breadcrumbs_delimiter سیاست breadcrumbs_delimiter هدف قانونگذاران «الگوهای تاریک» دیجیتالی موذیانه است
سیاست

هدف قانونگذاران «الگوهای تاریک» دیجیتالی موذیانه است

بهمن 10, 1399 2050

در سال 2010، طراح بریتانیایی هری بریگنول اصطلاح جدیدی را برای یک مزاحمت روزمره ابداع کرد: الگوهای تاریک، به معنای رابط های دیجیتالی که افراد را به طور ماهرانه ای دستکاری می کنند. این یک اصطلاح هنری شد که توسط مبارزان و محققان حفظ حریم خصوصی استفاده می شد. اکنون، بیش از یک دهه بعد، ضرب سکه جدید، قانونی و سنگین شده است.

الگوهای تیره به اشکال مختلف ظاهر می شوند و می توانند فرد را فریب دهند که وقت یا پول را از دست بدهد، یا از بین برود. اطلاعات شخصی. یک مثال متداول، مسیر موانع دیجیتالی است که وقتی سعی می‌کنید یک حساب آنلاین یا اشتراک را حذف کنید، مثلاً برای پخش تلویزیون، به‌طور مکرر از شما می‌پرسد که آیا واقعاً می‌خواهید لغو کنید، ظاهر می‌شود. یک بررسی الگوهای تیره در پرینستون 2019 در تجارت الکترونیک، 15 نوع الگوی تیره را فهرست کرده است، از جمله موانع لغو اشتراک و شمارش معکوس تایمرهایی برای تعجیل مصرف کنندگان در تصمیم گیری های عجولانه.

قانون جدید کالیفرنیا تأیید شده توسط رای دهندگان در ماه نوامبر برخی از الگوهای تاریکی را که افراد را به سمت ارائه داده های بیشتر از آنچه در نظر داشتند به شرکت ها سوق می دهد، غیرقانونی می کند. قانون حقوق حریم خصوصی کالیفرنیا در نظر گرفته شده برای تقویت ایالت href=”https://www.wired.com/story/ccpa-guide-california-privacy-law-takes-effect/”>قانون حریم خصوصی برجسته. بخشی از قانون جدید که رضایت کاربر را تعریف می کند، می گوید که “توافق حاصل از استفاده از الگوهای تاریک به منزله رضایت نیست.”

این اولین بار است که عبارت الگوهای تاریک را بیان می کند. جنیفر کینگ، متخصص حریم خصوصی در موسسه
هوش مصنوعی با محوریت انسان، می گوید در قوانین ایالات متحده ظاهر شده است، اما احتمالا آخرین مورد نیست. او می‌گوید: «احتمالاً افزایش خواهد یافت.

سناتورهای ایالتی در واشنگتن در این ماه معرفی خود لایحه حریم خصوصی ایالتی – سومین تلاش برای تصویب قانونی که مانند قانون کالیفرنیا، تا حدی ناشی از فقدان قوانین گسترده حریم خصوصی فدرال است. لایحه امسال به طور کلمه از ممنوعیت کالیفرنیا در استفاده از الگوهای تیره برای کسب رضایت کپی می کند. یک لایحه رقابتی که روز پنجشنبه رونمایی شد و توسط ACLU واشنگتن حمایت شد، شامل این اصطلاح نمی شود.

کینگ می‌گوید که سایر ایالت‌ها، و شاید قانون‌گذاران فدرال که با به دست آوردن کنترل سنای ایالات متحده توسط دموکرات‌ها جسارت یافته‌اند، ممکن است از این روند پیروی کنند. یک دو حزب دو حزبی از سناتورها با شکست سال 2019 الگوهای تاریک را هدف گرفتند قانون کاهش تجارب فریبنده برای کاربران آنلاین، اگرچه در متن قانون از این اصطلاح استفاده نشده است.

نخستین قانون کالیفرنیا -وضعیت ملت در تنظیم الگوهای تاریک با یک هشدار همراه است. دقیقاً مشخص نیست که با اجرایی شدن کامل قانون جدید در سال 2023، کدام الگوهای تاریک غیرقانونی خواهند شد. این قوانین توسط یک آژانس جدید حفاظت از حریم خصوصی کالیفرنیا تعیین می شود که تا اواخر امسال شروع به کار نخواهد کرد. این قانون یک الگوی تاریک را اینگونه تعریف می‌کند: «رابط کاربری طراحی شده یا دستکاری شده با تأثیر اساسی براندازی یا مختل کردن استقلال، تصمیم‌گیری یا انتخاب کاربر، همانطور که توسط مقررات بیشتر تعریف شده است.»

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×