breadcrumbs_delimiter کامپیوتر و نرم افزار breadcrumbs_delimiter تحریم‌های ایالات متحده چگونه بخش فناوری روسیه را محدود می‌کند
کامپیوتر و نرم افزار

تحریم‌های ایالات متحده چگونه بخش فناوری روسیه را محدود می‌کند

اسفند 5, 1400 2076

نوامبر گذشته، غول فناوری Yandex از Chervonenkis، قدرتمندترین ابررایانه روسیه و نوزدهمین رایانه تجاری قدرتمند روی کره زمین. Chervonenkis، که Yandex برای آموزش الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای برنامه‌هایی مانند جستجوی وب و ترجمه استفاده می‌کند، با پیوند دادن به یکدیگر ساخته شده است. بیش از 1500 تراشه از شرکت آمریکایی Nvidia.

اوایل این هفته ، وزارت امور داخلی روسیه گفت که برای تامین تراشه های داخلی که باید از آنها استفاده کند با مشکل مواجه است و در نتیجه در حال بررسی بازگشت به تراشه های ساخته شده توسط اینتل، به گزارش CNews، یک روسی خروجی.

اتکای روسیه به فناوری غربی، به ویژه برای تراشه‌ها، هسته اصلی تحریم‌هایی است که بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و متحدانش در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین.

بایدن در خطاب به ملت گفت که محدودیت های واردات فناوری های کلیدی روسیه، از جمله نیمه هادی ها، “دسترسی این کشور به منابع مالی و فناوری برای مناطق استراتژیک روسیه را کاهش می دهد. اقتصاد و ظرفیت صنعتی آن برای سال‌های آینده تنزل یابد.» او گفت که تحریم‌ها به توانایی روسیه برای مدرن‌سازی ارتش، صنعت هوافضا و برنامه فضایی‌اش لطمه می‌زند و ضربه بزرگی به جاه‌طلبی‌های راهبردی بلندمدت پوتین خواهد بود.

همچنین. روز پنجشنبه، وزارت بازرگانی، شرکت های آمریکایی را از تجارت با 49 نهاد روسی که با ارتش آن کشور مرتبط هستند، منع کرد و گفت که متحدان از این روند پیروی خواهند کرد. این وزارتخانه گفت که قوانین جدید میکروالکترونیک، دستگاه های مخابراتی، حسگرها، اویونیک، ناوبری و تجهیزات دریایی را در بر می گیرد.

«صنعت روسیه، به طور کلی، از جریان تجارت نسبتاً باز سود برده است. ساموئل بندت، کارشناس فناوری روسیه با CNA، یک اندیشکده نظامی، می گوید: میکروالکترونیک، نیمه هادی ها و سایر اجزای با فناوری پیشرفته. “این در واقع می تواند تأثیر بسیار مهمی داشته باشد.”

تقریباً یک دهه است که کرملین تدابیری را ارائه کرد که برای رهایی شرکت‌ها و زیرساخت‌های روسی از فناوری‌های خارجی، از جمله تراشه. تاکنون، این تلاش موفقیت محدودی داشته است.

راهبرد ایالات متحده بازتاب تلاش‌های اخیر برای محدود کردن چین و شرکت‌های فناوری آن است. در سال 2020، کاخ سفید محدودیت هایی را بر صادرات تراشه به شرکت های چینی اعمال کرد. از جمله Huawei که متهم به جاسوسی است و چندین شرکت بزرگ هوش مصنوعی که به گفته وی به نظارت دولت بر اقلیت های مسلمان کمک کرده اند. تحریم‌های تراشه مطمئناً به هواوی آسیب رسانده است که کسب و کار گوشی های هوشمندش آسیب دیده است. آنها همچنین یک تلاش بلندپروازانه اما چالش برانگیز از سوی دولت چین برای ایجاد یک صنعت نیمه هادی که می تواند به تنهایی قطعات پیشرفته تولید کند، انجام داده اند.

تحریم تراشه ممکن است مضرات فوری کمتری به روسیه وارد می کند. اما این ممنوعیت ممکن است برای سازندگان تراشه آمریکایی، اروپایی و ژاپنی نیز آسیب کمتری داشته باشد. بر اساس سازمان جهانی آمار تجارت نیمه هادی (WSTS)، روسیه کمتر از 0.1 درصد از خرید تراشه های جهانی را به خود اختصاص داده است.

«در حالی که تأثیر قوانین جدید بر روسیه می تواند قابل توجه باشد، جان نوفر، مدیر عامل انجمن صنعت نیمه هادی، نهادی که نماینده شرکت های تولید تراشه در ایالات متحده است.

نداشتن فناوری های حیاتی، مانند نیمه هادی ها، همچنان می تواند به پیشرفت روسیه و ارتش و ارتش آسیب برساند. قابلیت های سایبری و با حضور ایالات متحده و متحدانش از جمله اتحادیه اروپا و ژاپن، دور زدن تحریم ها برای روسیه دشوارتر خواهد بود.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×