» هوش مصنوعی » NotebookLM – Google به شما امکان می دهد با دستیار تحقیقات مجازی همکاری کنید
هوش مصنوعی

NotebookLM – Google به شما امکان می دهد با دستیار تحقیقات مجازی همکاری کنید

دی 11, 1348 2085

NotebookLM ابزار جدیدی از Google است که به شما امکان می دهد با یک دستیار تحقیقات مجازی همکاری کنید. این یک نوت بوک مجهز به هوش مصنوعی است که می تواند به شما کمک کند تا سریعتر از اسناد و منابع خود اطلاعاتی کسب کنید. می‌تواند حقایق را خلاصه کند، ایده‌های پیچیده را توضیح دهد، و بر اساس اطلاعاتی که انتخاب می‌کنید و به آن اعتماد دارید، ارتباطات جدید ایجاد کند.

در این مقاله، NotebookLM چیست، چگونه کار می‌کند، چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد و چگونه آن را برای خود امتحان کنید، معرفی می‌کنیم.

NotebookLM چیست؟

NotebookLM اولین نوت بوک هوش مصنوعی است که بر اساس اطلاعاتی که انتخاب می کنید و به آن اعتماد دارید، پایه گذاری شده است. این طراحی شده است تا به شما کمک کند تا با استفاده از قدرت و نوید مدل‌های زبان، سریع‌تر از محتوای موجود خود اطلاعاتی کسب کنید. آن را به عنوان یک دستیار تحقیق مجازی در نظر بگیرید که می تواند در هر موضوعی که به آن علاقه دارید با شما همکاری کند.

What Is Notebooklm?

اولین دفترچه یادداشت هوش مصنوعی برای همه

NotebookLM نرم افزار یادداشت برداری معمولی شما نیست. این یک محصول آزمایشی از آزمایشگاه‌های Google است که قصد دارد تصور کند که اگر نرم‌افزار یادداشت‌برداری را از ابتدا طراحی کرده باشید، با دانستن اینکه یک مدل زبان قدرتمند در هسته آن خواهید داشت، چه شکلی خواهد بود. مدل زبان نوعی هوش مصنوعی است که می تواند زبان طبیعی را بر اساس داده ها و زمینه تولید کند.

این برای هر کسی در نظر گرفته شده است که می‌خواهد سریع‌تر و بهتر از اسناد خود بیاموزد، خواه دانشجو، استاد، محقق، نویسنده یا علاقه‌مند باشد. شما می توانید آن را برای هر موضوع یا دامنه ای استفاده کنید، به شرطی که منابعی برای پایه گذاری آن داشته باشید.

NotebookLM چگونه کار می کند؟

NotebookLM با استفاده از یک مدل زبان برای تجزیه و تحلیل و ترکیب محتوای منابع شما کار می کند، که در حال حاضر می تواند Google Docs باشد، اما به زودی فرمت های دیگر را نیز در بر خواهد گرفت. شما می توانید سه کار انجام دهید:

زمینه‌سازی منبع

Source-grounding فرآیند انتخاب اسنادی است که می‌خواهید به عنوان پایه دفترچه یادداشت خود استفاده کنید. می‌توانید هر تعداد سندی که می‌خواهید اضافه کنید، و به‌طور خودکار برای هر کدام یک راهنمای سند ایجاد می‌کند و موضوعات کلیدی، خلاصه‌ها و سؤالات را به شما نشان می‌دهد. Source-grounding به طور موثر یک هوش مصنوعی شخصی ایجاد می کند که از اطلاعات مربوط به شما آگاه است.

خلاصه

وقتی برای اولین بار سندی را به NotebookLM اضافه می‌کنید، به‌طور خودکار یک خلاصه برای شما به همراه چند موضوع کلیدی و سؤالات برای پرسیدن ایجاد می‌کند. این به شما کمک می کند تا درک بهتری از مطالب داشته باشید و نکات و شکاف های اصلی را شناسایی کنید. همچنین می‌توانید از ابزار بخواهید بخش‌ها یا پاراگراف‌های خاصی از سند شما را خلاصه کند.

سوالات

وقتی برای غواصی عمیق‌تر آماده شدید، می‌توانید درباره اسنادی که آپلود کرده‌اید سؤال بپرسید. می توانید سؤالات واقعی بپرسید، و همچنین می توانید سؤالات تحلیلی یا خلاقانه تری بپرسید. سعی خواهد کرد به سوالات شما بر اساس منابعی که انتخاب کرده اید پاسخ دهد.

ایده ها

این ابزار فقط برای پرسش و پاسخ نیست. همچنین می تواند به شما در ایجاد ایده بر اساس منابع خود کمک کند. به عنوان مثال، می‌توانید از آن بخواهید «یک عنوان جذاب برای مقاله‌ای درباره NotebookLM بنویسید» یا «چند موضوعی را برای پادکست درباره هوش مصنوعی پیشنهاد کنید». از مدل زبان خود برای ارائه پیشنهادهایی استفاده می کند که ممکن است تخیل شما را جرقه بزند.

How Does Notebooklm Work?

مزایای NotebookLM چیست؟

این ابزار چندین مزیت را برای هر کسی که می‌خواهد از محتوای خود سریعتر و بهتر یاد بگیرد، ارائه می‌کند. در اینجا برخی از آنها آمده است:

یادگیری سریعتر و بینش

NotebookLM به شما کمک می کند با خلاصه کردن حقایق، توضیح مفاهیم و پاسخ به سؤالات بر اساس منابع خود در زمان و تلاش خود صرفه جویی کنید. شما مجبور نیستید اسناد طولانی را بخوانید یا به صورت آنلاین برای پاسخ جستجو کنید. می‌توانید روی مهم‌ترین اطلاعات تمرکز کنید و سریع‌تر به اطلاعات بینش دست پیدا کنید.

