» کامپیوتر و نرم افزار » مرکز داده فیس بوک برای ساکنان Rile در هلند برنامه ریزی می کند
کامپیوتر و نرم افزار

مرکز داده فیس بوک برای ساکنان Rile در هلند برنامه ریزی می کند

دی 17, 1400 50185

زمانی که سوزان شاپ، 61 ساله، از زادگاه هلندی خود Zeewolde به نزدیکترین شهر Leylystad سفر می کند. 30 دقیقه رانندگی او را از میان مزارع وسیع لاله‌ها می‌برد که تنها توربین‌های بادی و گاهی اوقات گوسفند آن‌ها را قطع می‌کند. اما اگر برنامه‌های متا شرکت مادر فیس‌بوک تایید شود، دیدگاه او با بزرگترین مرکز داده هلند جایگزین خواهد شد.

مرکز داده متا “برای شهر کوچکی مانند زیولد خیلی بزرگ است. شاپ می گوید که یکی از مخالفان سرسخت این پروژه شده است. او استدلال می‌کند: «در حال حاضر 200 مرکز داده در هلند وجود دارد،» و این حرکت بخش‌های عظیمی از زمین‌های کشاورزی را تنها به یک شرکت می‌دهد، «که منصفانه نیست.

مثل Schaap. سایر ساکنان زیولد از اینکه متا شهر آنها را برای اولین مرکز داده غول پیکر خود در هلند انتخاب کرده است خشمگین هستند. آن‌ها ادعا می‌کنند که این شرکت مجاز خواهد بود درصد زیادی از انرژی تجدیدپذیر کشور را برای تولید پورن، تئوری‌های توطئه، و موارد مشابه در پلت‌فرم‌های اجتماعی متا مصرف کند.

نگرش آنها بازتاب گسترده‌تری دارد. تغییر در مخالفت با برنامه‌های Big Tech برای هجوم به هلند، یکی از سه مرکز کلیدی مراکز داده در اروپا در کنار بریتانیا و آلمان، و این موضوع را به یک بحث ملی در آستانه انتخابات محلی اواخر امسال تبدیل می‌کند.

آمستردام خانه یک صرافی اینترنتی بزرگ است که ترافیک را از مراکز داده اطراف توزیع می‌کند و غول‌های فناوری را به دنبال اتصال بهتر و فیبر برای راه‌اندازی مراکز داده غول‌پیکر و «هیپر مقیاس» برای پردازش داده‌های خود در نزدیکی جذب کرده است.

مایکروسافت اولین مقیاس بزرگ را در هلند در 2015. طبق گفته گروه تجاری انجمن مرکز داده هلندی. اما طرح متا برای سایت Zeewolde، معروف به Tractor Field 4، تا کنون بزرگترین است. مساحت آن 166 هکتار است که معادل بیش از 1300 استخر شنای المپیک است و سالانه 1380 گیگاوات ساعت انرژی مصرف می کند که حداقل دو برابر 22000 ساکن شهرداری است مصرف در همان دوره.

سرنوشت میدان تراکتور 4 اعتراضاتی را برانگیخته و 5000 نفر را وادار به امضای طوماری کرده است. Schaap یک سازمان رسمی به نام Sichting DataTruc راه اندازی کرده است تا به صدای مردم محلی اهمیت بیشتری در شورا بدهد. گروه های مختلف نگرانی های متفاوتی دارند، اما هر یک اصرار دارند که به خودی خود با مراکز داده مخالف نیستند. کارولین دی روس از گروه تنوع زیستی Land von Ons می گوید: «ما اصلاً با مراکز داده مخالف نیستیم. چیزی که ما با آن مخالفیم استفاده از این زمین کشاورزی عالی و واقعا عالی برای مراکز داده یا هر صنعتی است. این هدر دادن زمین های زراعی است.» برای Schaap، اندازه مسئله است. او می‌گوید: «این نامناسب است. “هفتاد درصد از افرادی که [در یک نظرسنجی اخیر] از آنها پرسیده شد با مقیاسی مانند این مخالف هستند، زیرا خیلی بزرگ است، مقدار زیادی از برق ما را می‌خواهد، مقدار زیادی از آب می‌خواهد.”

استدلال ساکنان Zeewolde مبنی بر اینکه مرکز داده بدون دادن چیز زیادی از جامعه می گیرد، با دانسته های آنها در مورد امپراتوری رسانه های اجتماعی متا تشدید می شود. در بالای صفحه فیس بوک که Schaap برای مخالفت با این طرح ها راه اندازی کرده است، طرحی از کاریکاتوریست رونالد اودمن است که پنج ساختمان را بر فراز حومه شهر هلند نشان می دهد. روی هر یک از آنها برچسبی با عنوان “پورنو، اخبار جعلی، چت های احمقانه، لایک ها و نظرات و تئوری های توطئه” حک شده است. Schaap می‌گوید: «این ربطی به برنامه‌های پزشکی برای بیمارستان‌ها یا برنامه‌های بانکی ندارد، این برای هیچ هدفی نیست بلکه برای سرگرمی است. ما از همه اینها چیز زیادی به دست نمی آوریم. [متا] در مورد برنامه های اجتماعی و بازگشت اجتماعی صحبت می کند. اما این فقط یک شوخی بزرگ است، زیرا در مقایسه با آنچه ما به آنها می دهیم، بادام زمینی خواهد بود.»

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×