» رمز ارز‌ها » سقوط کریپتو Terra اجتناب ناپذیر بود
رمز ارز‌ها

سقوط کریپتو Terra اجتناب ناپذیر بود

اردیبهشت 22, 1401 70182

UST به عنوان یک استیبل کوین برای عموم عرضه شد، نوعی از ارزهای دیجیتال که ظاهراً ارزش آن در طول زمان ثابت می ماند و پوششی مناسب در برابر نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال دیگر ایجاد می کند. مانند بیت کوین یا اتر. در اکثر استیبل کوین‌ها، این ثبات توسط ذخایر ارزی تضمین می‌شود – هر کسی که یک استیبل کوین متصل به دلار ایجاد می‌کند، از نظر تئوری باید مقداری معادل دلار را در جایی نگه دارد – یا سایر وثیقه‌ها، از جمله کریپتو. به جز UST یک «استیبل کوین الگوریتمی» و هیچ کدام از آن ها را ندارد. کاملاً از دنیای واقعی محافظت می‌شود و به آن افتخار می‌کند.

در بلاک چین خود Terra، UST یک رابطه همزیستی با دارایی ماهواره‌ای luna خود دارد، که می‌توان از آن برای کسب ارز دیجیتال استفاده کرد. پاداش. همیشه امکان مبادله UST با لونا و بالعکس وجود داشت، و کد خود بلاک چین همیشه تضمین می‌کرد که ترا با یک دلار معامله می‌شود، در حالی که قیمت متغیر luna توسط الگوریتم‌هایی که بازار را زیر نظر دارند تعیین می‌شد.

قرار بود که قیمت خود را با غلبه بر کار آربیتراژها، سرمایه گذارانی که تلاش می کنند از ناکارآمدی بازار سود ببرند، ثابت نگه دارد. اگر فروش UST در صرافی‌های ارزهای دیجیتال تهدید به کاهش قیمت آن به زیر 1 دلار شود، ایده این بود که آربیترترهای هوشمند برای خرید UST عجله کنند و از آن‌ها در بلاک چین اصلی خود برای خرید لونا با تخفیف استفاده کنند – که باعث افزایش قیمت UST در بازار می‌شود. روند.

اگر برعکس اتفاق بیفتد و قیمت UST در بازارهای کریپتو به بیش از 1 دلار برسد، مردم از lunas خود برای خرید UST یک دلاری در بلاک چین و فروش مجدد آنها در بلاک چین استفاده می‌کنند. پلتفرم های دیگر، قیمت UST را پایین می آورد. این یک معماری هوشمندانه است. همچنین یکی است که کار نکرده و نمی تواند کار کند. “این کمی شبیه ماشین های حرکت دائمی است. مردم می خواستند بفهمند که چگونه انرژی رایگان دریافت کنند. و این طرح‌ها پیچیده بودند- قرقره‌ها، آهن‌رباها، اهرم‌ها خواهند داشت.» “در مورد سکه های پایدار الگوریتمی، این ایده کمی مشابه است.”

رایان کلمنتز، استادیار حقوق و مقررات تجارت در دانشگاه کلگری، مسائل را با این رویکرد مطرح کرد. سال گذشته، در مقاله ای اختصاص داده شده به استیبل کوین های الگوریتمی با عنوان “ساخت به شکست” یکی از کلمنتز در مقاله توضیح داد که مشکلات اصلی این استیبل کوین ها این است که تنها تا زمانی می توانند کار کنند که تقاضا برای آنها وجود داشته باشد. در غیر این صورت همه آن مشوق ها هیچ معنایی ندارند. کلمنتز می گوید: «UST در ابتدا هرگز پایدار نبود و هرگز به طور کامل مورد وثیقه قرار نگرفت. “این امر مستلزم تکیه دائمی بر این فرض بود که علاقه کافی (مداوم) به موارد استفاده مختلف از UST در اکوسیستم Terra وجود خواهد داشت.”

بسیاری از سرمایه گذاران رمزارز شروع به یافتن راه خود کردند. به در بابی اونگ، یکی از بنیانگذاران پلتفرم تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال CoinGecko، می‌گوید که یکی از توضیح‌های احتمالی برای اتفاقی که برای UST رخ داد، حمله به سبک جورج سوروس است، پس از شرط معروف بشردوست و سرمایه دار مجارستانی در برابر پوند بریتانیا در سال 1992 بر اساس این نظریه، سقوط ویرانگر UST – که از روز دوشنبه آغاز شد و در روز چهارشنبه به یک فاجعه تبدیل شد – توسط یک نهاد بزرگ که میلیاردها دلار UST را در بازار تخلیه کرد و میخ آن را شکست. توضیح ساده‌تر دیگر این است که UST پایدار نبود، و این همیشه به محض تغییر احساسات بازار اتفاق می‌افتد.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×