هوش مصنوعی شخصی و قابل اعتماد

این ابزار به شما امکان می‌دهد منابعی را که می‌خواهید به عنوان پایه دفترچه یادداشت خود استفاده کنید، انتخاب کنید. این بدان معناست که شما بر روی اطلاعاتی که هوش مصنوعی شما استفاده می کند و چگونه آن را تفسیر می کند کنترل دارید. همچنین می‌توانید منابعی را که هوش مصنوعی شما برای پاسخ به سؤالات یا ایجاد ایده‌های شما استفاده می‌کند، ببینید، بنابراین می‌توانید صحت و ارتباط اطلاعات را تأیید کنید.

تفکر خلاق و مشارکتی

NotebookLM با ایجاد ایده‌ها و پیشنهادات بر اساس منابع شما به شما کمک می‌کند خارج از چارچوب فکر کنید. شما می توانید از این به عنوان یک شریک طوفان فکری، یک صفحه صدا یا منبع الهام استفاده کنید. همچنین می توانید دفترچه یادداشت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و در پروژه های خود همکاری کنید.

چگونه با NotebookLM شروع کنیم؟

NotebookLM یک آزمایش است و در حال حاضر فقط در ایالات متحده موجود است. اگر می‌خواهید خودتان آن را امتحان کنید، در اینجا مراحلی وجود دارد که باید دنبال کنید:

به لیست انتظار بپیوندید

NotebookLM در حال حاضر فقط برای گروه کوچکی از کاربران در دسترس است، زیرا Google همچنان به اصلاح محصول و مفیدتر کردن آن ادامه می دهد. اگر مایل به پیوستن به لیست انتظار هستید، می‌توانید در اینجا ثبت‌نام کنید: https://notebooklm.google.com/about.

منابع خود را انتخاب کنید

وقتی به این ابزار دسترسی پیدا کردید، می‌توانید با انتخاب Google Docs که می‌خواهید به‌عنوان پایه نوت‌بوک خود استفاده کنید، شروع کنید. شما می توانید به تعداد دلخواه سند از هر دامنه یا موضوعی اضافه کنید. به طور خودکار یک راهنمای سند برای هر یک ایجاد می کند.

کاوش و آزمایش

اکنون شما آماده کاوش و آزمایش با این ابزار جدید هستید. می توانید سؤال بپرسید، ایده ایجاد کنید و با دستیار تحقیقات مجازی خود همکاری کنید. همچنین می‌توانید برای بهبود محصول به Google بازخورد و پیشنهاد بدهید.

این مقاله را نیز بخوانید دانلود WormGPT: آنچه باید قبل از استفاده از هوش مصنوعی تولیدی بدانید.

سوالات متداول

NotebookLM چیست؟

این اولین نوت بوک هوش مصنوعی است که بر اساس اطلاعاتی که انتخاب می کنید و به آن اعتماد می کنید، پایه گذاری شده است. این طراحی شده است تا به شما کمک کند تا با استفاده از قدرت و نوید مدل‌های زبان، سریع‌تر از محتوای موجود خود اطلاعاتی کسب کنید.

NotebookLM چگونه کار می کند؟

NotebookLM با استفاده از یک مدل زبان برای تجزیه و تحلیل و ترکیب محتوای منابع شما کار می کند، که در حال حاضر می تواند Google Docs باشد، اما به زودی فرمت های دیگر را نیز در بر خواهد گرفت. با این ابزار می‌توانید سه کار انجام دهید: خلاصه‌نویسی، سؤال بپرسید و ایده‌سازی کنید.

مزایای NotebookLM چیست؟

برای هر کسی که می‌خواهد از محتوای خود سریع‌تر و بهتر یاد بگیرد، چندین مزیت ارائه می‌دهد. برخی از آنها عبارتند از: یادگیری و بینش سریع تر، هوش مصنوعی شخصی و قابل اعتماد، و تفکر خلاق و مشارکتی.

چگونه با NotebookLM شروع کنیم؟

NotebookLM یک آزمایش است و در حال حاضر فقط در ایالات متحده موجود است. اگر می‌خواهید خودتان آن را امتحان کنید، باید به لیست انتظار در اینجا بپیوندید: https://notebooklm.google.com/about. پس از دسترسی به این، باید منابع خود را انتخاب کنید و کاوش و آزمایش کنید.

آیا NotebookLM رایگان است؟

بله، برای هر کسی که به آن دسترسی داشته باشد رایگان است. با این حال، هنوز یک محصول آزمایشی است و Google ممکن است ویژگی‌ها یا در دسترس بودن آن را در آینده تغییر دهد.

نتیجه گیری

NotebookLM ابزار جدیدی از Google است که به کاربران امکان می‌دهد با یک دستیار تحقیقات مجازی با مدل‌های زبانی همکاری کنند. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد تا مدل زبان را در اسناد خود مانند Google Docs پایه‌گذاری کنند و با پرسیدن سؤال، جمع‌آوری و ایجاد ایده‌ها بر اساس منابع، سریع‌تر به بینش دست یابند. این یک محصول آزمایشی از Google Labs است که هدف آن کمک به کاربران در ترکیب اطلاعات و ایجاد ارتباط در دنیای داده محور است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
  • ×