» کامپیوتر و نرم افزار » چرا کمبود تراشه روشن و روشن می شود … و روشن می شود
کامپیوتر و نرم افزار

چرا کمبود تراشه روشن و روشن می شود … و روشن می شود

آبان 21, 1400 30136

، یوفی می‌گوید، تراشه‌سازان تا حدود یک سال پیش از میزان تقاضای پایدار قدردانی نمی‌کردند، اما نمی‌توانستند یک سکه هم بپردازند. کارخانه های جدید تراشه سازی میلیاردها دلار هزینه دارند و ساخت و تجهیز آنها سال ها طول می کشد. یوفی خاطرنشان می کند: «ساخت یک کارخانه جدید حدود دو سال طول می کشد. “و کارخانه‌ها بسیار بزرگ‌تر، بسیار گران‌تر، و همچنین بسیار پیچیده‌تر شده‌اند.”

این هفته، شرکت تولید نیمه‌هادی سونی و تایوان، بزرگترین سازنده قرارداد در جهان تراشه‌ها، گفت آنها 7 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهند کرد تا کارخانه ای با قابلیت تولید قطعات قدیمی تر بسازند، اما تا پایان سال 2024 شروع به ساخت تراشه نخواهد کرد. اینتل همچنین در حال سرمایه‌گذاری بر روی چندین مدل جدید و پیشرفته است، اما آن‌ها نیز تا سال 2024 آنلاین نمی‌شوند.

یادداشت‌های Yoffie که تنها یک شرکت، ASML هلند، اشعه ماوراء بنفش شدید را تولید می کند. ماشین‌های hography برای ساخت تراشه‌های پیشرفته مورد نیاز هستند و ASML نمی‌تواند ماشین‌ها را با سرعت کافی برای برآوردن تقاضا تولید کند.

مسئله دیگر این است که همه تراشه‌ها ساخته نمی‌شوند. برابر است.

قطعات ساده – مدارهای مجتمع کنترل قدرت، میکروکنترلرها و حسگرها – به یک نقطه کلیدی تبدیل شده‌اند. این دستگاه‌ها بسیار ساده‌تر از پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند و ماشین‌های بازی هستند و با استفاده از روش‌های ساخت قدیمی‌تر ساخته می‌شوند که به پیچیدگی کمتری نیاز دارند. اما آنها تقریباً در هر محصول الکترونیکی، از اجاق‌های مایکروویو گرفته تا دستگاه‌های پزشکی و اسباب‌بازی‌ها وجود دارند.

یک مدار مجتمع کنترل کننده قدرت که در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود که زمانی یک دلار قیمت داشتند، اکنون می‌توانند به قیمت فروخته شوند. جاش پوچی، معاون رئيس جمهور در قابلیت منبع، که خریداران قطعات الکترونیکی را با فروشندگان مطابقت می دهد. IC Insights می‌گوید زمان تحویل چنین قطعاتی از 4-8 هفته به 24-52 هفته افزایش یافته است. کمبود این دستگاه‌ها باعث افزایش تقاضا برای دستگاه‌های قدیمی‌تر می‌شود که به سختی پیدا می‌شوند تجهیزات ساخت تراشه.

گارتنر تخمین می زند که ریخته گری های نیمه هادی در سه ماهه دوم سال 2021 در مقایسه با 95.6 درصد از ظرفیت خود کار کرده اند. با 76.5 درصد در سه ماهه دوم سال 2019. گاوراو گوپتا، تحلیلگر گارتنر، می گوید که این به طور موثر به این معنی است که نیروگاه ها به حداکثر می رسند زیرا برای تعمیر و نگهداری به مدتی از کار افتادگی نیاز است.

تام کالفیلد، مدیر عامل تراشه ساز GlobalFoundries، در اکتبر گفت که شرکت او تا سال 2023 فروخته شده است. مدیر مالی دستگاه های آنالوگ، که برخی از قطعات را با بیشترین تقاضا مواجه می کند، در ماه آگوست به سرمایه گذاران گفت که دفتر سفارشات شرکت او در آن زمان به سال مالی بعدی که این ماه آغاز شد، کشیده شد.

بخشی از چالش برای سازندگان تراشه این است که برخی از مشتریان ممکن است “دوبار سفارش دهند” یا بیشتر از آنچه که نیاز دارند قطعات را در صورت خشک شدن عرضه بخرند. بالا، تصویر تقاضای آینده را مخدوش می کند. ویلی شی، استاد دانشگاه هاروارد که در زمینه تولید و جهانی مطالعه می کند زنجیره‌های تامین.

تحلیل‌گران می‌گویند شرکت‌هایی که این تراشه‌ها را تولید می‌کنند ممکن است تمایلی به سرمایه‌گذاری در کارخانه‌های جدید نداشته باشند، زیرا تراشه‌ها حاشیه سود ناچیزی دارند و صنعت به‌طور بدنام چرخه‌ای است و تقاضای آن افزایش می‌یابد. با کاهش شدید آن‌ها از مازاد تراشه‌ها در آینده می‌ترسند که قیمت‌ها را پایین بیاورد.

«اگر به تاریخ صنعت نیمه‌رسانا نگاه کنید، افزایش‌هایی در سودآوری و قیمت و به دنبال آن چرخه‌های نزولی دیدنی وجود دارد. یوفی در مدرسه بازرگانی هاروارد می گوید. “آنچه ما فقط نمی دانیم این است که آیا این رشد مداوم تقاضا ادامه خواهد داشت.”

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×