» کامپیوتر و نرم افزار » FTC از انویدیا شکایت می کند تا معامله تاریخی خود با Arm را مسدود کند
کامپیوتر و نرم افزار

FTC از انویدیا شکایت می کند تا معامله تاریخی خود با Arm را مسدود کند

آذر 13, 1400 50223

کمیسیون تجارت فدرال شکایت کرده است تا از خرید Arm، شرکت طراحی نیمه هادی توسط انویدیا جلوگیری کند و گفت که معامله پرفروش به طور ناعادلانه رقابت را خفه می کند.

“FTC برای جلوگیری از بزرگترین ادغام تراشه های نیمه هادی در تاریخ به منظور جلوگیری از خفه کردن خط لوله نوآوری برای فناوری های نسل بعدی توسط یک مجموعه تراشه، شکایت می کند.” هالی ودووا، مدیر دفتر رقابت FTC در بیانیه ای گفت. فن آوری های فردا به حفظ بازارهای رقابتی و پیشرفته تراشه های امروزی بستگی دارد. این قرارداد پیشنهادی انگیزه‌های Arm را در بازارهای تراشه‌ها مخدوش می‌کند و به شرکت ترکیبی اجازه می‌دهد تا رقبای انویدیا را ناعادلانه تضعیف کند.

انویدیا اول اعلام کرد قصد خود را برای خرید Arm در سپتامبر 2020. در آن زمان، ارزش این معامله 40 میلیارد دلار بود، اما از آن زمان، قیمت سهام آرم افزایش یافت. و هزینه معاملات نقدی و سهام به 75 میلیارد دلار رسیده است. دعوای FTC، معامله را به طور کامل تهدید می کند.

«همانطور که به مرحله بعدی در روند FTC می رویم، به کار خود ادامه خواهیم داد تا نشان دهیم که این معامله به نفع صنعت و صنعت خواهد بود. یکی از سخنگویان Nvidia به Ars گفت. «انویدیا متعهد به حفظ مدل مجوز باز Arm’s و اطمینان از اینکه IP آن برای همه دارندگان مجوز علاقه مند، فعلی و آینده در دسترس است، متعهد است.”

FTC اولین تنظیم کننده دولتی نیست که این معامله را بررسی می کند. در اکتبر، اتحادیه اروپا اعلام کرد که در حال بررسی این خرید است و ماه گذشته مقامات بریتانیا گفتند که نگرانند این ادغام هم رقابت و هم امنیت ملی را تهدید کند. انویدیا گفت که رگولاتورهای چین نیز در حال بررسی این معامله هستند.

بیشتر نگرانی پیرامون خرید از این واقعیت ناشی می شود که در بیشتر تاریخ خود، Arm یک بازیکن نسبتاً بی طرف بوده است. در دنیای نیمه هادی، دسترسی به مالکیت معنوی خود را به تقریباً هر کسی که مایل به پرداخت هزینه مجوز است، ارائه می دهد. در این شکایت، FTC Arm را “سوئیس” صنعت نیمه هادی نامید. مشتریان می ترسند که یک بازوی کنترل شده توسط Nvidia آنها را در اختیار رقیب قرار دهد، در حالی که رگولاتورها نگران این خرید هستند. تهدیدی برای سرنگونی یک اکوسیستم عظیم و پر رونق است که به معماری بستگی دارد.

Arm به‌عنوان یک طراح نیمه‌رسانای خاص شروع به کار کرد و تراشه‌ها برای سیستم‌های جاسازی شده و برای دستگاه‌های قابل حمل مانند Apple Newton و Palm Pilot. در طول سال ها، با بهبود عملکرد تراشه های ARM و افزایش اهمیت بهره وری انرژی، نیمه هادی ها راه خود را به طیف وسیع تری از دستگاه ها باز کردند.

امروزه، طرح ها و مجموعه دستورالعمل های Arm’s به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و در همه چیز از تلفن های همراه گرفته تا سرورها، کنترل کننده های کیسه هوای خودرو و ابر رایانه ها ظاهر می شوند. اخیراً تراشه‌های ARM شروع به نفوذ به دنیای رایانه‌های شخصی کرده‌اند و فشار بر شرکت‌های فعلی اینتل و AMD را افزایش داده‌اند. تراشه های M1 اپل نشان داد که معماری چقدر رقابتی است می تواند با طرح های x86 باشد، و دیگران شروع به پیروی از آن کرده اند. در اوایل این هفته، کوالکام یک پردازنده جدید اسنپدراگون را معرفی کرد، با نام ناخوشایند 8cx Gen 3، که یک نسخه خاص ARM از ویندوز.

از آنجایی که معماری ARM کم مصرف است و برای بسیاری از شرکت‌های مختلف در دسترس است، تراشه‌ها صنعت را در اختیار گرفته‌اند. سال گذشته، شرکت‌ها 25 میلیارد تراشه ARM فروختند که از سال 2010 بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

Nvidia همچنین به یک بازیکن قدرتمند در دنیای نیمه‌رسانا تبدیل شده است. کارت‌های گرافیک آن به ابزارهای کلیدی در یادگیری ماشین و سایر برنامه‌های هوش مصنوعی تبدیل شدند و به زودی این شرکت شروع به فروش تراشه‌های متناسب با محاسبات با عملکرد بالا. تراشه‌های Tegra تلفن همراه آن، که مجوز طراحی‌های Arm را می‌دهند، در اواسط دهه ۲۰۱۰ به مجموعه‌ای از گوشی‌های هوشمند و سیستم‌های سرگرمی تسلا نیرو می‌دادند و امروز در داخل نینتندو سوییچ کار می‌کنند.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×