» هوش مصنوعی » با RoboCat: مدل جدید خود-بهبود هوش مصنوعی از DeepMind آشنا شوید
هوش مصنوعی

با RoboCat: مدل جدید خود-بهبود هوش مصنوعی از DeepMind آشنا شوید

دی 11, 1348 1053

DeepMind، واحد تحقیقات هوش مصنوعی گوگل، RoboCat را معرفی کرده است، یک مدل هوش مصنوعی خود-بهبود جدید. RoboCat یک مدل بزرگ است که می‌تواند انجام طیف وسیعی از وظایف را با استفاده از بازوهای روباتیک واقعی بیاموزد. همچنین ممکن است داده های آموزشی جدیدی را به تنهایی برای بهبود تکنیک خود تولید کند. این باعث می‌شود مدل Deepmind به یک قدم مهم رو به جلو در زمینه رباتیک تبدیل شود، زیرا پتانسیل استفاده از آن برای ساخت ربات‌های همه‌کاره‌تر و سازگارتر را دارد.

RoboCat چیست؟

در توسعه‌ای هیجان‌انگیز برای روباتیک، محققان RoboCat را ایجاد کرده‌اند، یک عامل هوش مصنوعی که می‌تواند خود را بهبود بخشد. برخلاف روبات‌های سنتی که فقط می‌توانند وظایف خاصی را انجام دهند، می‌تواند بسیاری از وظایف مختلف را با استفاده از بازوهای روباتیک مختلف یاد بگیرد و انجام دهد. چه چیزی باعث می‌شود RoboCat به کمک آموزش ویژه‌ای که دارد می‌تواند به سرعت داده‌های انسانی را دریافت کند را بهتر می‌کند. برای آموزش آن این یک گام مهم به سمت ایجاد ربات‌هایی است که می‌توانند طیف وسیعی از کارها را انجام دهند و به راحتی در زندگی روزمره ما جای بگیرند.

یادگیری سریع

RoboCat واقعاً در یادگیری مهارت دارد و طرز فکر ما را در مورد روبات ها تغییر داده است. فقط با تماشای 100 مثال می تواند یک کار جدید یاد بگیرد. می‌تواند با استفاده از کلمات، تصاویر و اعمال در موقعیت‌های واقعی و وانمودی، چیزهای مختلفی را بفهمد و انجام دهد.

از مدل خاصی به نام Gato برای یادگیری و انجام کارهای مختلف استفاده می کند. این می تواند با تماشای نمونه های مختلف زیادی یاد بگیرد، که به محققان کمک می کند تا در رباتیک سریعتر پیشرفت کنند. این بدان معنی است که در حال حاضر کارهای هیجان انگیزتری وجود دارد که روبات ها می توانند در آینده انجام دهند.

فرایند خود-بهبودی

Robocat

این مدل از طریق یک فرآیند هوشمندانه خودسازی بهتر و بهتر می شود. با یادگیری از یک مجموعه داده بزرگ که شامل تصاویر و اقدامات از بازوهای مختلف ربات است، شروع می شود.

سپس، وظایف جدیدی را انجام می دهد که قبلاً ندیده است و پنج مرحله مهم را برای بهتر شدن طی می کند:

  • تماشای تظاهرات
  • در حال تنظیم خود
  • ایجاد داده های آموزشی بیشتر
  • استفاده از داده های جدید و خود تولید
  • آموزش یک نسخه جدید و بهبود یافته از خودش

این چرخه مدام تکرار می‌شود، و هر بار، RoboCat ماهرتر می‌شود.

یک مجموعه داده آموزشی گسترده و متنوع

boener noferatrel=”_oreferat”> چیزهای باورنکردنی چون از حجم عظیمی از داده های آموزشی یاد گرفته است. این داده ها شامل میلیون ها مسیر و حرکت مختلف از هر دو بازوهای ربات واقعی و شبیه سازی شده و حتی داده هایی است که این مدل توسط خود تولید می کند.

برای جمع آوری تمام این اطلاعات، محققان از چهار نوع مختلف ربات و بازوهای رباتیک زیادی استفاده کردند. مجموعه داده های آموزشی متنوع چیزی است که مدل را بسیار سازگار و همه کاره می کند. این می تواند بازوهای رباتیک مختلف را به خوبی اداره کند و کارهای بسیار سخت را حل کند.

تسلط بر بازوهای جدید و وظایف پیچیده

Robocat

RoboCat می‌تواند کاری واقعاً شگفت‌انگیز انجام دهد – می‌تواند به سرعت انواع مختلف بازوهای رباتیک را یاد بگیرد و از آن استفاده کند. حتی اگر بازوها پیچیده‌تر باشند، مانند بازوهایی با سه انگشت و کنترل‌های بیشتر، تنها در چند ساعت می‌توانند آن‌ها را بفهمند. با تماشای تنها 1000 نمایش از انسان، این مدل در کنترل بازوی جدید واقعاً خوب می شود.

به عنوان مثال، 86٪ مواقع می تواند با موفقیت دنده ها را بلند کند، که واقعاً چشمگیر است! همچنین در کارهایی که به دقت و درک نیاز دارند، مانند انتخاب میوه مناسب از یک کاسه یا حل پازل های متناسب با شکل، بسیار خوب است.

این نشان می‌دهد که مدل Deepmind می‌تواند چالش‌های سخت‌تری را که به کنترل زیادی نیاز دارند، مدیریت کند.

عمومی خود-بهبود

RoboCat همیشه بهتر و بهتر می شود زیرا می تواند از خودش یاد بگیرد. هر بار که یک کار جدید یاد می گیرد، در یادگیری در آینده حتی بهتر می شود. هنگامی که RoboCat برای اولین بار شروع به کار کرد، فقط در 36٪ مواقع پس از تماشای 500 نمایش برای هر کار، می توانست وظایف را درست انجام دهد.

اما اکنون، با آموزش بیشتر در مورد وظایف مختلف، آخرین RoboCat می تواند وظایف مشابه را بیش از دو برابر بهتر انجام دهد! این نشان می‌دهد که Robo Cat می‌تواند خیلی سریع یاد بگیرد و با موقعیت‌های جدید و ناآشنا سازگار شود.

همچنین بخوانید:

نتیجه گیری

در نتیجه، عامل هوش مصنوعی RoboCat یک جهش قابل توجه به جلو در تلاش برای ربات های همه منظوره است. RoboCat با ترکیب داده‌های آموزشی متنوع، یادگیری سریع از حداقل نمایش‌ها و سازگاری با بازوهای رباتیک مختلف، راه را برای روبات‌هایی هموار کرده است که قادر به ادغام یکپارچه در جنبه‌های مختلف زندگی ما هستند. RoboCat با چرخه یادگیری پرفضیلت خود، پتانسیل هوش مصنوعی و روباتیک را تجسم می‌دهد و نوید آینده‌ای را می‌دهد که در آن روبات‌ها به متحدان ضروری در تلاش‌های روزانه ما تبدیل می‌شوند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

افراد نیوز

افراد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×