breadcrumbs_delimiter کامپیوتر و نرم افزار breadcrumbs_delimiter بالاتر از اوکراین، ماهواره ها درگیر جنگ می شوند
کامپیوتر و نرم افزار

بالاتر از اوکراین، ماهواره ها درگیر جنگ می شوند

اسفند 13, 1400 2093

ترافیک از شهر بلگورود روسیه تا مرز اوکراین امتداد داشت. Google Maps ازدحام را با قرمز و نارنجی مشخص کرده است، درست مانند همه کشورهایی که از این برنامه برای ردیابی ترافیک استفاده می شود. اما ماهواره‌های جی‌پی‌اس که موقعیت‌های این وسایل نقلیه را به گوگل می‌فرستند، ترافیک معمولی را جمع‌آوری نمی‌کنند. این 40 کیلومتر ترافیک ناشی از نیروهای روسی بود.

این کاروان یک هشدار اولیه بود که نیروهای روسی که در مرزهای اوکراین جمع شده بودند در حال حرکت بودند. ابتدا در ساعت 3:15 بامداد پنجشنبه هفته گذشته توسط جفری لوئیس، استاد موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری (MIIS)، مشاهده شد. تحصیلات تکمیلی در کالیفرنیا – ساعاتی قبل از انتشار گزارش‌های مربوط به اولین انفجارهای اوکراین در اخبار. اما او به طور تصادفی به آن برخورد نکرد. لوئیس از یک تصویر راداری که توسط یک شرکت ماهواره ای تجاری به نام Capella Space گرفته شده بود، اطلاعاتی دریافت کرد که نشان می داد نیروهای روسی در امتداد جاده در ستون هایی در نزدیکی بلگورود صف کشیده اند. لوئیس می‌گوید: «وقتی روس‌ها برای مدت طولانی کمپ می‌کنند، تانک‌های خود را در یک میدان پارک می‌کنند و چادر می‌زنند».

اما این تصویر ماهواره‌ای سربازان را در ساختار بسیار متفاوتی نشان می‌دهد. چادر نبود. آنها آماده حرکت بودند. وقتی یکی از همکاران لوئیس شروع به جستجوی مسیرهایی کرد که این ستون ممکن است به سمت اوکراین حرکت کند، ترافیک را پیدا کرد. لوئیس می‌گوید: «این واقعاً داستانی درباره ترکیب انواع مختلف داده‌ها است.

به لطف Capella Space

سپس، در 28 فوریه، Google گفت به‌طور موقت به‌روزرسانی‌های ترافیکی زنده در اوکراین را «پس از مشورت با منابع متعدد در زمین، از جمله مقامات محلی» خاموش می‌کند. گوگل در مورد دلیل نگرانی خود در مورد این ویژگی توضیح بیشتری نداد. اما محققان حدس می زنند که این شرکت نگران است که داده های ترافیکی که مکان سربازان یا پناهندگان را نشان می دهد می تواند برای اطلاع رسانی حملات نظامی استفاده شود. لوئیس می‌گوید: «می‌توانید درک کنید که چرا Google نمی‌خواهد در ارائه داده‌های هدف‌گیری در یک درگیری بین‌المللی شرکت کند.

در حال حاضر در آسمان بالای اوکراین حدود 50 ماهواره در حال کار هستند. تاد هامفریس، استاد دانشگاه تگزاس تخمین می زند. این ماهواره ها به بخش مهمی از تلاش های اوکراین برای جلوگیری از تهاجم روسیه تبدیل شده اند. دولت آنجا خواهان دریافت تصاویر ماهواره‌ای برای سرنخ‌هایی درباره جابه‌جایی نیروهای روسی در آینده شده است.

