breadcrumbs_delimiter استارت آپ breadcrumbs_delimiter روسیه با مهاجرت کارگران فنی مواجه است
استارت آپ

روسیه با مهاجرت کارگران فنی مواجه است

فروردین 3, 1401 20104

الکس در 21 فوریه، درست پس از اینکه ولادیمیر پوتین جدا شده را تشخیص داد، یک بلیط یک طرفه از روسیه خرید سرزمین های اوکراین دونتسک و لوهانسک به عنوان کشورهای مستقل. الکس، یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار که از راه دور برای یک شرکت فناوری اروپایی کار می‌کند – که خواست نام کامل او مخفی شود – می‌گوید که این نشانه‌ای بود که اتفاقات بدتری در راه است. او می‌گوید: «فکر می‌کردم، پوتین به همین جا بسنده نمی‌کند. او احتمالا سعی می کند اوکراین را به زور بگیرد. که، خوب، اساساً همان چیزی است که اتفاق افتاده است.»

در مواجهه با احتمال فلج شدن تحریم ها، کاهش شدید روبل، و چرخش شدید کشوری به داخل، الکس با همسرش خود را به فرودگاه رساند. و سوار هواپیما به گرجستان شد، جایی که چند اقوام دارد. او یکی از اولین کارگران فناوری روسی بود که در آغاز جنگ اوکراین به کشورهای همسایه راه یافت، اما خیلی زود متوجه شد که به هیچ وجه آخرین نفر نخواهد بود. در طول چند هفته گذشته، انبوهی از همکارهای فن روسی به او در تفلیس پیوسته اند، افزایش اجاره ها. «بازار ملک خالی است. شما نمی توانید چیزی پیدا کنید و اگر بتوانید، سه یا دو برابر بیشتر از هزینه یک ماه پیش برای شما هزینه خواهد داشت. اما در حال حاضر، آینده الکس وجود دارد. بازگشت به روسیه او را بیش از حد می ترساند.

تهاجم روسیه به اوکراین با آواره شدن بیش از 10 میلیون اوکراینی به یک بحران انسانی با وسعت بی سابقه منجر شده است. فرار از کمیسیون عالی سازمان ملل متحد پناهندگان. اما ده‌ها هزار نفر نیز روسیه را ترک می‌کنند، زیرا نگران این هستند که رژیم پوتین در زمان جنگ، معیشت، آینده شغلی و آزادی‌های فردی آنها را از بین ببرد.

بسیاری از اعضای این جمعیت خود تبعیدی کارکنان فناوری هستند. به دلیل ارتباط متقابل آنها با اقتصاد دیجیتال جهانی، آنها به سرعت درد ناشی از تحریم‌ها و خروج شرکت‌های فناوری غربی را احساس کردند و زندگی راحت‌تری از لپ‌تاپ‌های خود صرف نظر از موقعیت مکانی آن‌ها دارند.

طبق گزارش RAEK، یک گروه تجاری فناوری روسی، بین 50000 تا 70000 کارگر فناوری در حال حاضر از روسیه فرار کرده اند و 70,000 تا 100,000 بیشتر ممکن است در ماه آوریل خارج شوند. با لغو پروازهای غرب، آنها راه خود را به کشورهایی که شهروندان روس همچنان می توانند بدون ویزا سفر کنند، رفته اند.

کنستانتین وینوگرادوف، مدیر روس الاصل مستقر در لندن از VC جهانی. شرکت Runa Capital با دیگر چهره‌های صنعت همکاری کرده است تا یک وب‌سایت «استخر استعداد» ایجاد کند که به کارگران فن‌آوری ضدجنگ از روسیه، بلاروس (که از مانورهای نظامی مسکو حمایت می‌کند) و اوکراین کمک می‌کند تا در جاهای دیگر شغل مناسب پیدا کنند.

“بیشتر آنها مهندسان نرم افزار و دانشمندان داده هستند. وینوگرادوف می گوید افراد زیادی از سازمان های بزرگ فناوری روسیه مانند Yandex، VK، Sberbank وجود دارند. “اما تعداد زیادی از موارد کوچکتر وجود دارد.”

حدود 2000 نفر وارد استخر شده اند و ترکیه، ارمنستان و گرجستان بهترین مقاصد برای کسانی هستند که قبلاً نقل مکان کرده اند. یک مقاله نیویورک تایمز می گوید که دولت ارمنستان تخمین ها حاکی از آن است که حدود 80000 روس از زمان شروع جنگ در 24 فوریه وارد کشور شده اند و 20000 نفر از آنها هنوز در آنجا اقامت دارند. وزیر گرجستان امور اقتصادی این عدد را بین 20000 تا 25000 عنوان می کند که به گفته او مشابه ارقام سال 2020 است. بسیاری از این افراد قصد دارند به جای دیگری نقل مکان کنند: 90 درصد از شرکت کنندگان در مجموعه استعدادهای وینوگرادوف انگلستان، آلمان و هلند را به عنوان مقصد نهایی ترجیحی خود معرفی کردند.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×