» رمز ارز‌ها » Paradise at Crypto Arcade: Inside the Web3 Revolution
رمز ارز‌ها

Paradise at Crypto Arcade: Inside the Web3 Revolution

اردیبهشت 20, 1401 4069

امید در اواسط دهه 2000 دوباره ظهور کرد، زمانی که پلتفرم‌ها و فناوری‌های جدید به کاربران عادی اجازه می‌دادند محتوایی را ایجاد و آپلود کنند که بتواند به هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر برسد. اگر وب 1.0 شاهد بود که توده‌ها رسانه‌های ایجاد شده توسط ناشران را منفعلانه مصرف می‌کنند، در وب 2.0، توده‌ها خالقان آن خواهند بود: ورودی‌های ویکی‌پدیا، بررسی محصولات آمازون، پست‌های وبلاگ، ویدیوهای یوتیوب، کمپین‌های تامین مالی جمعی. Time روح لحظه را با انتخاب شخصیت سال 2006 خود به تصویر کشید: “شما.”

اما چیزی بسیار متفاوت در زیر سطح در حال رخ دادن بود. محتوای تولید شده توسط کاربر نیروی کار رایگان بود و پلتفرم‌ها کارفرمایان بودند. برندگان بزرگ داده‌های کاربران را مخدوش کردند و از آن، همراه با ادغام‌ها و ادغام‌های قدیمی، برای ایجاد خندق‌های رقابتی در اطراف کسب‌وکارشان استفاده کردند. امروزه، یک شرکت به نام متا، مالک سه اپلیکیشن از چهار اپلیکیشن اجتماعی بزرگ جهان از نظر تعداد کاربران است. چهارمین، یوتیوب، متعلق به گوگل است که حدود 90 درصد از کل جستجوهای اینترنتی را نیز به خود اختصاص داده است. از آنجایی که این شرکت‌ها بیشتر و بیشتر از وب را تسخیر کردند، مشخص شد که کاربر کمتر شریک خلاقانه‌ای است تا منبعی از مواد خام که دائماً قابل برداشت است. فرار سخت است متا دسترسی به عکس‌های فیس‌بوک و اینستاگرام و لیست دوستان شما را کنترل می‌کند. آیا می‌خواهید توییتر را کنار بگذارید یا جایگزینی برای YouTube پیدا کنید؟ شما نمی توانید فالوورهای خود را با خود ببرید. و اگر پلتفرمی تصمیم بگیرد حساب شما را به حالت تعلیق درآورد یا لغو کند، شما چاره کمی خواهید داشت.

از نظر گذشته، هیچ توضیحی برای اینکه چرا Web 2.0 نتوانست به وعده اولیه خود عمل کند، کم نیست. جلوه های شبکه قدرت پیش بینی نشده داده های بزرگ طمع شرکتی هیچ کدام از اینها از بین نرفته اند. پس چرا باید انتظار چیز جدیدی از Web3 داشته باشیم؟ برای باورمندان، پاسخ ساده است: بلاک چین متفاوت است.

گاوین وود، دانشمند کامپیوتر انگلیسی که به برنامه نویسی اتریوم کمک کرد، در سال 2014، سال راه اندازی اتریوم، اصطلاح Web3 را ابداع کرد. (او ابتدا آن را Web 3.0 نامید، اما اعشاری از آن زمان به بعد تبدیل شده است.) از نظر او، نقص مهلک وب 2.0 اعتماد بود. همه باید به بزرگ‌ترین پلتفرم‌ها اعتماد می‌کردند تا با رشدشان از قدرتشان سوءاستفاده نکنند. به نظر می‌رسید که عده کمی متوجه شده‌اند که شعار اولیه معروف گوگل، «شیطان نباش»، به این معناست که شیطان بودن یک گزینه است. از نظر وود، Web3 در مورد ساختن سیستم‌هایی است که برای انتخاب اخلاقی به افراد، شرکت‌ها یا دولت‌ها اعتماد نمی‌کنند، بلکه انتخاب‌های شیطانی را غیرممکن می‌کنند. بلاک چین فناوری حیاتی برای تحقق آن است. بروستر کاله، خالق آرشیو اینترنت و ماشین راه برگشت، این هدف را «قفل کردن باز کردن وب» توصیف کرده است. یا همانطور که کریس دیکسون، یک شریک عمومی در صندوق رمزنگاری Andreessen Horowitz و یک تقویت کننده برجسته Web3، می گوید: “نمی توان شیطان بود > شیطان نباش.”

A بلاک چین یک پایگاه داده است که به جای یک سرور در سراسر شبکه ای از رایانه ها زندگی می کند. هیچ شخص یا سازمانی به تنهایی مالک آن نیست. هر کامپیوتر، یا گره، یک رکورد کامل از هر تراکنش را ذخیره می کند، بنابراین هیچ کس نمی تواند شبکه را بدون در اختیار گرفتن اکثریت گره ها کنترل یا نابود کند. این امر باعث می‌شود که هر کسی نتواند پایگاه داده را دستکاری کند، مثلاً با دادن توکن‌های بیشتر به خود. هر تغییر و تراکنش در زنجیره ثبت می شود تا همه دنیا ببینند. هیچ مرجع مرکزی برای اجرای قوانین وجود ندارد که باید به آن اعتماد کرد.

بنابراین، بلاک چین ها دقیقاً چگونه باید وب را قفل کنند؟ در حال حاضر، پلتفرم هایی مانند اینستاگرام و تیک تاک مالک داده هایی هستند که هنگام استفاده از آنها تولید می کنید، آن ها را در سرورهای خود ذخیره می کنند و استخراج آن را سخت یا غیرممکن می کنند. این تئوری می گوید در دنیای وب 3، داده های شما روی یک بلاک چین زندگی می کنند، نه یک سرور مرکزی. به جای اینکه پلتفرم‌ها مالک آن باشند، شما، دسترسی به آن را از طریق یک کلید رمزنگاری خصوصی که فقط شما در اختیار دارید، کنترل می‌کنید. اگر از یک سرویس خسته شدید، می توانید داده های خود را به سرویس دیگری ببرید. و یک پلتفرم نمی‌تواند قوانین بازی را با ایجاد دیوارهایی در اطراف داده‌های خود تغییر دهد، زیرا از ابتدا هرگز مالک داده‌ها نمی‌شد.

بی‌شمار استارت‌آپ Web3 در تلاش هستند تا این نظریه را با ایجاد جایگزین‌های مبتنی بر بلاک چین برای تقریباً هر پلتفرمی که می‌توانید نام ببرید، اعمال کنید: Spotify، Twitter، Instagram، Google Docs. فرانک مک کورت، میلیاردر لیبرال، 25 میلیون دلار برای توسعه پروتکلی برای قرار دادن نمودار اجتماعی شما – نقشه درهم تنیده روابطی که در طول سال ها ایجاد کرده اید، اما احتمالاً متعلق به فیس بوک است – در بلاک چین متعهد شده است. شرکتی به نام Sapien ادعا می کند که در حال ساخت یک متاورز کامل Web3 است.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×