breadcrumbs_delimiter رمز ارز‌ها breadcrumbs_delimiter ویراستاران ویکی‌پدیا آماده‌اند تا از پذیرش کمک‌های ارزی خودداری کنند
رمز ارز‌ها

ویراستاران ویکی‌پدیا آماده‌اند تا از پذیرش کمک‌های ارزی خودداری کنند

فروردین 25, 1401 2074

بیش از 200 ویراستار قدیمی ویکی‌پدیا از درخواست کرد که بنیاد ویکی‌مدیا نپذیرفتن کمک‌های ارز رمزنگاری را متوقف کند. این بنیاد در سال مالی اخیر حدود 130000 دلار کمک های مالی دریافت کرد – کمتر از 0.1 درصد از درآمد بنیاد که در سال گذشته به بیش از 150 میلیون دلار رسید.

بحث در مورد این پیشنهاد بالا گرفته است. در سه ماه گذشته.

کاربر ویکی‌پدیا، GorillaWarfare، نویسنده اصلی پیشنهاد، در ژانویه نوشت: «ارزهای رمزنگاری سرمایه‌گذاری‌های بسیار پرخطری هستند که تنها در بین سرمایه‌گذاران خرده‌فروش محبوبیت پیدا کرده‌اند. “من فکر نمی کنم ما باید استفاده از آنها را به این طریق تایید کنیم.”

GorillaWarfare مولی وایت است، ویکی پدیایی که به نوعی به یک فعال ضد ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. او همچنین حساب توییتر “Web3 بسیار عالی پیش می رود نمایه حساب می‌گوید، که «برخی از فاجعه‌های بسیاری را که در کریپتو، defi، NFT و سایر پروژه‌های وب 3 رخ می‌دهند، برجسته می‌کند.

در پیشنهاد او برای بنیاد ویکی‌مدیا، GorillaWarfare. اضافه کرد که “بیت کوین و اتریوم دو ارز دیجیتال پرکاربرد هستند و هر دو اثبات کار هستند و انرژی زیادی مصرف می‌کنند.

بر اساس یکی از برآورد با استناد گسترده، شبکه بیت کوین در حدود مصرف می کند 200 تراوات ساعت انرژی در سال این تقریباً به اندازه انرژی مصرف شده توسط 70 میلیون نفر در تایلند است. و حدود 2000 کیلووات ساعت در هر تراکنش بیت کوین کار می کند.

مدافعان بیت کوین پاسخ دادند که مصرف انرژی ارز ناشی از فرآیند استخراج آن است، که صرف نظر از مصرف انرژی تقریباً یکسان است. از تعداد معاملات بنابراین پذیرش یک کمک مالی معین در بیت کوین لزوماً انتشار کربن را افزایش نمی‌دهد.

اما منتقدان استدلال می‌کنند که تایید عملی ویکی‌مدیا از ارزهای دیجیتال ممکن است به افزایش قیمت آنها کمک کند. و هر چه ارزش بالاتر باشد، استخراج‌کنندگان انرژی بیشتری را صرف ایجاد سکه‌های جدید می‌کنند.

شک‌گرایان رمزنگاری اشاره کردند که مردم می‌توانند به راحتی بیت کوین‌های خود را قبل از اهدا به دلار تبدیل کنند. اما قانون مالیاتی ایالات متحده به کسانی که دارایی را مستقیماً به یک موسسه خیریه اهدا می کنند، مزایایی می دهد.

مدافعان رمزارز همچنین خاطرنشان کردند که برخی از افراد نمی توانند به راحتی به خدمات بانکی مرسوم دسترسی داشته باشند.

کاربر ویکی‌پدیا AnarkioC نوشت: «حواله‌های بانکی، کارت‌های اعتباری و پی‌پال برای میلیون‌ها نفر که شناسه دولتی ندارند و بنابراین نمی‌توانند حساب باز کنند، غیرقابل دسترسی است. آنها اجازه اهدای ناشناس یا مستعار را نمی دهند (بسته به موقعیت شخصی شما ممکن است خطرناک باشد). و آنها را می توان به راحتی تحت نظر و سانسور کرد.”

جنجال فزاینده در مورد ارزهای دیجیتال

در نهایت، 232 سردبیر قدیمی ویکی‌پدیا از پایان دادن به کمک‌های ارزهای دیجیتال حمایت کردند، در حالی که 94 نفر مخالفت کردند. این حرکت است.

رأی هایی مانند این برای بنیاد ویکی مدیا الزام آور نیست. از نظر قانونی، این بنیاد مستقل از جامعه ویکی‌پدیا است و لزوماً مجبور نیست به درخواست‌های آن عمل کند.

در یک نظر ژانویه، سخنگوی بنیاد، گرگ وارنوم گفت: “تیم‌های ما این کار را خواهند کرد. به دنبال کردن این بحث و گوش دادن به بازخورد ادامه دهید. ما قبلاً در حال بررسی آنچه در اینجا آمده است و مسیر خود را تعیین می کنیم، هستیم.”

از بنیاد ویکی مدیا خواسته ایم تا در مورد رای گیری نظر دهد و در صورت دریافت یک مطلب، این داستان را به روز خواهیم کرد. پاسخ.

اگر بنیاد با درخواست جامعه موافقت کند، اولین سازمانی نخواهد بود که به دلیل نگرانی های زیست محیطی استفاده از ارزهای دیجیتال را متوقف می کند. در اوایل این ماه، بنیاد موزیلا اعلام کرد پذیرش ارزهای دیجیتالی را که از فرآیند اجماع اثبات کار پر انرژی استفاده می کنند، متوقف می کند. اینها شامل بیت کوین و اتر می‌شوند — اگرچه انتظار می‌رود مدل دوم در آینده به مدل اثبات سهام تبدیل شود.

سال گذشته، ایلان ماسک اعلام کرد که تسلا دیگر پرداخت بیت کوین را برای خرید وسایل نقلیه تسلا نمی پذیرد. این اعلامیه تنها دو ماه پس از اینکه تسلا شروع به پذیرش بیت کوین برای تسلاس کرد، منتشر شد.

شرکت بازی Steam پذیرش بیت کوین را متوقف کرد در سال 2017، با استناد به کارمزد تراکنش های شبکه، که در آن زمان به بالاترین حد خود نزدیک بود.

این داستان در ابتدا در Ars Technica.


داستان های WIRED عالی بیشتر

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×