breadcrumbs_delimiter ارتباطات breadcrumbs_delimiter هواوی، 5G و مردی که نویز را غلبه کرد
ارتباطات

هواوی، 5G و مردی که نویز را غلبه کرد

آبان 26, 1399 6094

سازمانی که استانداردهای 5G را توسعه می‌دهد، پروژه مشارکت نسل سوم (3GPP)، یک سازمان بین‌المللی چتر متشکل از گروه‌های مختلف مخابراتی است. در سال 2016، تصمیمی کلیدی در مورد آنچه استانداردهای رادیویی جدید 5G نامیده می‌شد، گرفت – بخشی که به تعیین نحوه ارسال داده‌ها از طریق 5G و نحوه بررسی صحت آن کمک کرد. پس از صرف میلیون‌ها دلار، گذراندن سال‌ها آزمایش و ثبت اختراعات متعدد، هواوی قرار نبود در برهه‌ی حساس ضربه‌ای وارد کند. برای تثبیت ادعای خود به گواهی استاندارد رسمی نیاز داشت.

مشکل این بود که افراد منطقی استدلال می‌کردند که تکنیک‌های دیگر درست به خوبی کدهای قطبی برای دستیابی به تصحیح خطا در روش جدید کار می‌کنند. چارچوب برخی پیشنهاد کردند که اصلاح پروتکل فعلی 4G، کدهای توربو، کافی است. دیگران، به ویژه کوالکام مستقر در سن دیگو، که چیپست هایی را برای فناوری تلفن همراه می سازد، گزینه سوم را دوست داشتند: LDPC قدیمی رابرت گالاگر ایده ای که تقریباً به مرز شانون رسیده بود و الهام بخش آریکان در سفر فکری خود بود.

از اوایل دهه 1960، زمانی که گالاگر LDPC را پیشنهاد کرد، فناوری بهبود یافته بود و هزینه تولید تجاری دیگر منع کننده نبود. تیم تحقیق و توسعه کوالکام آن را برای 5G توسعه داده است. اگرچه اردال آریکان در آن زمان این را نمی‌دانست، اما کار او در رقابتی که میلیاردها دلار و درگیری بین‌المللی شهرت را در بر می‌گرفت، در مقابل کار مربی‌اش قرار می‌گرفت.

یکی. مزیت هواوی حمایت دولتش بود. ناظران آمریکایی و اروپایی می گویند چین جلسات استاندارد را با مهندسانی که می توانند چشم و گوش روی زمین باشند، برگزار می کند. رقبا همچنین شکایت دارند که شرکت های چینی با هم کار می کنند. حتی رقبای ظاهری نیز برای حمایت از یک کسب و کار هموطن، اختلافات را کنار می گذارند.

برای لحظه ای کوتاه در اواسط سال 2016، به نظر می رسید که آن دیوار ملی حمایت نخواهد ماند. در دور مقدماتی فرآیند استانداردهای رادیوی جدید 5G، شرکت چینی Lenovo ترجیح خود را برای LDPC بیان کرد، زیرا این فناوری آشناتر بود. این خیلی طول نکشید. لنوو در همان سال نظر خود را تغییر داد. بنیانگذار لنوو، لیو چوانژی، با رن ژنگفی تماس گرفت تا مطمئن شود که موضع اصلی مورد توهین قرار نگرفته است. لیو و سایر مدیران حتی یک نامه سرگشاده تهیه کردند که شبیه به اعتراف اجباری بود. لیو و همکارانش نوشتند: «همه ما موافقیم که شرکت‌های چینی باید متحد شوند و توسط خارجی‌ها تحریک نشوند. “به آن بچسبید… پرچم صنعت ملی را برافراشته و در نهایت غول های بین المللی را شکست دهید.”

به این ترتیب صنعت چین با متحد شدن در پشت کدهای قطبی، آماده نبرد در مرحله نهایی و حساس شد. -جلسات استانداردهای مهندسی نوامبر 2016 که در رنو، نوادا برگزار شد. محل برگزاری استراحتگاه و کازینو Peppermill بود. مهندسان که در اتاق‌های کنفرانس هتل‌ها در مورد کدهای بلوک و ظرفیت کانال‌ها بحث می‌کردند، زمان کمی برای لذت بردن از میزهای تلخ یا اتاق‌های بخار اکالیپتوس داشتند. مایکل تلندر، مشاور متخصص در مخابرات بی‌سیم، می‌گوید جلسات همزمان برای تعیین تعدادی استاندارد، مهندسان را از یک اتاق کنفرانس به اتاق دیگر پرتاب می‌کرد. او می‌گوید: «اما برنامه‌نویسی قطبی در مقابل LDPC، موضوع داغ بود.

شب جمعه، 18 نوامبر، اتاق کنفرانس مملو از جمعیت بود و جلسه شروع شد. در شب، به یک بن بست تبدیل شد. هر شرکت کار خود را از جمله نتایج آزمایش خود ارائه کرد. کوین کرول، تحلیلگر اصلی در Tirias Research که 5G را دنبال می‌کند، می‌گوید: «نبرد بسیار خوب کشیده شد و اکثر فروشندگان غربی پشت سر LDPC صف آرایی کردند. برخی از شرکت های غربی نیز از کدهای قطبی حمایت کردند، اما به طور قابل توجهی، همه شرکت های چینی این کار را کردند. تلندر که به عنوان ناظر در صحنه حضور داشت، می‌گوید: «در کل بازی هیچ برنده آشکاری وجود نداشت، اما کاملاً واضح بود که هواوی قرار نیست عقب‌نشینی کند. طرف LDPC هم این کار را نخواهد کرد. بنابراین ما می‌توانیم آنجا بنشینیم و شش ماه برای این موضوع بجنگیم و 5G را به تأخیر بیندازیم، یا مصالحه کنیم.

***

منبع : https://www.wired.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×