمک به آنها در ارائه کمک کار می کند، کلاس توقف همه به‌روزرسانی‌های اوکراین در ابزار نقشه‌برداری منبع باز OpenStreetMap. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که جامعه نقشه برداری اوکراین ابراز نگرانی کرد که به روز رسانی نقشه ها تنها برای کمک به نیروهای مهاجم روسیه مفید است. اما این بدان معناست که اطلاعات حیاتی ممکن است دیگر برای سازمان‌های کمک‌رسان خارجی در دسترس نباشد. (HOT به افزودن مکان‌ها به نقشه در خارج از اوکراین ادامه داده است تا به پناهندگان اوکراینی کمک کند خدماتی را در کشورهای همسایه پیدا کنند.)

«نقشه‌های بشردوستانه برای افرادی است که از خارج از منطقه هستند. ایوان گایتون، مشاور ارشد بشردوستانه در HOT می گوید: مردم محلی جاده ها را می شناسند. او می‌گوید که پروژه از نظر شفافیت و شفافیت در مورد اطلاعات اشتباه می‌کند، اما درگیری در اوکراین موقعیت منحصربه‌فردی را ارائه می‌کند که در آن عدم تقارن اطلاعاتی بین نیروهای مهاجم روسیه و مردم محلی اوکراین به محافظت از غیرنظامیان کمک می‌کند.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×