مقامات ایالات متحده به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تلفن ماهواره‌ای دادند تا بتوانند در تماس باشند، بر اساس C > اوکراین همچنین پهپادهای ساخت شرکت ترکیه‌ای به نام Bayraktar را به پرواز در می‌آورد که اجازه می‌دهد برخی از مدل‌های آن از راه دور از طریق پیوند ماهواره. اما اتکا به ماهواره‌های تجاری در اوکراین نگرانی‌هایی را در مورد قدرتی که به شرکت‌هایی که آنها را کنترل می‌کنند می‌دهند و همچنین خطر کشیده شدن شرکت‌های ماهواره‌ای به درگیری را افزایش می‌دهد.

این نه “اولین جنگ ماهواره ای جهان”. این عنوان سه دهه پیش به جنگ خلیج فارس داده شد. آلمودنا آزکارات اورتگا، دستیار محقق در موسسه تحقیقات خلع سلاح سازمان ملل متحد (UNIDIR) می گوید از آن زمان، فضا به بخشی عادی از درگیری مدرن تبدیل شده است. اورتگا می‌گوید: «در سال‌های اخیر، به دلیل این واقعیت که شرکت‌های خصوصی دانش تخصصی دارند و اغلب بهتر می‌توانند انواع خاصی از فضای فناوری را توسعه دهند و به کار گیرند، تمایل زیادی به برون‌سپاری بسیاری از این کارها وجود داشته است. اکنون به اشیاء فضایی “کاربرد دوگانه” می گویند. او می‌گوید: «این بدان معناست که می‌توان همزمان از یک ماهواره برای مقاصد نظامی و همچنین برای کارهای روزمره غیرنظامی استفاده کرد.

در این زمان از سال، آسمان اوکراین پوشیده شده است. با ابرها اگر شرکت ها بتوانند نوعی داده به نام رادار تولید کنند که در شب کار می کند و می تواند از میان ابرها ببیند، اکنون تقاضای زیادی دارند. تصاویر رادار توسط ماهواره‌های رادار دیافراگم مصنوعی (SAR) تولید می‌شوند که با ارسال امواج رادیویی و اندازه‌گیری نحوه انعکاس سیگنال‌های آنها، جهان را به روشی شبیه به حرکت خفاش‌ها در تاریکی ترسیم می‌کنند. برای انجام کار خود، محققان منبع باز مانند لوئیس داده های راداری را از شرکت هایی مانند Capella و Planet خریداری می کنند که هر دو در سانفرانسیسکو مستقر هستند. آنها همچنین باید برای نرم افزاری مانند ENVI، برای تفسیر داده های رادار و تبدیل آن به تصاویر. او می افزاید که توانایی تیم او در استفاده از این نرم افزار نتیجه سال ها آموزش است. “سه سال پیش ما نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم.”

محققان منبع باز تنها کسانی نیستند که این داده‌ها را درخواست می‌کنند. نظامیان نیز آن را می خواهند. میخائیلو فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین در 1 مارس گفت: “ما به شدت به فرصتی برای تماشای حرکت نیروهای روسی نیاز داریم، به ویژه در شب که فناوری های ما کور هستند.” twitter.com/FedorovMykhailo/status/1498664494301650950/photo/1″ class=”external-link” data-event-click=”{“element”:”ExternalLink”,”outgoingURL”:”https://twitter.com/ FedorovMykhailo/status/1498664494301650950/photo/1″}” href=”https://twitter.com/FedorovMykhailo/status/1498664494301650950/photo/1″ rel=”nofollow=”torgetter_blankener”>target=”nofollow”blankener”> فدوروف در توییتر از هشت شرکت تجاری ماهواره ای خواست تا داده های ماهواره ای SAR را ارسال کنند تا به نیروهای مسلح اوکراین کمک کنند تا تحرکات نیروهای روسیه را از طریق ابرها ببینند. یکی از شرکت هایی که پاسخ داد Capella بود. موسس و مدیر عامل آن، پیام بنازاده، می گوید که این شرکت در حال ارائه است. تصاویر ماهواره ای از اوکراین به دولت اوکراین و ایالات متحده.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×