» کامپیوتر و نرم افزار » برنامه جاه طلبانه اینتل برای بازیابی رهبری چیپ ساز
کامپیوتر و نرم افزار

برنامه جاه طلبانه اینتل برای بازیابی رهبری چیپ ساز

مرداد 4, 1400 50178

اینتل چند سال گذشته را صرف کرده است از یک مرحله اشتباه به مرحله دیگر و حتی مجبور به برون سپاری ساخت جدیدترین تراشه‌های خود را به یکی از بزرگترین رقبای خود ارائه می‌کند.

اکنون، برای بازپس گیری شکوه سابق خود، این شرکت شرط می‌بندد که بتواند یک سری تغییرات تولیدی پیچیده را انجام دهد. اما همچنین امیدوار است که یک کمپین تغییر نام تجاری مردم را متقاعد کند که در نهایت از این رقابت عقب نیست.

اینتل، مدیر عامل شرکت پت گلسینگر، نقشه راه چند نسل از تراشه ها را در رویدادی در روز دوشنبه ترسیم کرد. این شامل فناوری‌های جدیدی است که برای کمک به شرکت در رقابت با TSMC، یک سازنده تراشه تایوانی که در حال حاضر پیشرفته‌ترین و با کارایی بالای رایانه‌های تراشه‌های و همچنین را می‌سازد. Samsung در کره جنوبی. نقشه راه شامل جدول زمانی است که به مدیران و افراد خارجی امکان می دهد پیشرفت اینتل را اندازه گیری کنند.

اینتل در اولین نشانه موفقیت گفت کوالکام و Amazon توافق کرده بودند که مشتریان آن باشند. کسب و کار جدید ریخته گری، که در آن اینتل تراشه هایی را برای شرکت های دیگر تولید خواهد کرد. اینتل گفت که ساخت تراشه‌ها را در سال 2024 برای این شرکت‌ها آغاز خواهد کرد. Gelsinger برنامه‌هایی را برای کسب و کار ریخته‌گری اعلام کرده بود در ماه مارس، اندکی پس از پیوستن مجدد به شرکتی که زمانی مدیر ارشد فناوری بود. با این حال، در یک معیار شرم آور از عقب افتادن شرکت، اینتل همچنین قصد دارد ساخت پیشرفته ترین تراشه های خود را به TSMC برون سپاری کند.

گلسینگر گفت اینتل طرح نامگذاری جدیدی را اتخاذ خواهد کرد. برای نسل های بعدی تراشه ها در حال حاضر، سازندگان تراشه به فرآیندهای جدید ساخت تراشه یا «گره‌ها» با استفاده از مقیاس نانومتری اشاره می‌کنند که اینتل در حال حاضر از آنچه به عنوان فرآیند 10 نانومتری و TSMC از آنچه فرآیند 5 نانومتری نامیده می‌شود استفاده می‌کند.

مقیاس نانومتری زمانی به اندازه واقعی یک گیت ترانزیستور اشاره داشت، با انقباض مداوم که عملکرد بهتر را تضمین می کند. (یک نانومتر یک میلیاردم متر است، یک موی انسان 50000 تا 100000 نانومتر ضخامت دارد.) یکی از بنیانگذاران اینتل، گوردون مور، به طور مشهور در سال 1965 بیان کرد که پیشرفت در ساخت تراشه را می توان با توانایی اندازه گیری کرد. هر دو سال یکبار دو برابر ترانزیستورها روی یک تراشه کوچک شود.

اما مقیاس نانومتری دیگر به فواصل واقعی روی یک تراشه اشاره نمی کند و اینتل و دیگران می گویند که تراشه های فعلی آن کارایی دارند. مانند آنهایی که در فرآیند 7 نانومتری TSMC ساخته شده اند. این شرکت قصد دارد یک طرح نامگذاری که منعکس کننده این موضوع باشد، با نسخه جدید 10 نانومتری خود که امسال به نام Intel 7 عرضه می شود، اتخاذ کند که به گفته این شرکت، 10 تا 15 درصد عملکرد بهتری در هر وات توان ارائه می دهد. نسل‌های فراتر از آن، در سال‌های 2023 و 2024، اینتل 4 و اینتل 3 نامیده می‌شوند.”

“همیشه این سوال وجود دارد که بازاریابی به کجا ختم می‌شود و مهندسی از کجا شروع می‌شود. گلسینگر پیش از اعلامیه روز دوشنبه به WIRED گفت، اما این بسیار عمیقاً در واقعیت مهندسی ریشه دارد.

استیسی راسگون، تحلیلگر شرکت برنشتاین ریسرچ، می گوید جاده فنی نقشه ارائه شده توسط Gelsinger امیدوارکننده به نظر می رسد اما فشار را بر شرکت برای اجرا افزایش می دهد. او می‌گوید: «همه اینها عالی است، اما خطر این است که آنها گردن خود را بیرون می‌زنند و دوباره اشتباه می‌شود.

اینتل در زمان رهبری قبلی خود یک سری اشتباهات را مرتکب شد. این شرکت در انطباق با تغییر به محاسبات تلفن همراه کند بود، که باعث شد سهم بازار را به Arm از دست بدهد، که نقشه‌های اولیه می‌سازد. برای تراشه های کم مصرف که توسط شرکت هایی از جمله اپل استفاده می شود، که از تراشه های مبتنی بر Arm برای iPhone، iPad و برخی از Mac استفاده می کند.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×