breadcrumbs_delimiter ارتباطات breadcrumbs_delimiter چرا ICANN دامنه های اینترنتی روسیه را لغو نمی کند؟
ارتباطات

چرا ICANN دامنه های اینترنتی روسیه را لغو نمی کند؟

اسفند 14, 1400 30122

درخواست اوکراین برای قطع کردن روسیه از بخش‌های اصلی اینترنت توسط گروه غیرانتفاعی که نظارت می‌کند رد شده است. سیستم نام دامنه اینترنت (DNS). گوران ماربی، مدیر عامل شرکت اینترنتی برای اسامی و شماره های اختصاص داده شده (ICANN) گفت که این گروه باید “بی طرفی خود را حفظ کند و در حمایت از اینترنت جهانی عمل کند.”

“ماموریت ما گسترش نمی یابد. ماربی در پاسخ به معاون نخست وزیر اوکراین میخائیلو فدوروف. “ICANN سیاست های خود را به طور مداوم و در راستای فرآیندهای مستند اعمال می کند. ایجاد تغییرات یک جانبه باعث از بین رفتن اعتماد به مدل چند سهامدار و سیاست های طراحی شده برای حفظ قابلیت همکاری جهانی اینترنت می شود.”

اوکراین در روز دوشنبه از ICANN خواست تا دامنه های سطح بالای روسی مانند .ru، .рф، و .su; برای “کمک به لغو گواهینامه های SSL” آن دامنه ها؛ و برای خاموش کردن سرورهای ریشه DNS در روسیه. فدوروف استدلال کرد که “اقدامات درخواستی به کاربران کمک می کند تا اطلاعات قابل اعتماد را در مناطق دامنه جایگزین جستجو کنند، از تبلیغات و اطلاعات نادرست جلوگیری می کند.”

ICANN “برای اطمینان از کارکرد اینترنت ساخته شده است”

کارشناسان هشدار دادند که اعطای درخواست اوکراین به غیرنظامیان روسیه آسیب می رساند، تأثیر کمی بر دولت و ارتش روسیه خواهد داشت و به هدف مقابله با تبلیغات ناکام می ماند. ماربی با این ارزیابی موافقت کرد و در پاسخ به فدوروف گفت:

همانطور که در نامه خود گفته اید، آرزوی شما این است که به کاربران کمک کنید تا اطلاعات قابل اعتمادی را در مناطق دامنه جایگزین جستجو کنند و از آن جلوگیری کنید. تبلیغات و اطلاعات نادرست تنها از طریق دسترسی گسترده و بدون مانع به اینترنت است که شهروندان می توانند اطلاعات قابل اعتماد و دیدگاه های گوناگون را دریافت کنند. صرف نظر از منبع، ICANN دسترسی به اینترنت یا محتوا را کنترل نمی کند.

در حالی که “ICANN و جامعه جهانی آن از تلفات وحشتناکی که علیه شما اعمال می شود آگاه هستند و نگران هستند. ماربی نوشت، خود ICANN «هیچ مرجعی برای وضع تحریم ندارد». “در اصل، ICANN برای اطمینان از کارکرد اینترنت ساخته شده است، نه برای اینکه از نقش هماهنگی آن برای جلوگیری از کارکرد آن استفاده شود.”

اثر “ویرانگر” بر سیستم جهانی

در رابطه با درخواست لغو دامنه‌های سطح بالا، ماربی نوشت که “سیاست‌های مورد توافق جهانی به ICANN اجازه نمی‌دهد تا طبق درخواست شما اقدامی یکجانبه برای قطع ارتباط این دامنه‌ها انجام دهد. می‌توانید درک کنید که چرا چنین سیستمی نمی‌تواند بر اساس درخواست‌های یک قلمرو یا کشور در رابطه با عملیات داخلی در قلمرو یا کشور دیگر. چنین تغییری در فرآیند تأثیرات مخرب و دائمی بر اعتماد و کاربرد این سیستم جهانی خواهد داشت.”

پاسخ Marby به درخواست برای خاموش کردن سرورهای ریشه DNS در روسیه کوتاه بود و گفت که “سیستم سرور ریشه از گره های جغرافیایی توزیع شده زیادی تشکیل شده است که توسط اپراتورهای مستقل نگهداری می شوند.” در مورد درخواست دیگر اوکراین، Marby نوشت که ICANN “توانایی لغو گواهینامه های SSL خاص برای دامنه هایی که شما ذکر کردید را ندارد. این گواهی ها توسط اپراتورهای شخص ثالث تولید می شوند و ICANN در صدور آنها دخالتی ندارد.”

در رد درخواست اوکراین توسط ماربی به ماهیت غیرمتمرکز اینترنت اشاره شده است. ماربی نوشت: “هیچ بازیگری توانایی کنترل یا خاموش کردن آن را ندارد. نقش اصلی ICANN، از طریق عملکردهای مرجع شماره های اختصاص داده شده اینترنت، اطمینان از تخصیص ثابت و منحصر به فرد شناسه های اینترنتی در راستای سیاست های جهانی است.”

“این خط‌مشی‌ها توسط یک جامعه چند ذی‌نفع که شامل کارشناسان فنی، کسب‌وکارها، دانشگاهیان، جامعه مدنی، دولت‌ها و سایر ذینفعانی است که برای حل چالش‌های خط‌مشی و فنی از طریق همکاری مشترک کار می‌کنند، ایجاد شده است. اجماع، “ماربی ادامه داد. “این مدلی است که به اینترنت در طول دهه ها اجازه شکوفایی داده است، و این رویکرد گسترده و فراگیر در تصمیم گیری، منافع عمومی جهانی را تقویت می کند و اینترنت را در برابر تصمیم گیری های یک جانبه مقاوم می کند.”

اگرچه ICANN پیوندهای DNS را قطع نمی کند، اما این بدان معنا نیست که روس ها دسترسی نامحدود به اینترنت دارند. طبق گزارش‌ها، روسیه توئیتر، فیس‌بوک، سایت‌های خبری مختلف و فروشگاه‌های برنامه‌های بزرگ را مسدود می‌کند. روز جمعه نوشت . به طور جداگانه، اپراتور اصلی اینترنت مستقر در ایالات متحده Cogent Communications گزارش شده است قطع سرویس در روسیه در اقدامی که می تواند باعث قطعی و عملکرد ضعیف شبکه شود.

این داستان در ابتدا در Ars Technica.


داستان‌های WIRED عالی‌تر

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×