breadcrumbs_delimiter هوش مصنوعی breadcrumbs_delimiter تحقیقات مایکروسافت نشان می‌دهد که هوش مصنوعی GPT-4 نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از عقل سلیم و استدلال انسانی را نشان می‌دهد.
هوش مصنوعی

تحقیقات مایکروسافت نشان می‌دهد که هوش مصنوعی GPT-4 نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از عقل سلیم و استدلال انسانی را نشان می‌دهد.

دی 11, 1348 1011

طبق تحقیقات اخیر مایکروسافت، سیستم هوش مصنوعی GPT-4 (AI) OpenAI «جرقه‌هایی» از عقل سلیم و تفکر انسان‌مانند را نشان می‌دهد. GPT-4 قادر به انجام طیف وسیعی از کارهایی است که شامل عقل سلیم می شود، از جمله پاسخ دادن به سوالات در مورد شرایط فرضی، نتیجه گیری از دانش ناکافی، و حل معماها، با توجه به این مطالعه که در مجله Nature Machine Intelligence منتشر شد.

به عنوان مثال، وقتی از او پرسیده شد که چرا نمی‌توان سریع‌تر از سرعت نور سفر کرد، GPT-4 به صورت زیر پاسخ داد:

سرعت نور سریعترین سرعتی است که اطلاعات می تواند در فضا حرکت کند. اگر می‌توانستید سریع‌تر از سرعت نور سفر کنید، می‌توانید در زمان به عقب سفر کنید.”

کارهایی که محققان مایکروسافت GPT-4 را بر روی آنها آزمایش کردند عبارتند از:

  • پاسخ به سؤالات موقعیتی فرضی
  • استفاده از داده های ناکافی برای نتیجه گیری
  • قرار دادن پازل ها
  • به دنبال دستورالعمل
  • ایجاد قالب‌های متنی نوآورانه مانند شعر، کد، فیلمنامه، قطعات موسیقی، ایمیل، نامه‌ها و موارد دیگر.

GPT-4 توانست همه این وظایف را با دقت بسیار بالایی انجام دهد. به عنوان مثال، هنگامی که از شما خواسته می شود به این سوال پاسخ دهید “اگر زمین از چرخش متوقف شود چه اتفاقی می افتد؟” GPT-4 به درستی پاسخ داد:

زمین در نهایت به خورشید خواهد افتاد.

ظرفیت GPT-4 برای تولید فرم‌های متنی نوآورانه، محققان مایکروسافت را خوشحال کرد. به عنوان مثال، GPT-4 وقتی از او خواسته شد شعری در مورد اسب شاخدار بنویسد، شعر زیر را ایجاد کرد:

تک شاخ موجودی اسطوره ای با شاخی از طلای خالص است. می گویند در جنگل زندگی می کند و نماد پاکی است.

microsoft research about AI

به گفته نویسندگان این مطالعه، توانایی GPT-4 در استدلال و اعمال عقل سلیم، گام مهمی در جهت ایجاد هوش عمومی مصنوعی (AGI) است. AGI یک نوع بالقوه از هوش مصنوعی است که می تواند هر کار شناختی را که یک انسان می تواند انجام دهد.

با این حال، این مطالعه نشان داد که GPT-4 دارای چندین محدودیت است. به عنوان مثال، گاهی اوقات قادر به تولید اطلاعات نادرست یا گمراه کننده بود و همیشه قادر به درک سؤالات دشوار یا ظریف نبود.

به گفته نویسندگان، برای افزایش ظرفیت GPT-4 برای استدلال و به کارگیری عقل سلیم، به مطالعه بیشتری نیاز است. آنها همچنین معتقدند که باید اقداماتی برای جلوگیری از سوء استفاده از GPT-4 برای ایجاد اطلاعات مخرب یا نادرست ایجاد شود.

به طور کلی، نتایج مطالعه نشان می دهد که GPT-4 یک گام بالقوه به سمت ایجاد AGI است. با این حال، به خاطر داشته باشید که GPT-4 هنوز در حال توسعه است و هنوز برای استفاده گسترده مناسب نیست.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×