breadcrumbs_delimiter ارتباطات breadcrumbs_delimiter فیس بوک جاه طلبی های خود را برای اتصال جهان تجدید می کند
ارتباطات

فیس بوک جاه طلبی های خود را برای اتصال جهان تجدید می کند

مهر 15, 1400 4082

با نظارت شدید برای سیاست‌های رسانه‌های اجتماعی و تلاش بی‌وقفه برای رشد، فیس بوک اکنون توجه خود را به دسترسی افراد بیشتری به اینترنت پرسرعت در مکان های صعب العبور معطوف کرده است. این حرکت با طنزی همراه است، زیرا به دنبال عظیم فیس بوک است. قطع، که به طور موقت همه برنامه های امپراتوری خود را از بین برد.

در یک جلسه توجیهی با مطبوعات این هفته، مایک شروپفر، مدیر ارشد فناوری فیس بوک، کار این شرکت را در بوق و کرنا کرد. گروه اتصال و برنامه های خود را برای اتصال یک میلیارد نفر دیگر در سراسر جهان از طریق اینترنت پرسرعت فاش کرد. شروپفر می گوید فیس بوک در حال کار بر روی یک سیستم کابلی جدید 24 فیبری زیرآتلانتیک است که اروپا را به ایالات متحده متصل می کند. ربات پرتاب کننده فیبر روی زمین خود را بهبود بخشیده است. و در حال آزمایش یک سیستم اینترنت بی سیم “آخرین مایل” است که سرعت گیگابیت را از طریق هوا ارائه می دهد.

این تلاش ها سال ها انجام شده است. هجده ماه پیش، فیس‌بوک اعلام کرد که با اپراتورهای آفریقایی برای ساخت کابل‌های اینترنتی عظیم زیر دریا همکاری کرده است. توسعه سیستم بی سیم به نام Terragraph در سال 2015 آغاز شد، در حالی که ربات متمرکز بر فیبر، Bombyx، برای اولین بار در سال 2018 توسعه یافت.

شروپفر و سایر مدیران اجرایی، از جمله دن رابینوویتس و یائل مگوایر، می‌گویند این فناوری‌های جدید می‌توانند فیبر یا سرعت‌های فیبر مانند را بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر از استقرار فیبر معمولی به توده‌ها بیاورند. شروپفر می‌گوید ربات Bombyx نشان‌دهنده «یکی از بزرگترین کاهش‌ها در هزینه استقرار فیبر تا کنون» است و فیس‌بوک اکنون فناوری‌های نوآورانه‌ای را در سه لایه زیرساخت اینترنت توسعه داده است: کابل‌های زیر دریا، ربات Bombyx و سیستمی که ارائه می‌کند. اینترنت با سرعت گیگابیتی از طریق هوا.

رابینوویتز می‌گوید: «تقریباً نیمی از جهان هنوز دسترسی به اینترنت ندارند، و مقرون به صرفه بودن دلیل اصلی این شکاف دیجیتالی است. “به خصوص در کشورهایی که مقرون به صرفه بودن به معنای ارائه دسترسی به اینترنت با کمتر از یک دلار در روز است.”

فیس بوک در میان چندین شرکت فناوری با جاه طلبی برای گسترش دسترسی به اینترنت در سراسر جهان است. اما بسیاری با موانع فنی و سیاسی مواجه شده اند. گوگل پروژه Loon خود را که هدف آن پرتو دادن به اینترنت از طریق بالن های هلیومی بود، تعطیل کرد. همچنین Google Fiber را از سال 2010 تا 2015 با تکیه بر قطب‌های ابزار موجود در برخی بازارها و حفر سنگر در دیگران. اما ثابت شد که نگهداری از آن برای گوگل بسیار پرهزینه است.

در همین حال، آمازون و اسپیس ایکس میلیاردها دلار در ماهواره‌های مدار پایین زمین (LEO) سرمایه‌گذاری می‌کنند که دسترسی به اینترنت را از طریق «صورت فلکی» فراهم می‌کند. از هزاران ماهواره (فیس‌بوک تیمی داشت که روی ماهواره‌های LEO کار می‌کرد؛ این تیم فقط سه ماه پیش توسط آمازون خریداری شد.)

فیس‌بوک دارای دسترسی به اینترنت خاص خود بوده است. ایده های قبل از آن دقیقاً به نتیجه نمی رسید. پروژه آزمایشی هواپیمای بدون سرنشین با انرژی خورشیدی آن، آکیلا، در سال 2018 متوقف شد. و سپس FreeBasics، که بخشی از ابتکار گسترده‌تر Internet.org فیس‌بوک بود و قرار بود اینترنت رایگان و بدون حاشیه را به کاربران تلفن در هند ارائه دهد، وجود داشت. اما منتقدان گفتند که پیشنهاد فیس بوک برای اینترنت رایگان، اما محدود، قوانین بی طرفی شبکه را نقض می کند و دولت هند این سرویس را ممنوع کرد.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×