breadcrumbs_delimiter استارت آپ breadcrumbs_delimiter برنامه های خواربار فروشی امیدوار بودند آمستردام را به دست آورند. سپس همه چیز ترش شد
استارت آپ

برنامه های خواربار فروشی امیدوار بودند آمستردام را به دست آورند. سپس همه چیز ترش شد

بهمن 28, 1400 2087

در ماه مه 2021، شرکت حمل و نقل مواد غذایی Zapp به یک گاراژ کوچک نقل مکان کرد که بین ساختمان‌های آپارتمانی آجر قرمز له شده بود. یک خیابان مسکونی به نام Fagelstraat در شمال غربی آمستردام. بسیاری از مردم محلی هرگز در مورد فروشگاه های تاریک نشنیده بودند، انبارهای کوچکی که برنامه های مواد غذایی از آنها برای ارسال کالاهای محلی استفاده می کنند. الکس ساکن محلی (نام واقعی او نیست) می‌گوید: «ما دقیقاً نمی‌دانستیم آن‌ها چه کار می‌کنند یا چه نوع تجارتی است.

در کمتر از یک سال، گاراژ کوچک Fagelstraat به نمونه ای افراطی از نحوه برخورد فروشگاه های تاریک با همسایگان محلی تبدیل شده است. الکس که هفت سال در خیابان زندگی می‌کند و برای جلوگیری از درگیری بیشتر با سواران، خواست نامش فاش شود، می‌گوید در حال حاضر روزانه 10 تا 15 بار تحویل داده می‌شود و کامیون‌های غول‌پیکر مرتباً جاده باریک را مسدود می‌کنند. او می‌گوید: «این یک تجارت 24 ساعته است، بنابراین سواران تا دیروقت شب و صبح زود وارد و خارج می‌شوند. در ساعت 2 بامداد، اغلب افرادی را می‌بینم که جلوی پنجره‌ام می‌ایستند، سیگار می‌کشند و در حالی که در حال استراحت هستند با صدای بلند صحبت می‌کنند.» الکس می گوید که پس از گذشت یک ماه از این زمان، سواران و ساکنان شروع به دویدن کردند زیرا تنش ها به پایان رسید. او می‌گوید: «چند موردی وجود داشت که تقریباً وارد دعوا شدم. «یک [سوار] کاملاً در صورت من بود. خیلی ترسناک بود.

در سال گذشته، گسترش فروشگاه‌های تاریک به سرعت افزایش یافت زیرا برنامه‌های تحویل مواد غذایی Gorillas، Getir، Flink و Zapp برای تسلط بر بازار هلند رقابت می‌کردند. از ژانویه، 31 فروشگاه تاریک فقط در آمستردام وجود داشت. یارا ویمر، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی و مشاوره Kantar می‌گوید، هلند به این شرکت‌ها متوسل می‌شود، زیرا این کشور کوچک، پرجمعیت و مسطح است، به این معنی که کار کردن برای پیک‌های آنها آسان است. تقاضا نیز در حال افزایش است. تعداد مصرف کنندگان هلندی که از برنامه های تحویل مواد غذایی استفاده می کنند بیش از بین سالهای 2021 تا ژانویه 2022 به 700000 سه برابر شده است. اما از آنجایی که این چهار برنامه برای فضای فروشگاه‌های تاریک در مناطق مسکونی تلاش می‌کنند، بنابراین می‌توانند تحویل سریع‌تری ارائه دهند، شکایت در مورد سر و صدا، دوچرخه‌ها مسدود کردن پیاده‌روها و افزایش ترافیک در سراسر کشور رایج شده است.

در آمستردام، این شکایات همچنین کارکنان فروشگاه تاریک را به ارعاب، آزار و اذیت جنسی، و شروع دعواهای فیزیکی متهم می‌کنند و ساکنان شهر در حال بسیج هستند تا اپلیکیشن‌های تحویل را از محله‌های خود بیرون کنند.

Fagelstraat اعلام کرده است. تبدیل به پرسروصداترین نمونه محله ای که علیه یک فروشگاه تاریک بسیج می شود. خیابان یک دادخواست و صفحه اینستاگرام برای ثبت اختلال. یکی از ساکنان به نام الیزابت می گوید که یک شب پاییز گذشته، وقتی به کارکنان فروشگاه تاریک Fagelstraat Zapp گفت که سر و صدا را پایین بیاورند، فردی با یونیفورم – که هم سواران و هم کارکنان انبار پوشیده بودند – به او گفت دست از شکایت بردارد وگرنه می فرستد. دوستانش در اطراف آپارتمان او هستند. الیزابت می گوید: «آنها مشخص نکردند که چه کاری انجام خواهند داد، اما بدیهی است که بسیار تهدیدکننده است. او توضیح می دهد که چندین بار در اواخر شب توسط افرادی که بعداً به فروشگاه تاریک زاپ رفتند او را به خانه تعقیب کردند و می گوید سایر ساکنان زن از آزار و اذیت جنسی و تماس با گربه شکایت کرده اند.

استیو اوهیر، معاون رئیس جمهور از استراتژی Zapp، می‌گوید که این شرکت یک سیاست تحمل صفر در قبال آزار و اذیت جنسی دارد و او از شنیدن پرخاشگری بین ساکنان و رانندگان در فروشگاه تاریک Fagelstraat این شرکت “تعجب” کرد. او می‌گوید: «ما از همان ابتدا به‌طور منظم با ساکنان ملاقات داشته‌ایم و این گفتگوها تا حد زیادی صمیمانه باقی مانده است.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×